4.7/5 - (17 امتیاز)

سند بلاست

واژه سندبلاست (sandblast) یک واژه انگلیسی است. سند (sand) به معنی ماسه و بلاست (blast) به معنی انفجار و پرتاب می‌باشد. در اصطلاح از سیلیس پاشی یا پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا را سندبلاست می گویند.

دستگاه سند بلاست جهت تمیزکاری سطوح فلزات، چوب، سنگ و شیشه کاربرد دارد و وجود آن بسیار حایز اهمیت است. انواع ماسه و سیلیس برای تمیزکاری استفاده می‌گردد.

قبل از راه اندازی سندبلاست مطمئن باشید راهنمای تولید کننده را مطالعه کرده و تمام موارد مهم و دستورعمل ها را رعایت کرده باشید. برای محافظت از سندبلاست کار نیز  ماسک گرد و غبار، عینک ایمنی و لباس محافظ به صورت پوشیده مورد نیاز می باشد.

در ویدئو زیر نحوه راه اندازی دستگاه سندبلاست به طور خلاصه نشان داده می‌شود و در ادامه نیز می‌توانید مطالب بیشتری راجع به عملیات سندبلاست مطالعه فرمائید.

روش كار به اين صورت است كه ماسه های ساينده كه عمدتا از جنس سيليس – مسباره و اكسيد فلزات هستند، با استفاده از فشار باد كمپرسور شتاب گرفته و بر روي سطح قطعه پاشيده می‌شوند.

جهت بهينه انجام شدن عمليات لعاب كاري و تفلون كاري براي ماندگاري و كيفيت بهتر، آماده كردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبكاری هاي صنعتی- تزئينی يا رنگ، مات كاری-تميز كاری و آماده كردن قطعات در اولویت قرار گرفته است.

در این مقاله قصد داریم در مورد تجهیزات و لوازم جانبی و انتخاب دستگاه سند بلاست مناسب و قیمت مطالبی را اشاره نماییم پس با ما همراه باشید.

مخزن سند بلاست

برای شروع کار نیاز به کمپرسور هوای فشرده بوده و قبل از انتخاب کمپرسور به دو مورد فشار کاری Psi  ( پوند در اینچ مربع ) و حجم هوادهی کمپرسور ( فوت مکعب در کمپرسور )  رو باید مد نظر داشت. اما مفهوم فوت مکعب و Psi در کمپرسور هوا چیست؟ این مقدار هوا حجمی است که کمپرسور به مدت یک دقیقه تامین می‌کند. برای عملیات  سندبلاست برای کارهای سبک و حجم پایین از کمپرسورهای CFM 100 به بالا استفاده میشود، مفهوم PSI نیز فشار کاری کمپرسور اسکرو است.

حجم مخزن در کمپرسور برقی از نوع اسکرو و پیستونی تعیین می‌کند که چه حجمی از هوا تولید میکند. مهمترین موضوع در راه اندازی دستگاه کمپرسور هوای فشرده می‌باشد که 7 بار فشار را تامین نماید که بستگی به نوع و شماره دهانه نازل در حدود 1000 لیتر بر دقیقه / 1 متر مکعب بر دقیقه  تا 15000 لیتر بر دقیقه / 15 متر مکعب بر دقیقه نیاز هوای این دستگاه می‌باشد.

پس از بحث کمپرسور دیگ سندبلاست وسیله ای است است که شن های مخصوص در آنجا ریخته می شوند و با کمک هوای فشرده ورودی از طریق شیلنگ به سمت نازل هدایت می شوند دیگ شامل شیر های ورودی و خروجی، درجه فشارسنج، سوپاپ اطمینان و رطوبت گیر هوای کمپرسور می‌باشد.

ظرفیت بندی دیگ های سند بلاست

 • دیگ به ظرفیت 500 کیلو
 • دیگ به ظرفیت 340 کیلو
 • دیگ به ظرفیت 320 کیلو – قیف دار – ساده
 • دیگ به ظرفیت 220 کیلو
 • دیگ به ظرفیت 80 کیلو

مصارف دستگاه سندبلاست

 • زنگ زدایی و رنگ برداری، سایش و زبر کردن سطوح داخلی و خارجی قطعات
 • جرم گیری و پاک کردن لکه های سیمان از دیوار اماکن مختلف
 • ماسه زدایی، تمیز کاری قالب صنعتی
 • بهینه سازی عملیات لعاب کاری و تفلون کاری کیفیت بالاتر
 • آماده کردن سطوح قطعات برای آبکاری صنعتی، تزئینی یا رنگ
 • مات کاری، تمیز کاری، آماده سازی قطعات
 • حک کردن نوشته و نقوش سطوح قطعات تزئیناتی، تجاری، دکوراسیون، سنگ قبر و مزار
 • گود برداری و برجسته کاری بر روی سطوح چوبی ام دی اف، سرامیک، طلق، سنگ، شیشه و فلزی
نازل Celemco
 
شیشه
بلاست چوب
سنگ
فلز

قیمت سندبلاست

قیمت سندبلاست و تجهیزات مربوطه بستگی به حجم و سایز کمپرسور، متراژ شیلنگ ها و تعداد درخواستی، متفاوت بوده و در تجهیزات کامل بدون کمپرسور در محدوده 10 میلیون تومان تا 15 میلیون تومان می باشد.

قیمت دستگاه سند بلاست خانگی

قیمت دستگاه های سندبلاست خانگی معمولا از حداقل 15 میلیون تا حداکثر 20 میلیون متغیر می‌باشند.

لیست قیمت سند بلاست

به دلیل ثابت نبودن قیمت ها، جهت اطلاع از لیست قیمت های بروز با کارشناسان مجموعه‌ی بادرو در تماس باشید.

H1

تجهیزات دستگاه سندبلاست

اصلی ترین دستگاه برای راه اندازی سندبلاست کمپرسور می‌باشد. سایر تجهیزات سند بلاست شامل موارد زیر می باشد:

 • دیگ
 • نازل
 • کلاه
 • شیلنگ ها
 • هولدر
 • اتصالات
 • کپسول تنفسی

هولدر برای متصل کردن شیلنگ مواد به نازل استفاده میگردد که از طرف دیگر به دیگ متصل می شود و به دو صورت دنده ریز و دنده درشت است که دنده ریز به سمت نازل و دنده درشت به دیگ متصل می شود. بیشترین سایز مورد استفاده 1 1/4 ”  و سایز یک اینچ بوده و بستگی به سایز شیلنگ دارد.

نازل سندبلاست

جنس نازل سندبلاست تنگستن کار آلومنیوم و یا در بعضی از نازل ها روکش لاستیکی می‌باشد. خروجی کوچکترین نازل 4 میلی متر و بزرگترین آن 12 میلی متر می باشد. از برند های مطرح می توان Golden Blast نام برد.

نازلهای سری Clemco  با حروف CTXD  شروع میشوند و سایز بندی به شرح ذیل می باشد 4mm ،6 mm ،8 mm ،10 mm ،12 mm

قیمت نازل سندبلاست در حدود 2.5 میلیون تا چهار میلیون تومان است و هر فردی با توجه به نیاز خود آن را خریداری می کند. مجموعه بادرو کمپرسور ازجمله معتبرترین مرکز فروش دستگاه سند بلاست و کمپرسور است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با مشاوران این مرکز تماس حاصل فرمایید.

سند بلاست

شیلنگ سندبلاست

شیلنگ سندبلاست باید به صورت ضدسایش باشد. از پرمصرفترین شیلنگ های سند بلاست میتوان به سایز های  یک اینچ و سایز 1/4 -1 اینچ اشاره کرد که بصورت حلقه های 40 متری می باشد. از برندهای مطرح نیز می توان سوپرلاس ترکیه را نام برد.

امکان نصف کردن حلقه های 40 متری میباشد. از نگهداری شیلنگ سندبلاست در زیر نور آفتاب و در محیط هایی که رطوبت بالاست پرهیز کنید.

قیمت شیلنگ سندبلاست

ماسه سندبلاست

شن و ماسه يكي از متداول ترين مواد انفجار ساينده است. از اين مواد مجددا نمي توان استفاده كرد اما مي توان آنها را به مواد ديگر مثل سيمان يا بتن بازيافت كرد.

استفاده از مواد ساينده اي كه حاوي بيش از 1% سيليس آزاد هستند، ممنوع است.

ماسه سندبلاست شامل ماسه سيليس جنس كوارتز می باشد كه با گذشت زمان، به وسيله اب و باد تبديل به دانه هاي ريز مي شود. شن و ماسه سيليس ماده اصلی انواع گلس هاي استاندارد نيز مي باشد و مسباره محصولی مصنوعی است كه طی عمليات جداسازی آهن در كوره ذوب آهن از ناخالصی های موجود در سنگ آهن بوجود می آيد.

آموزش کار با دستگاه سند بلاست

در مرحله اول بحث ایمنی و نحوه درست با دستگاه سندبلاست توسط سندبلاست کار موضوع مهمی هست که به آن اشاره خواهیم کرد.

در حین کار با اطمینان کامل از نازل چسبیده و از رها شدن ناگهانی و ایجاد خطرات احتمالی جلوگیری فرمایید. حتما از لباس کار و کلاه ایمنی و کپسول تنفسی به دلیل وجود گرد و غبار استفاده گردد.

راه اندازی: اطمينان از بسته بودن شيرها،  پر كردن 3/4 حجم مخزن از مواد سايشی دانه بندي شده، شيرها را  به ترتيب زير باز می كنيم.

خاموش كردن: جهت خاموش كردن دستگاه عكس مراحل راه اندازی را انجام می دهيم و سپس شير شماره 4 را باز می كنيم.

سندبلاست چوب

از این روش می توان براي تمام وسايل چوبی استفاده كرد و به اعتقاد عده ای، روشی برای محافظت از محيط زيست است به اين معنی كه با صيقل دادن سطوح و استفاده مجدد از آنها از قطع درختان و توليد محصولات چوبي جديد جلوگير شده است. برای ظریف کاری و ساخت مبل و کارهای چوبی از این روش به جهت حفظ و نگهداری در برابر آفات و سایر آسیب دیدگی ها استفاده مي شود.

این روشی است که منحصراً در بازسازی مبلمان یا مخصوصاً چوب به منظور تغییر رنگ و حذف کامل چندین لایه رنگ استفاده می شود.

برای سندبلاست چوب بهتر است از نازل نمره 4 میلیمتر استفاده شود.

سند بلاست

سندبلاست فلزات

براي از بين بردن زنگ زدگي سفت فولاد نياز به پاك كننده قوي تر از گريس داريم كه در اينصورت از سند بلاست فلزات استفاده ميكنيم.

زمانيكه فلزات در مجاورت اكسيژن هوا قرار گيرند اكسيد شده و دچار زنگ زدگي ميشوند. زنگ زدگي را به اصطلاح خوردگي گويند، ادامه پيدا كردن اين عمل باعث بروز خوردگي كامل ميشود . براي جلوگيري از خراشيدگي هنگام فرآيند حذف زنگ زدگي نياز به ظرافت داريم.

کاربرد سند بلاست فلزات

در مرحله اول آلودگی ها را از بین می برد بسیاری از آلاینده های احتمالی وجود دارند که می توانند در طول فرآیند تولید با اجزای شما تماس پیدا کنند و استفاده از روکش ها را تقریباً غیر ممکن می سازد.

دوم اینکه زنگ زدگی را از بین می برد سندبلاست می تواند به سرعت و به طور موثر زنگ زدگی را از بین ببرد و سطوح فلزی را به حالت قبل از اکسیداسیون بازگرداند.

سوم اینکه سطح را آماده می کند فرآیند سندبلاست علاوه بر از بین بردن رنگ، زنگ و آلودگی های روی سطح فلز و سایر مواد، سطحی را ایجاد می کند که آماده پذیرش پوشش یا روکش جدید است.

چهارم مقرون به صرفه بودن ان است. بسیاری از روشهای آماده سازی سطح می تواند برای بسیاری از صنایع پرهزینه باشد. با این حال، سندبلاست یکی از مقرون به صرفه ترین، سریع ترین و کارآمدترین ابزارها برای آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی یا تکمیل است. برخی از آماده سازی های سطحی مستلزم استفاده از مواد شیمیایی سفت کننده یا چربی گیر هستند که سطوح را تمیز می کنند اما برای کار و فضا برای ذخیره سازی به زمان نیاز دارند. سندبلاست یک صرفه جویی در نیروی کار است که خطوط تولید شما و پروژه های شما را در برنامه زمان بندی شده حفظ می کند.

پنجمین مزیت بی خطر بودنش میباشد. برخلاف سایر روشهای آماده سازی سطح، سندبلاست جایگزینی بی خطر و سازگار با محیط زیست برای مواد شیمیایی ارائه می دهد. بسیاری از مواد شیمیایی آماده سازی سطحی شامل استفاده از اسیدها و موادی هستند که در صورت استنشاق یا تماس با پوست و چشم خطرناک هستند. سندبلاست با استفاده از عناصر آلی، مانند شن و ماسه پوسته، فلز، شیشه، ماسه و آب برای انجام همان وظایف به نحوی است که برای استفاده کننده و محیط امن تر است.

سندبلاست

کمپرسور سندبلاست

با استفاده از کمپرسور مناسب، می توانید هر پروژه سندبلاست را به طور کارآمد تأمین کنید.
انتخاب کمپرسور سندبلاست  به حجم کار و شماره نازل بستگی داشته  و برای کارهای سبک و حجم پایین از کمپرسورهای پیستونی استفاده میگردد و کلا کمپرسورها در سه گروه کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرو برقی و کمپرسور اسکرو دیزلی تقسیم بندی میشوند.
اگرچه کمپرسور برای این کار ضروری است، اما مجبور نیستید در یکی از شرکت های خود سرمایه گذاری کنید. اجاره کمپرسور سندبلاست ارزان قیمت به شما امکاناتی را فراهم مینماید تا از هزینه های بالای کمپرسور آسوده باشید.
 • ساخت و مونتاژ انواع کمپرسورهای پرتابل دیزلی از ظرفیت 195 Cfm  تا ظرفیت 900 Cfm
 • ساخت و مونتاژ انواع کمپرسورهای اسکرو برقی هواساز ساخت کمپانی RotorComp  آلمان با 18 ماه گارانتی در ظرفیت های 100 Cfm  تا 900 CFm
 • کمپرسورهای وارداتی پیستونی از ظرفیت 500 لیتر بر دقیقه تا 3000 لیتر بر دقیقه مخصوص عملیات شن پاشی (مخصوص نازل های سری 3mm و 4 mm).
نمایندگی ایرمن ژاپن
كمپرسور برقي پيستوني
تعداد سيلندرقدرت
KW/HP
مخزن
ليتر
هواساز ليتر در دقيقهمدل
Model
11.5/1.550150ACM 150 D
22/1.5200250ACM 250
23/2.2300330ACM 350
24/3350480ACM 480
27.5/5.5500650ACM 750
210/7.5500870ACM 1000
2/415/1110001230ACM 1500
2/420/1510001800ACM 2000
2/425/1810002670ACM 3000
كمپرسور اسكرو برقي
CFM
فشار كاريتوان موتورقدرت موتورظرفيت هوادهي
m3/min
Model
837Bar20HP15KW2.35Star 201
7110Bar20HP15KW
2 Star 202
5613Bar30HP15KW1.58Star 203
1227Bar30HP22KW3.45Star 301
10210Bar30HP22KW2.90Star 302
7913Bar30HP22KW2.25Star 303
1777Bar40HP30KW5Star 401
14710Bar40HP30KW4.15Star 402
11513Bar40HP30KW3.25Star 403
2127Bar50HP37KW6Star 501
17510Bar50HP37KW4.95Star 502
14513Bar50HP37KW4.10Star 503
2827Bar60HP45KW8Star 601
22910Bar60HP45KW6.48Star 602
18413Bar60HP45KW5.20Star 603
3537Bar75HP55KW10Star 751
27310Bar75HP55KW7.72Star 752
23413Bar75HP55KW6.64Star 753
4317Bar100HP75KW12.20Star 1001
37810Bar100HP75KW10.76Star 1002
31313Bar100HP75KW8.86Star 1003
5907Bar125HP90KW16.7Star 1251
49110Bar125HP90KW13.9Star 1252
41313Bar125HP90KW11.7Star 1253
7387Bar150HP110KW20.9Star 1501
60410Bar150HP110KW17.1Star 1502
49613Bar150HP110KW14Star 1503
8487Bar180HP132KW24Star 1801
72710Bar180HP132KW20.6Star 1802
49413Bar180HP132KW17Star 1803
9237Bar220HP160KW26.2Star 2201
82610Bar220HP160KW23.4Star 2202
70613Bar220HP160KW20Star 2203
12657Bar270HP200KW36Star 2701
112010Bar270HP200KW32Star 2702
96313Bar270HP200KW27.5Star 2703
15757Bar340HP250KW45Star 3401
133010Bar340HP250KW38Star 3402
117313Bar340HP250KW33.5Star 3403
18207Bar430HP315KW52Star 4301
154010Bar430HP315KW44Star 4302
140013Bar430HP315KW40Star 4303
كمپرسور اسكرو

کپسول تنفسی سند بلاست

در هنگام عملیات سند بلاست محیط اطراف اپراتور پر از گرد و غبار ناشی از عمل می شود. اپراتور جهت تنفس نیاز به کپسول تنفسی دارد، بدین شکل که هوا از داخل سیستم سانتریفوژ داخل دستگاه پس از عبور به کلاه جهت تنفس متصل می گردد.

جهت جذب ذرات میکرونی روغن باید از میکروفیلتر استفاده کرد.

کپسول تنفسی اپراتور سند

سندبلاست کار

برای رعایت نکات ایمنی پوشش لباس سندبلاست کار اهمیت فراوانی دارد، مواد سندبلاست سلیس و …، حالت خورندگی و سایش دارد. انتخاب بهترین نوع لباس کار و دستکش و کلاه ایمنی از نوع ضد سایش مهم و ضروری می باشد. سندبلاست کار قبل از کار با دستگاه باید با اصول و موارد ایمنی آشنا باشد.

سندبلاست کار فردی می‌باشد که با تجربه‌های کاری فراوان برای خدمات سندبلاست در زمینه‌های اجرای پروژه‌های سند بلاست فعالیت می‌کند.

کسی که پروژه‌های سند بلاست را برعهده دارد بایستی فردی خبره باشد تا از خطرات غیرقابل پیش‌بینی ناشی از کار، کاملا آگاه باشد. همینطور بایستی تمام نکات ایمنی را توجه نماید و به  شکل کامل آنها را مراعات نماید. روش کار با دستگاه‌های سند بلاست را کاملا اشراف داشته و انواع مختلف دستگاه‌های سند بلاست را حتما بشناسد.

لباس سند بلاست
نازل سند بلاست
ميزان مصرف هوا
Lit/Min
خروجي دهنه

series

brandNO
500-30004mm3.5Golden Blast1
7000-80006mm4.5Golden Blast2
8000-100008mm5.5Golden Blast3
10000-1500010mm6.5Golden Blast4
10000-2000012mm8.5Golden Blast5
تجهيزات سند بلاست

سندبلاست بدون غبار چیست؟

رویه‌ کار در چنین روشی، بصورت پاشش مواد ساینده‌ مخلوط با آب توسط هوای فشرده یا سیستم های ویل بلاست می‌باشد که بطور کلی این تکنیک ها با انرژی هوای فشرده انجام می‌گیرد.

ساینده‌ها (ماسه های) بکار رفته در وت بلاست (سندبلاست بدون غبار)

سیلیس، گریت گلس، مسباره، گارنت، سرباره، کروزون، اکسید آلومینیوم، گلاسبید و غیره

کاربردی‌ترین دستگاه‌های وت بلاست، دستگاه های وت بلاست، سیار و پرتابل می‌باشند، که به شکل عمده جهت آماده‌سازی سطح قطعات با ابعاد بزرگتر و غیرقابل جابجایی بکار می‌روند.

غبار منتشرشده از عمل بلاستینگ که از برخورد کردن مواد ساینده به سطح به وجود می‌آید در چنین روشی تا درصد بالایی رفع می‌گردد.

تاثیرات زیست محیطی نامطلوب، که از انتشار غبارات در محیط کاربری ناشی می‌شود و استنشاق کردن آن بوسیله‌ی افراد و همچنین انتشار مواد ساینده‌ی بازگشتی از سطوح تا حد قابل توجهی کم می‌شود.

سندبلاست بدون غبار، سندبلاست با آب، وت بلاست، واتر بلاست:

در روش سندبلاست ساینده بکار رفته توسط پمپ بخصوصی با آب مخلوط گردیده و به درون گان این دستگاه، پمپاژ می‌شود.

مزایای بهره‌گیری از این روش:

۱ – پولیش بخصوص سطوح وت بلاست درقیاس با سطح سندبلاست شده

۲ – استهلاک کمتر قطعات مصرف شده‌ی سیستم بدلیل وجود لایه‌ مویینه‌ی آب مخلوط شده با ساینده می‌باشد به این شکل که یک لایه‌ی محافظ با ضخامتی ۰/۱ میلی‌متر (در فشارهای گوناگون ضخامت این لایه قابل تغییر است) مابین ساینده و قطعه‌ دستگاه قرار می‌گیرد و از آن محافظت می‌نماید.

۳ – با مخلوط گردیدن آب با ساینده‌، جرم ساینده بسته به مقدار جذب رطوبتش افزایش میابد و موجب می‌گردد عمل سندینگ با سرعت بیشتری انجام گردد.

۴ – عمده‌ترین مزیت این روش حذف نمودن غبار از اطراف کاربر ویا در درون کابین دستگاه می‌باشد که مخصوصا در انجام فرایند سندینگ درفضای باز می‌تواند به کاربر کمک موثری بکند.

۵ – با زیاد شدن جرم ساینده از مش‌های بالاتر ویا (ریزتر)  می‌توان جهت فرایند سندینگ قطعات بشکل کاملا موثری بهره گرفت و سطح سندینگ را صیقلی‌تر و سطح پوشانندگی بالاتر را موجب شد.

سایر محصولات بادرو

 
سندبلاست
سندبلاست
سندبلاست
اسکرو 1
باد
کمپرسور پیستونی MICAS ACM 1000

فروش دستگاه سند بلاست

برای خرید دستگاه های سندبلاست می‌توانید از راهنمایی های مهندسین و کارشناسان شرکت بادرو کمپرسور بهره‌مند شوید و از تخفیفات ویژه‌ این مجموعه استفاده کنید.

از تکنیک دستگاه سندبلاست بطور کلی برای زبر نمودن و مات شدن سطح قطعات، برای پاکسازی قطعه‌هایی که نسبت به ضربه حساس می‌باشند، همچنین آن قطعاتی که صرفا موضع معینی از آن بایستی مورد پاشش قرار گیرد و آن قطعه‌هایی که دنده یا یک حدیده‌ی حساس به ضربه دارند.

جهت ارائه در بازار را می توان انجام داد، همچنين حک كردن نوشته و نقوش مختلف و گود برداری و يا برجسته كاری آنها بر روی سطوح شيشه ای، چوبی، MDF، كاشی، سراميک و طلق كه بيشتر برای انجام امور تجاری و تبليغاتی و تزئينات دكور مورد استفاده می‌باشد.

سندبلاست فرآیندی می‌باشد که توسط آن سطوح مدنظرکه برای رنگ‌کاری آماده کرده‌ایم به وسیله‌ی ذرات ساینده‌ی تحت فشاری هوا بر روی قطعه‌های فولادی پاشیده می‌گردد. عملیاتی که به سبب آن تمامی ذره‌های تحت فشاری هوا بر روی قطعه‌های شیشه‌ای ویا فولادی پاشیده می‌گردند تا جهت اجرای عملیاتی مانند رنگ‌کاری و حکاکی‌ها آماده گردند. تمیز نمودن سطح قطعات جهت رنگ‌کاری و دیگر عملیات موردنظر ما از اساسی‌ترین علت هایی است که استفاده از سندبلاست را ضرورت بخشیده است.

نوع دیگری از عملیات ساب‌پاشی موجود است که در آنها جهت تمیزکاری سطوح فلزی با روش پاشیدن جریان پرسرعت از ماسه یا ماده‌ ساینده‌ی دیگری استفاده می‌گردد که آنرا شن‌ زنی می‌گویند.

تاریخچه سندبلاست

مخترع اولین دستگاه سندبلاست بنجامین چو تیلگمن (Benjamin Chew Tilghman) است. تیلگمن فردی است که با بررسی شرایط و محیط اطراف خود تصمیم به اختراع این دستگاه گرفت. جالب است بدانید روزی این ژنرال از پشت پنجره اتاق خود به تماشای افراد مشغول بود و متوجه مات بودن قسمتی از پنجره شد که به دلیل طوفان شن روز قبل رخ‌داده بود. این باعث شد تیلگمن به فکر ساخت دستگاه‌های باشد که ذرات ماسه یا شن را روی سطح شیشه پرتاب کند؛ این شد که اولین دستگاه سندبلاست ساخته شد. با ساخت این دستگاه و کم‌هزینه‌بودن آن نسبت به سایر روش‌های تمیزکاری و آماده‌سازی سطح قدیمی توانست به‌سرعت محبوب شود.

نکات مهم در اجرای کار با دستگاه سندبلاست

 • موادی که به‌عنوان مواد ساینده استفاده می‌شوند باید فاقد هر نوع ماده زائدی باشند.
 • برای افزایش کیفیت کار باید مواد دارای شکل و اندازه یکنواختی باشند.
 • زمان اجرای عملیات از عینک محافظ، ماسک، دستکش و روپوش ضخیم استفاده کنید؛ چراکه مواد از این دستگاه با سرعت خارج می‌شوند و درصورتی‌که با پوست برخورد کنند باعث ساییده شدن آن می‌شوند.
 • برای سندبلاست فشار هوا در سرعت بالای 70 پوند بر اینچ باید باشد اما برای فشارهایی که بیشتر هستند از کمپرسورهای صنعتی باید استفاده کرد.
 • در محل‌هایی که سندبلاست اجرا می‌شود یک پوشش پلاستیکی در کف محیط قرار می‌دهند تا بتوانند در آخر مجدد ذرات را جمع کرده و از آن استفاده کنند البته این کار باعث راحت‌تر تمیز شدن محیط نیز می‌شود.
 • دستگاه سندبلاست با محیط باید فاصله‌ای بین 8 الی 12 متری باشد.
 • قبل از انجام عملیات تمامی شیلنگ‌ها، تجهیزات و بست‌ها را بررسی کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.
 • درصورتی‌که فلزات دارای رطوبت هستند انجام عملیات سندبلاست ممنوع است و درصورتی‌که مواد ساینده دارای رطوبت و شبنم باشند استفاده از آنها ممکن نیست.
 • فردی که به انجام این کار مشغول است نباید بیشتر از 40 دقیقه به‌صورت مدام و در شبانه‌روز کمتر از 8 ساعت باید این کار را انجام دهد.

روش انجام سندبلاست با آب

در این روش یک دستگاه واترجت صنعتی با فشار کاری حداقل 250 بار و تجهیزاتی مانند شلنگ مکش ذرات و نازل مخصوص برای انجام عملیات مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته جا دارد به این مورد اشاره کنیم که واتر سندبلاست‌هایی با فشار کاری کمتر از 250 بار نیز وجود دارند اما این مورد روی سرعت عملیات تأثیر داشته و برای محیط‌های سنگین صنعتی مناسب نیست. در این دستگاه نازل سندبلاست دارای 2 ورودی برای اتصال به لنس واترجت و شلنگ مکش مواد ساینده است. سمت دیگری که شلنگ دارد باید درون مخزن یا کیسه مواد ساینده قرار بگیرد. با روشن شدن دستگاه توسط کاربر آب پرفشار از سمتی و مواد سایند مانند ماسه و سیلیس از سمتی دیگر به‌صورت هم‌زمان به انتهای نازل رسیده و از دستگاه خارج می‌شوند.

عملیات سندبلاست در صنایع کشتی‌سازی

در صنعت کشی سازی و صنایع مربوط به آن به دلیل تأثیری که قطعات فلزی کشتی با قرارگرفتن روی آب دارند و همچنین سایر تجهیزات؛ از روش سندبلاست استفاده می‌شود. پاک‌سازی و جرم‌زدایی بدنه کشتی با سایر روش‌ها مؤثر نیست در برخی مواقع حتی امکان‌پذیر نیز نیست؛ همچنین سایر روش‌ها به دلیل وقت‌گیر بودن و هزینه بر بودن نیز انتخاب نمی‌شوند.

عملیات سندبلاست در صنایع نفت و گاز  و پتروشیمی

در صنعت نفت و گاز به دلیل درگیری این بخش‌ها با مواد شیمایی و محلول‌های خورنده دستگاه‌ها و تجهیزات به‌مرورزمان دچار خوردگی درون مخازن و سطح‌های خارجی می‌شوند. مؤثرترین و بهترین روش اقتصادی برای پاک‌سازی سطوح در این صنایع استفاده از روش سندبلاست است.

عملیات سندبلاست در سندبلاست بدنه ماشین

تجهیزات بدنه ماشین الان در اثر قرارگرفتن با عوامل محیطی همچنین باگذشت زمان دچار آتش‌سوزی و خرابی می‌شوند. یکی از مؤثرترین و بهترین روش‌ها برای ازبین‌بردن این موارد استفاده از سندبلاست برای پاک‌سازی سطح است.

عملیات سندبلاست در طراحی روی شیشه 

احتمالاً شیشه‌های جداکننده و طراحی شونده را دیده‌اید. جالب است بدانید این جذابیت و خلاقیت به‌کاررفته در این شیشه‌ها با روش سندبلاست انجام شده است. شرکت‌های مختلفی با استفاده از این روش طرح و لوگوی خود را روی شیشه حک می‌کنند و همچنین با مات کردن یک بخش‌هایی از شیشه محیطی مناسب و زیبا را برای دفاتر کاری خود فراهم می‌کنند.

مراحل انجام عملیات سندبلاست

در اولین مرحله ابتدا باید به‌صورت واضح و دقیق مشخص شود که ذرات و چه مدل از تجهیزات برای انجام این کار نیاز است. این بخش اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه در راندمان، تمیزکاری و آماده‌سازی سطح ارتباط مستقیمی دارد. از سمتی دیگر ابعاد و نوع مواد سایند و تجهیزات اصلی مانند نازل‌ها در این مرحله مشخص می‌شوند. با بررسی دقیق این موارد به مرحله بعد یعنی شستشوی سطح می‌رویم. با اطمینان از ایمنی فردی و کاری در محیط ساینده را انتخاب کرده و مخزن سندبلاست را با آن پر می‌کنیم. ساینده‌های مورداستفاده می‌توانند اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، قلع، پلاستیک، دانه‌های شیشه، ماسه و شن باشند.

در مرحله بعد محیطی که برای انجام این کار انتخاب شده است بررسی می‌شود و هرگونه دستگاه و ظرف اضافی که در آن قرار دارد خارج می‌شود. در این محیط تنها مواردی که باید قرار گیرد تجهیزات جانبی سندبلاست است. در این مرحله باید اطمینان داشت که شیلنگ‌ها در جای خود محکم هستند و همچنین این اطمینان حاصل شود که مزن، محفظه و بست‌ها کاملاً بسته هستند. قبل از شروع کار سطوحی که ظریف هستند باید از ساینده‌ها دور نگه داشته شوند؛ این کار از آسیب جدی به سطح جلوگیری می‌کند.

پس از آماده‌سازی تجهیزات و ایمنی فردی با اطمینان می‌توان سندبلاست را شروع کرد. توجه داشته باشید که مهارت و تجربه اصلی‌ترین مورد در سندبلاست است به‌خصوص اگر می‌خواهید کاری عالی و دقیق را داشته باشید. در این مرحله کمپرسور را روشن کرده و فشار هوا را بر اساس استانداردها تنظیم کنید؛ سپس نازل را با زاویه مشخص به سمت سطح گرفته و در فاصله مناسب این کار را انجام دهید.

سندبلاست چیست

همه چیز را درباره سندبلاست بدانید

تا به حال چیزی درباره فرایند سندبلاست شنیده‌اید؟ آیا از کارایی فوق‌العاده این روش اطلاعاتی دارید؟ سندبلاست یک روش موثر جهت هموار کردن سطوح مورد نظر شما است. این روش توسط دستگاه سندبلاست صورت می‌گیرد و این روزها به یکی از رایج‌ترین روش‌ها تبدیل شده است. اگر قصد خرید دستگاه سندبلاست را دارید، متخصصان ما در این زمینه بهترین دستگاه را به شما معرفی می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم سندبلاست، انواع ساینده‌ها و سطوحی که سندبلاست روی آن انجام می‌شود را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات شما در رابطه با سندبلاست پاسخ داده شود.

 سندبلاست چیست؟

سندبلاست فرایندی است که جهت برطرف کردن ناهمواری‌ها و ناصافی‌ها در سطوح شیشه‌ای، فلزی، چوبی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کمک دستگاه سندبلاست، ذرات خیلی ریزی مانند ماسه و شن با سرعت بسیار بالایی روی سطح پاشیده می‌شوند. در واقع وظیفه سندبلاست، رفع هر گونه گرد و غبار و ناصافی از روی سطح است. هنگامی که از این روش استفاده کنید، سطحی کاملا هموار و تمیزی خواهید داشت که در این صورت فعالیت‌هایی مانند رنگ‌کاری، حکاکی و… به راحتی روی سطوح انجام می‌شوند. ساینده‌های خروجی از دستگاه سندبلاست، ویژگی‌ها و قابلیت‌های گوناگونی داشته و چگالی، سختی، مقاومت و… هر کدام با یکدیگر متفاوت است.

تاریخچه سندبلاست

“بنجامین چو تیلگمان” که یک فرد نظامی بود، فرایند سندبلاست را اختراع کرد. بنجامین در سال 1870 میلادی، در یک منطقه بیابانی مشغول خدمت بود که اصابت ماسه‌های بادی به سطح شیشه، نظر او را جلب کرد. بنجامین به این مورد پی برد که زمانی که ذرات ماسه با شدت زیادی برخورد می‌کنند، سطح شیشه کدر می‌شود. او از این پدیده الهام گرفت و در نهایت مخترع اولین دستگاه سندبلاستر شد. تیلگمان بعد از اینکه این دستگاه را اختراع کرد، به این نتیجه رسید که دستگاه او جهت حکاکی، تیز کردن برخی ابزارها، طراحی اشکال روی چوب و در تمیزکاری نیز به کار می‌رود.

ساینده چیست و انواع آن کدام‌اند؟

ساینده، یک ماده‌ای فوق‌العاده سخت و جامد است که جهت پرداخت سطوح، به کار گرفته می‌شود. ساینده یک لایه‌بردار عالی است زیرا ماده ساینده سختی بالایی دارد. می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزا در فرایند سندبلاست، ساینده است. در ادامه انواع ساینده‌ها را نام برده و ویژگی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

گارنت:

گارنت یکی از رایج‌ترین ساینده‌ها جهت تمیزکاری پاششی می‌باشد. گارنت نسبت به سیلیس گران‌تر است، اما اگر از آن به طور صحیح و درستی استفاده شود، کیفیت فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. زمانی که از گارنت استفاده می‌کنید، گرد و خاک کمتری را در سندبلاست مشاهده می‌کنید که این مزایا باعث می‌شود سلامت کارکنان به خطر نیفتد.

ماسه سیلیکا:

یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین ساینده‌ها، ماسه سیلیکا یا همان سیلیسی است که در سندبلاست به کار می‌رود. معمولا ماسه سیلیکا را زمانی مورد استفاده قرار می‌دهند که بخواهند در محل‌هایی که شرایط بازیابی وجود ندارد، از فرایند ساب پاشی استفاده کنند. سختی بالای ماسه موجب شده است که هنگام به کارگیری فرایند سندبلاست، گرد و خاک زیادی به وجود بیاید. اگر کارکنان ذرات سیلیس را به صورت آزاد و مستقیم تنفس کنند، امکان مبتلا شدن آن‌ها به بیماری تنفسی افزایش پیدا می‌کند.

سیلیکا

استارولیت:

استارولیت در واقع ترکیب ماسه‌های درشت و ریز است که مقدار سیلیس آن بسیار کم است. استارولیت جهت رفع خوردگی‌ها و پوسته‌ها در فرایند سندبلاست مورد استفاده قرار می‌گیرد و گرد و غبار بسیار کمی ایجاد می‌کند.

سرباره زغال سنگ:

یکی از ساینده‌های متداول و رایج جهت تمیز کاری پاششی به خصوص در کارخانه‌های کشتی‌سازی، سرباره زغال سنگ است. در ترکیب سرباره زغال سنگ، مقدار سیلیس پایین است. علارغم آن، این ساینده آلاینده‌های متفاوت را در هوا آزاد می‌کند.

ذغال سنگ

آلومینا و کاربید:

برخی موادهای سنتزی مانند آلومینا و کاربید سیلیسