4.6/5 - (57 امتیاز)

سندبلاست

واژه سندبلاست (sandblast) یک واژه انگلیسی است ( گاها به اشتباه سند پلاست، سندپلاس یا سندبلانس نیز نامیده میشود ). سند (sand) به معنی ماسه و بلاست (blast) به معنی انفجار و پرتاب می‌باشد. در اصطلاح سیلیس پاشی یا پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا را سندبلاست می گویند.

دستگاه سندبلاست جهت تمیزکاری سطوح فلزات، چوب، سنگ و شیشه کاربرد دارد و وجود آن بسیار حایز اهمیت است، از انواع ماسه و سیلیس برای تمیزکاری استفاده می‌گردد.

قبل از راه اندازی سندبلاست مطمئن باشید راهنمای تولید کننده را مطالعه کرده و تمام موارد مهم و دستورالعمل ها را رعایت کرده باشید. برای محافظت از سندبلاست کار نیز ماسک گرد و غبار، عینک ایمنی و لباس محافظ به صورت پوشیده مورد نیاز می باشد.

دستگاه سندبلاست

روش كار در دستگاه سندبلاست به اين صورت است كه ماسه های ساينده كه عمدتا از جنس سيليس – مسباره و اكسيد فلزات هستند، با استفاده از فشار هوای كمپرسور باد شتاب گرفته و بر روي سطح قطعه پاشيده می‌شوند.

جهت بهينه انجام شدن عمليات لعاب كاري و تفلون كاري براي ماندگاري و كيفيت بهتر، آماده كردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبكاری هاي صنعتی- تزئينی يا رنگ، مات كاری-تميز كاری و آماده كردن قطعات در اولویت قرار گرفته است.

در ویدئو زیر نحوه راه اندازی دستگاه سندبلاست به طور خلاصه نشان داده می‌شود و در ادامه نیز می‌توانید مطالب بیشتری در مورد تجهیزات و لوازم جانبی سندبلاست، انتخاب دستگاه سند بلاست مناسب و قیمت آن مطالعه فرمائید.

مصارف دستگاه سندبلاست

 • زنگ زدایی و رنگ برداری، سایش و زبر کردن سطوح داخلی و خارجی قطعات
 • جرم گیری و پاک کردن لکه های سیمان از دیوار اماکن مختلف
 • ماسه زدایی، تمیز کاری قالب صنعتی
 • بهینه سازی عملیات لعاب کاری و تفلون کاری کیفیت بالاتر
 • آماده کردن سطوح قطعات برای آبکاری صنعتی، تزئینی یا رنگ
 • مات کاری، تمیز کاری، آماده سازی قطعات
 • حک کردن نوشته و نقوش سطوح قطعات تزئیناتی، تجاری، دکوراسیون، سنگ قبر و مزار
 • گود برداری و برجسته کاری بر روی سطوح چوبی ام دی اف، سرامیک، طلق، سنگ، شیشه و فلزی

انواع سندبلاست

سندبلاست شیشه
سندبلاست چوب
سندبلاست سنگ
سند بلاست آهن

قیمت سندبلاست

قیمت سندبلاست و تجهیزات مربوطه بستگی به حجم و سایز کمپرسور، متراژ شیلنگ ها و تعداد درخواستی، متفاوت می باشد، قیمت تجهیزات کامل سندبلاست بدون کمپرسور در محدوده 40 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان می باشد و قیمت کمپرسور باد نیز با توجه به نوع و ظرفیت کمپرسور، از 80 تا 330 میلیون تومان متغیر می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دستگاه سندبلاست و تجهیزات موردنیاز آن و همچنین دریافت قیمت به روز، با کارشناسان بادرو کمپرسور در ارتباط باشید.

برای ارتباط با واتساپ بادرو کمپرسور کلیک کنید.

شماره تماس ثابت:

۰۲۱-۶۶۶۰۹۳۴۵
۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۷
۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۸

سندبلاست

دستگاه سندبلاست

برای راه اندازی دستگاه سندبلاست و شروع کار سند، شما نیازمند یک دستگاه تولید هوای فشرده و تجهیزات کامل سندبلاست می باشید که اصلی ترین مورد نیز  همان دستگاه تولید هوای فشرده یا کمپرسور باد می باشد، تجهیزات دستگاه سند بلاست شامل موارد زیر است:

 • دیگ سندبلاست
 • نازل سندبلاست
 • شیلنگ انتقال مواد
 • شیلنگ هوا
 • کلاه اپراتور
 • شیلنگ کلاه اپراتور
 • هولدر دنده ریز و درشت (پلاستیکی یا فلزی)
 • اتصالات سایز یک اینچ
 • کپسول تصفیه هوا (دو اپراتوره و بدون فیلتر)
کلاه اپراتور سندبلاست

کلاه اپراتور سندبلاست

هولدر سندبلاست

هولدر سندبلاست

آموزش کار با دستگاه سند بلاست

در مرحله اول بحث ایمنی و نحوه درست با دستگاه سندبلاست توسط سندبلاست کار موضوع مهمی هست که به آن اشاره خواهیم کرد.

در حین کار با اطمینان کامل از نازل چسبیده و از رها شدن ناگهانی و ایجاد خطرات احتمالی جلوگیری فرمایید. حتما از لباس کار و کلاه ایمنی و کپسول تنفسی به دلیل وجود گرد و غبار استفاده گردد.

راه اندازی: اطمينان از بسته بودن شيرها،  پر كردن 3/4 حجم مخزن از مواد سايشی دانه بندي شده، شيرها را  به ترتيب زير باز می كنيم.

خاموش كردن: جهت خاموش كردن دستگاه عكس مراحل راه اندازی را انجام می دهيم و سپس شير شماره 4 را باز می كنيم.

کمپرسور سندبلاست

برای کار با دستگاه سندبلاست، نیاز به کمپرسور هوای فشرده می باشد، با استفاده از کمپرسور مناسب، می توانید هر پروژه سندبلاست را به طور کارآمد تأمین کنید، کمپرسور باد مورد نیاز برای کار سندبلاست اکثرا یا به صورت دیزلی (معدنی) و چرخدار می باشد یا به صورت برقی (اسکرو) و ثابت با برق مصرفی سه فاز، در موارد خاص که حجم کاری سندبلاست بسیار کم باشد میتوان از کمپرسور باد پیستونی یا رفت و برگشتی نیز استفاده کرد.

قبل از انتخاب کمپرسور باید دو مورد فشار کاری Psi  ( پوند در اینچ مربع ) و حجم هوادهی کمپرسور ( فوت مکعب در کمپرسور )  را مد نظر قرار داد. اما مفهوم فوت مکعب و Psi در کمپرسور هوا چیست؟ این مقدار  حجم هوایی است که کمپرسور به مدت یک دقیقه تامین می‌کند. برای عملیات  سندبلاست برای کارهای سبک و حجم پایین از کمپرسورهای CFM 100 به بالا استفاده میشود، مفهوم PSI نیز فشار کاری (BAR) کمپرسور اسکرو است.

حجم مخزن در کمپرسور برقی از نوع اسکرو و پیستونی، تعیین می‌کند که دستگاه چه حجمی از هوا را تولید میکند. مهمترین موضوع در راه اندازی دستگاه سندبلاست، کمپرسور هوای فشرده می‌باشد که فشار کاری 7 بار را تامین نماید و بستگی به نوع و شماره دهانه نازل در حدود 1000 لیتر بر دقیقه / 1 متر مکعب بر دقیقه  تا 15000 لیتر بر دقیقه / 15 متر مکعب بر دقیقه برای کار سندبلاست مورد نیاز می باشد.

انتخاب کمپرسور سندبلاست به حجم کار و شماره نازل بستگی داشته و برای کارهای سبک و حجم پایین از کمپرسورهای پیستونی استفاده میگردد.
 
خدمات کمپرسورسازی بادرو کمپرسور:
 • ساخت و مونتاژ انواع کمپرسورهای پرتابل دیزلی از ظرفیت 195 Cfm  تا ظرفیت 900 Cfm
 • ساخت و مونتاژ انواع کمپرسورهای اسکرو برقی هواساز ساخت کمپانی RotorComp  آلمان با 18 ماه گارانتی در ظرفیت های 100 Cfm  تا 900 CFm
 • کمپرسورهای وارداتی پیستونی از ظرفیت 500 لیتر بر دقیقه تا 3000 لیتر بر دقیقه مخصوص عملیات شن پاشی (مخصوص نازل های سری 3mm و 4 mm).

کمپرسور اسکرو فشار کاری 7 بار

کمپرسور اسکرو فشار کاری 10 بار

کمپرسور پیستونی

بهترین برندهای دستگاه سندبلاست

دیگ سندبلاست

دیگ سندبلاست وسیله ای است برای ریختن شن مخصوص سندبلاست که این شن، با کمک هوای فشرده کمپرسور از طریق شیلنگ به سمت نازل هدایت می شود. دیگ دستگاه سندبلاست شامل شیر های ورودی و خروجی، درجه فشارسنج، سوپاپ اطمینان و رطوبت گیر هوای کمپرسور می‌باشد.

انواع ظرفیت بندی دیگ سند بلاست

 • دیگ سندبلاست ظرفیت 500 کیلو
 • دیگ سندبلاست ظرفیت 340 کیلو
 • دیگ سندبلاست ظرفیت 320 کیلو - قیف دار - ساده
 • دیگ سندبلاست ظرفیت 220 کیلو
 • دیگ سندبلاست ظرفیت 80 کیلو
دیگ سند بلاست

نازل سندبلاست

نازل وسیله ای است برای خروج مواد سندبلاست، که به انتهای شیلنگ انتقال مواد بسته میشود، جنس نازل سندبلاست تنگستن کار آلومینیوم و یا در بعضی از نازل ها روکش لاستیکی می‌باشد. خروجی کوچکترین نازل 4 میلی متر و بزرگترین آن 12 میلی متر می باشد. از برند های مطرح می توان Golden Blast نام برد.

نازلهای سری Clemco  با حروف CTXD  شروع میشوند و سایز بندی به شرح ذیل می باشد 4mm ،6 mm ،8 mm ،10 mm ،12 mm

قیمت نازل سندبلاست در حدود 2.5 میلیون تا چهار میلیون تومان متغیر است و هر فردی با توجه به نیاز خود آن را خریداری می کند. مجموعه بادرو کمپرسور ازجمله معتبرترین مرکز فروش دستگاه سند بلاست و کمپرسور است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با مشاوران این مرکز تماس حاصل فرمایید.

 

نازل سندبلاست - برند Golden Blast

شیلنگ سندبلاست

شیلنگ سندبلاست باید به صورت ضدسایش باشد. از پرمصرفترین شیلنگ های سند بلاست میتوان به سایز های  یک اینچ و سایز 1/4 -1 اینچ اشاره کرد که بصورت حلقه های 40 متری می باشد. از برندهای مطرح نیز می توان سوپرلاس ترکیه را نام برد.

حلقه های شیلنگ سندبلاست به صورت 40 متری می باشد که به صورت حلقه کامل یا نصف حلقه ( 20 متری) ارائه میشود. از نگهداری شیلنگ سندبلاست در زیر نور آفتاب و در محیط هایی که رطوبت بالاست پرهیز کنید.

شیلنگ سندبلاست

هولدر سندبلاست

هولدر برای متصل کردن شیلنگ مواد به نازل استفاده میگردد که از طرف دیگر به دیگ متصل می شود و به دو صورت دنده ریز و دنده درشت ارائه میشود که هولدر دنده ریز به نازل سندبلاست و هولدر دنده درشت به دیگ متصل می شود. بیشترین سایز مورد استفاده هولدر سایز 1 و 1/4 اینچ و سایز یک اینچ بوده و با توجه به سایز شیلنگ انتخاب میشود.

کپسول تصفیه هوا سندبلاست

در هنگام عملیات سند بلاست، محیط اطراف اپراتور پر از گرد و غبار ناشی از عمل سند می شود. اپراتور جهت تنفس راحت نیاز به کپسول تصفیه هوا دارد، بدین شکل که هوا از داخل سیستم سانتریفوژ داخل دستگاه پس از عبور به کلاه جهت تنفس متصل می گردد.

جهت جذب ذرات میکرونی روغن باید از میکروفیلتر کمپرسور استفاده کرد.

کپسول تنفسی اپراتور سند

ماسه سندبلاست

شن و ماسه يكي از متداول ترين مواد انفجار ساينده است. از اين مواد مجددا نمي توان استفاده كرد اما مي توان آنها را به مواد ديگر مثل سيمان يا بتن بازيافت كرد.

استفاده از مواد ساينده اي كه حاوي بيش از 1% سيليس آزاد هستند، ممنوع است.

ماسه سندبلاست شامل ماسه سيليس جنس كوارتز می باشد كه با گذشت زمان، به وسيله اب و باد تبديل به دانه هاي ريز مي شود. شن و ماسه سيليس ماده اصلی انواع گلس هاي استاندارد نيز مي باشد و مسباره محصولی مصنوعی است كه طی عمليات جداسازی آهن در كوره ذوب آهن از ناخالصی های موجود در سنگ آهن بوجود می آيد.

سندبلاست

سندبلاست کار

برای رعایت نکات ایمنی پوشش لباس سندبلاست کار اهمیت فراوانی دارد، مواد سندبلاست سلیس و ...، حالت خورندگی و سایش دارد. انتخاب بهترین نوع لباس کار و دستکش و کلاه ایمنی از نوع ضد سایش مهم و ضروری می باشد. سندبلاست کار قبل از کار با دستگاه باید با اصول و موارد ایمنی آشنا باشد.

سندبلاست کار فردی می‌باشد که با تجربه‌های کاری فراوان برای خدمات سندبلاست در زمینه‌های اجرای پروژه‌های سند بلاست فعالیت می‌کند.

کسی که پروژه‌های سند بلاست را برعهده دارد بایستی فردی خبره باشد تا از خطرات غیرقابل پیش‌بینی ناشی از کار، کاملا آگاه باشد. همینطور بایستی تمام نکات ایمنی را توجه نماید و به شکل کامل آنها را مراعات نماید. روش کار با دستگاه‌های سند بلاست را کاملا اشراف داشته و انواع مختلف دستگاه‌های سند بلاست را حتما بشناسد.

لباس سند بلاست

سندبلاست را روی چه سطوحی می‌توان استفاده کرد؟

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

 

سندبلاست فلز

از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای سندبلاست، می‌توان به سندبلاست بر روی فلزات اشاره کرد. همه ما می‌دانیم که احتمال زنگ‌زدگی، هوازدگی و خوردگی در سطوح فلزی، بالا است. گاهی اوقات فلز آماده سازی مناسب نداشته و همین مورد باعث کنده شدن رنگ و پوشش سطح می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، هنگام تولید کردن قطعات فلزی، ممکن است برآمدگی‌ها و برجستگی‌هایی روی سطح ایجاد شود. به همین دلیل می‌توانید از تمیز کاری پاششی جهت صافکاری و ترمیم استفاده کنید.

مزایای سند بلاست فلزات

 • در مرحله اول آلودگی ها را از بین می برد، بسیاری از آلاینده های احتمالی وجود دارند که می توانند در طول فرآیند تولید با اجزای شما تماس پیدا کنند و استفاده از روکش ها را تقریباً غیر ممکن می سازد.
 • دوم اینکه زنگ زدگی را از بین می برد، سندبلاست می تواند به سرعت و به طور موثر زنگ زدگی را از بین ببرد و سطوح فلزی را به حالت قبل از اکسیداسیون بازگرداند.
 • سوم اینکه سطح را آماده می کند، فرآیند سندبلاست علاوه بر از بین بردن رنگ، زنگ و آلودگی های روی سطح فلز و سایر مواد، سطحی را ایجاد می کند که آماده پذیرش پوشش یا روکش جدید است.
 • چهارم مقرون به صرفه بودن ان است، بسیاری از روشهای آماده سازی سطح می تواند برای بسیاری از صنایع پرهزینه باشد. با این حال، سندبلاست یکی از مقرون به صرفه ترین، سریع ترین و کارآمدترین ابزارها برای آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی یا تکمیل است. برخی از آماده سازی های سطحی مستلزم استفاده از مواد شیمیایی سفت کننده یا چربی گیر هستند که سطوح را تمیز می کنند اما برای کار و فضا برای ذخیره سازی به زمان نیاز دارند. سندبلاست یک صرفه جویی در نیروی کار است که خطوط تولید شما و پروژه های شما را در برنامه زمان بندی شده حفظ می کند.
 • پنجمین مزیت بی خطر بودنش میباشد. برخلاف سایر روشهای آماده سازی سطح، سندبلاست جایگزینی بی خطر و سازگار با محیط زیست برای مواد شیمیایی ارائه می دهد. بسیاری از مواد شیمیایی آماده سازی سطحی شامل استفاده از اسیدها و موادی هستند که در صورت استنشاق یا تماس با پوست و چشم خطرناک هستند. سندبلاست با استفاده از عناصر آلی، مانند شن و ماسه پوسته، فلز، شیشه، ماسه و آب برای انجام همان وظایف به نحوی است که برای استفاده کننده و محیط امن تر است.

سندبلاست شیشه

احتمالاً شیشه‌های جداکننده و طراحی شونده را دیده‌اید. جالب است بدانید این جذابیت و خلاقیت به‌کاررفته در این شیشه‌ها با روش سندبلاست انجام شده است. شرکت‌های مختلفی با استفاده از این روش طرح و لوگوی خود را روی شیشه حک می‌کنند و همچنین با مات کردن یک بخش‌هایی از شیشه محیطی مناسب و زیبا را برای دفاتر کاری خود فراهم می‌کنند.

جهت ساختن شیشه مات، تزیین و طراحی روی آن، می‌توان از سندبلاست روی شیشه استفاده کرد. شیشه مات را می‌توان در پنجره، در، لیوان و... مورد استفاده قرار داد. ماسه و فشار برخورد در مقدار مات بودن شیشه موثر هستند.

 

سندبلاست بتن

افزودن بر برخی کاربردهای مکانیکی و صنعتی که سندبلاست در اختیار ما قرار می‌دهد، در واقع یک راه قابل اعتماد جهت تمیزکاری پیاده‌روها، خیابان‌ها و... است. معمولا توجهی به تمیز کردن مکان‌های گفته شده، نمی‌شود. تمیزکاری و استفاده صحیح و منظم، باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود و میزان تصادفات جاده‌ای را به شدت کاهش می‌هد. از سندبلاست علاوه بر موارد گفته شده، جهت تمیزکاری بتن اکسپوز و همچنین ساخت واش بتن استفاده می‌شود.

 

سندبلاست چوب

می‌توان گفت سطح چوبی، جز مناسب‌ترین سطح‌ها جهت ساب پاشی به شمار می‌رود. نرمی نسبی سطح چوبی باعث شده قابلیت حکاکی روی آن ایجاد شود و سرعت تمیزکاری افزایش یابد.

از این روش می توان براي تمام وسايل چوبی استفاده كرد و به اعتقاد عده ای، روشی برای محافظت از محيط زيست است به اين معنی كه با صيقل دادن سطوح و استفاده مجدد از آنها از قطع درختان و توليد محصولات چوبي جديد جلوگير شده است. برای ظریف کاری و ساخت مبل و کارهای چوبی از این روش به جهت حفظ و نگهداری در برابر آفات و سایر آسیب دیدگی ها استفاده مي شود.

این روشی است که منحصراً در بازسازی مبلمان یا مخصوصاً چوب به منظور تغییر رنگ و حذف کامل چندین لایه رنگ استفاده می شود.

برای سندبلاست چوب بهتر است از نازل نمره 4 میلیمتر استفاده شود.

سند بلاست

سندبلاست سنگ

بسیاری از افراد برای نمای بیرونی ساختمان خود، از سنگ استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، از سنگ در ساخت و طراحی مجسمه، تابلو، کفپوش و... بهره می‌برند. حکاکی، تمیزکاری، طراحی آثار هنری و وسایل تزیینی از جمله کاربردهای سندبلاست روی سنگ است.

سندبلاست سنگ

 

سندبلاست بدون غبار چیست؟

رویه‌ کار در چنین روشی، بصورت پاشش مواد ساینده‌ مخلوط با آب توسط هوای فشرده یا سیستم های ویل بلاست می‌باشد که بطور کلی این تکنیک ها با انرژی هوای فشرده انجام می‌گیرد.

ساینده‌ها (ماسه های) بکار رفته در وت بلاست (سندبلاست بدون غبار)

سیلیس، گریت گلس، مسباره، گارنت، سرباره، کروزون، اکسید آلومینیوم، گلاسبید و غیره

کاربردی‌ترین دستگاه‌های وت بلاست، دستگاه های وت بلاست، سیار و پرتابل می‌باشند، که به شکل عمده جهت آماده‌سازی سطح قطعات با ابعاد بزرگتر و غیرقابل جابجایی بکار می‌روند.

غبار منتشرشده از عمل بلاستینگ که از برخورد کردن مواد ساینده به سطح به وجود می‌آید در چنین روشی تا درصد بالایی رفع می‌گردد.

تاثیرات زیست محیطی نامطلوب، که از انتشار غبارات در محیط کاربری ناشی می‌شود و استنشاق کردن آن بوسیله‌ی افراد و همچنین انتشار مواد ساینده‌ی بازگشتی از سطوح تا حد قابل توجهی کم می‌شود.

سندبلاست بدون غبار، سندبلاست با آب، وت بلاست، واتر بلاست:

در روش سندبلاست ساینده بکار رفته توسط پمپ بخصوصی با آب مخلوط گردیده و به درون گان این دستگاه، پمپاژ می‌شود.

مزایای بهره‌گیری از این روش:

۱ – پولیش بخصوص سطوح وت بلاست درقیاس با سطح سندبلاست شده

۲ – استهلاک کمتر قطعات مصرف شده‌ی سیستم بدلیل وجود لایه‌ مویینه‌ی آب مخلوط شده با ساینده می‌باشد به این شکل که یک لایه‌ی محافظ با ضخامتی ۰/۱ میلی‌متر (در فشارهای گوناگون ضخامت این لایه قابل تغییر است) مابین ساینده و قطعه‌ دستگاه قرار می‌گیرد و از آن محافظت می‌نماید.

۳ – با مخلوط گردیدن آب با ساینده‌، جرم ساینده بسته به مقدار جذب رطوبتش افزایش میابد و موجب می‌گردد عمل سندینگ با سرعت بیشتری انجام گردد.

۴ – عمده‌ترین مزیت این روش حذف نمودن غبار از اطراف کاربر ویا در درون کابین دستگاه می‌باشد که مخصوصا در انجام فرایند سندینگ درفضای باز می‌تواند به کاربر کمک موثری بکند.

۵ – با زیاد شدن جرم ساینده از مش‌های بالاتر ویا (ریزتر)  می‌توان جهت فرایند سندینگ قطعات بشکل کاملا موثری بهره گرفت و سطح سندینگ را صیقلی‌تر و سطح پوشانندگی بالاتر را موجب شد.

محصولات مرتبط بادرو

فروش دستگاه سند بلاست

برای خرید مطمئن دستگاه و تجهیزات سندبلاست می‌توانید از راهنمایی های مهندسین و کارشناسان شرکت بادرو کمپرسور بهره‌مند شوید و از تخفیفات ویژه‌ این مجموعه استفاده کنید.

شماره تماس ثابت:

۰۲۱-۶۶۶۰۹۳۴۵
۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۷
۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۸

شماره تماس واتساپ: 

09128204891

نکات مهم در اجرای کار با دستگاه سندبلاست

 • موادی که به‌عنوان مواد ساینده استفاده می‌شوند باید فاقد هر نوع ماده زائدی باشند.
 • برای افزایش کیفیت کار باید مواد دارای شکل و اندازه یکنواختی باشند.
 • زمان اجرای عملیات از عینک محافظ، ماسک، دستکش و روپوش ضخیم استفاده کنید؛ چرا که مواد از این دستگاه با سرعت خارج می‌شوند و در صورتیکه با پوست برخورد کنند باعث ساییده شدن آن می‌شوند.
 • برای سندبلاست فشار هوا در سرعت بالای 70 پوند بر اینچ باید باشد اما برای فشارهایی که بیشتر هستند از کمپرسورهای صنعتی باید استفاده کرد.
 • در محل‌هایی که سندبلاست اجرا می‌شود یک پوشش پلاستیکی در کف محیط قرار می‌دهند تا بتوانند در آخر مجدد ذرات را جمع کرده و از آن استفاده کنند البته این کار باعث راحت‌تر تمیز شدن محیط نیز می‌شود.
 • دستگاه سندبلاست با محیط باید فاصله‌ای بین 8 الی 12 متری داشته باشد.
 • قبل از انجام عملیات تمامی شیلنگ‌ها، تجهیزات و بست‌ها را بررسی کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.
 • اگر فلزاتی که میخواهید سند کنید دارای رطوبت هستند انجام عملیات سندبلاست ممنوع است و همچنین در صورتیکه مواد ساینده دارای رطوبت و شبنم باشند استفاده از آنها ممکن نیست.
 • فردی که به انجام کار سندبلاست مشغول است نباید بیشتر از 40 دقیقه به‌صورت مدام و در شبانه روز بیش از 8 ساعت این کار را انجام دهد.

مراحل انجام عملیات سندبلاست

در اولین مرحله ابتدا باید به‌صورت واضح و دقیق مشخص شود که ذرات و چه مدل از تجهیزات برای انجام این کار نیاز است. این بخش اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه در راندمان، تمیزکاری و آماده‌سازی سطح ارتباط مستقیمی دارد. از سمتی دیگر ابعاد و نوع مواد سایند و تجهیزات اصلی مانند نازل‌ها در این مرحله مشخص می‌شوند. با بررسی دقیق این موارد به مرحله بعد یعنی شستشوی سطح می‌رویم. با اطمینان از ایمنی فردی و کاری در محیط ساینده را انتخاب کرده و مخزن سندبلاست را با آن پر می‌کنیم. ساینده‌های مورداستفاده می‌توانند اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، قلع، پلاستیک، دانه‌های شیشه، ماسه و شن باشند.

در مرحله بعد محیطی که برای انجام این کار انتخاب شده است بررسی می‌شود و هرگونه دستگاه و ظرف اضافی که در آن قرار دارد خارج می‌شود. در این محیط تنها مواردی که باید قرار گیرد تجهیزات جانبی سندبلاست است. در این مرحله باید اطمینان داشت که شیلنگ‌ها در جای خود محکم هستند و همچنین این اطمینان حاصل شود که مزن، محفظه و بست‌ها کاملاً بسته هستند. قبل از شروع کار سطوحی که ظریف هستند باید از ساینده‌ها دور نگه داشته شوند؛ این کار از آسیب جدی به سطح جلوگیری می‌کند.

پس از آماده‌سازی تجهیزات و ایمنی فردی با اطمینان می‌توان سندبلاست را شروع کرد. توجه داشته باشید که مهارت و تجربه اصلی‌ترین مورد در سندبلاست است به‌خصوص اگر می‌خواهید کاری عالی و دقیق را داشته باشید. در این مرحله کمپرسور را روشن کرده و فشار هوا را بر اساس استانداردها تنظیم کنید؛ سپس نازل را با زاویه مشخص به سمت سطح گرفته و در فاصله مناسب این کار را انجام دهید.

 سندبلاست چیست؟

سندبلاست فرایندی است که جهت برطرف کردن ناهمواری‌ها و ناصافی‌ها در سطوح شیشه‌ای، فلزی، چوبی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کمک دستگاه سندبلاست، ذرات خیلی ریزی مانند ماسه و شن با سرعت بسیار بالایی روی سطح پاشیده می‌شوند. در واقع وظیفه سندبلاست، رفع هر گونه گرد و غبار و ناصافی از روی سطح است. هنگامی که از این روش استفاده کنید، سطحی کاملا هموار و تمیزی خواهید داشت که در این صورت فعالیت‌هایی مانند رنگ‌کاری، حکاکی و... به راحتی روی سطوح انجام می‌شوند. ساینده‌های خروجی از دستگاه سندبلاست، ویژگی‌ها و قابلیت‌های گوناگونی داشته و چگالی، سختی، مقاومت و... هر کدام با یکدیگر متفاوت است.

تاریخچه سندبلاست

"بنجامین چو تیلگمان" که یک فرد نظامی بود، فرایند سندبلاست را اختراع کرد. بنجامین در سال 1870 میلادی، در یک منطقه بیابانی مشغول خدمت بود که اصابت ماسه‌های بادی به سطح شیشه، نظر او را جلب کرد. بنجامین به این مورد پی برد که زمانی که ذرات ماسه با شدت زیادی برخورد می‌کنند، سطح شیشه کدر می‌شود. او از این پدیده الهام گرفت و در نهایت مخترع اولین دستگاه سندبلاستر شد. تیلگمان بعد از اینکه این دستگاه را اختراع کرد، به این نتیجه رسید که دستگاه او جهت حکاکی، تیز کردن برخی ابزارها، طراحی اشکال روی چوب و در تمیزکاری نیز به کار می‌رود.

 با ساخت این دستگاه و کم‌هزینه‌بودن آن نسبت به سایر روش‌های تمیزکاری و آماده‌سازی سطح قدیمی توانست به‌سرعت محبوب شود.

روش انجام سندبلاست با آب

در این روش یک دستگاه واترجت صنعتی با فشار کاری حداقل 250 بار و تجهیزاتی مانند شلنگ مکش ذرات و نازل مخصوص برای انجام عملیات مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته جا دارد به این مورد اشاره کنیم که واتر سندبلاست‌هایی با فشار کاری کمتر از 250 بار نیز وجود دارند اما این مورد روی سرعت عملیات تأثیر داشته و برای محیط‌های سنگین صنعتی مناسب نیست. در این دستگاه نازل سندبلاست دارای 2 ورودی برای اتصال به لنس واترجت و شلنگ مکش مواد ساینده است. سمت دیگری که شلنگ دارد باید درون مخزن یا کیسه مواد ساینده قرار بگیرد. با روشن شدن دستگاه توسط کاربر آب پرفشار از سمتی و مواد سایند مانند ماسه و سیلیس از سمتی دیگر به‌صورت هم‌زمان به انتهای نازل رسیده و از دستگاه خارج می‌شوند.

واتربلاست

 

سوالات متداول

در کل فرایندی مثل پرتاب کردن شن و ماسه با فشار بالای هوا را جهت زنگ زدایی، رنگ برداری، ایجاد طرح، سایش و زبر کردن سطوح قطعاتی مانند سنگ، چوب، فلز و … را سندبلاست می‌نامند.

عمده ترین و پرهزینه ترین تجهیز سندبلاست، کمپرسور هوای فشرده می باشد. سایر تجهیزات مورد نیاز سندبلاست نیز شامل نازل، دیگ، هولدر، کلاه و لباس اپراتور، شیلنگ ها، اتصالات و کپسول تنفسی است.

سندبلاست، wetوت بلاست یا (مرطوب)، بیدبلاست یا (دانه شیشه)، شات بلاست یا (ساچمه)، میکروبلاست یا (قلمی)، گریت بلاست یا (ساچمه شکسته)، وکیوم بلاست یا (مکشی)، سودا بلاست یا (جوش شیرین)، بریستل بلاست یا (فرچه)، آیس بلاست یا (یخ خشک) از روش های ساب پاشی می‌باشند.

20 دیدگاه در “دستگاه سندبلاست

 1. حسین حاجی محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  جهت سندبلاست فلزات و اسکلت فلزی لطفا کمپرسور و تجهیزات سندبلاست مناسب راهنمایی بفرمایید

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   با عرض سلام و احترام خدمت شما
   کمپرسور برقی اسکرو 45 تا 55 کیلو وات 100 متر مکعبی و تجهیزات سندبلاست با نازل نمره 6 یا 8 میلی متر به شما پیشنهاد میگردد.
   جهت دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت لطفا با شماره واتساپ 09128204891 در ارتباط باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 2. Behrooz گفت:

  سلام و درود، بسیار عالی، استفاده کردیم، ممنون.

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از نگاه شما دوست عزیز

 3. شبنم گفت:

  برای سند بلاست قطعات ماشین آلات کشاورزی کمپرسور و تجهیزات سندبلاست مناسب راهنمایی کنید.

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   سلام و عرض ادب
   برای انتخاب کمپرسور مناسب جهت نیاز شما، لازم است تا تعیین گردد روزانه چند ساعت عملیات سند انجام خواهید داد، بقیه تجهیزات سندبلاست نیز با توجه به اندازه کمپرسور شما تعیین میگردد.
   لطفا جهت دریافت مشاوره رایگان برای تعیین دقیق کمپرسور و تجهیزات، با کارشناسان بادرو در ارتباط باشید
   شماره واتساپ: 09128204891
   شماره تماس:
   ۰۲۱-۶۶۶۰۹۳۴۵
   ۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۷
   ۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۸

   1. بابک عمرملی گفت:

    برای سند پلاست کردن قالب اهنی که برای قالببندی بتن الماتور بندی استفاده میشه دیگ ۸۰ کیلوی چه نوع کمپرسپزی نیاز هست لطفا راهنمای کنید

    1. واحد فروش بادرو گفت:

     سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
     بهتر است از کمپرسور برقی سه فاز 5000 لیتری با فشار کاری 7 بار و نازل نمره 6 استفاده فرمایید، برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی بادرو از طریق واتساپ (09128204891) در ارتباط باشید.

 4. سهیل آفاق گفت:

  پیشنهاد شما برای سندبلاست شاسی خودرو چه نوع سندبلاست و کمپرسور می باشد؟

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما
   نسبت به حجم و وسعت کار، بهتر است از کمپرسور اسکرو 5 هزار لیتر به بالا استفاده شود، در مورد سایر تجهیزات نیز بهتر است از دیگ سایز متوسط به بالا و نازل نمره های 6، 8 یا 10 استفاده گردد.
   لطفا جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت، با واتساپ بادرو (09128204891) در ارتباط باشید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 5. میرحمیدی گفت:

  برای خرید دستگاه سندبلاست سنگ و تجهیزات لازم برای کنده کاری روی سنگ قبر نیاز به مشاوره دارم ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما
   دستگاه مناسب سند سنگ قبر موجود می باشد، برای اینکار کوچکترین سایز دیگ سند بلاست باید تهیه گردد و کمپرسور مربوطه نیز بهتر است سه یا چهار سیلندر از نوع اسکرو یا پیستونی باشد، برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت، با کارشناسان بادرو در ارتباط باشید.
   شماره واتساپ: 09128204891

 6. ابراهیمی گفت:

  سلام
  مواد سند مسباره و سیلیس موجود دارید؟

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما
   خیر دوست عزیز، ما انواع دستگاه های مرتبط با سندبلاست رو ارائه میدهیم و فروش مواد سندبلاست رو نداریم.

 7. سلطانی گفت:

  سلام
  برای خرید تجهیزات سندبلاست نیاز به مشاوره دارم

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما
   لطفا جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   شماره تماس:
   ۰۲۱-۶۶۶۰۹۳۴۵
   ۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۷
   ۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۸

 8. علی گفت:

  با سلام
  فرمودید با جمع اوری مواد ساینده از اطراف کار هم به محیط زیست آسیب نمیزنیم هم موادمون رو مجدد استفاده میکنیم
  جای دیگه ای هم فرمودید مواد باید عاری از ناخالصی باشه
  اگر اشتباه نمیکنم پس یه نکته ای از قلم افتاده
  موادمون بعد از کار دیگه خالص نیست
  ایا میشه ازش استفاده مجدد کرد یا باید پروسه ای طی بشه
  و
  ممنون از اینکه تجربه با ارزش خودتون رو رایگان به اشتراک میزارید

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما
   از آنجایی که برای سندبلاست از مواد گوناگونی استفاده میشود این مورد برای مواد مختلف متفاوت است برای مثال اگر شما از شن و ماسه استفاده کنید میتوانید با جمع آوری و حذف رطوبت مواد، دوباره از آن استفاده کنید فقط توجه کنید که باید از شن و ماسه خشک برای سند استفاده بفرمایید، ولی موادی مانند کانی های فلزی و غیر فلزی ایجاد ناخالصی کرده و بهتر است یکبار مصرف بوده و به فکر تهیه مواد دسته اول باشید.
   ممنون از نگاه شما دوست عزیز

 9. RobertLOP گفت:

  Hai, saya ingin tahu harga Anda.

  1. واحد فروش بادرو گفت:

   Halo sobat, harganya akan dikirimkan kepada Anda melalui email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *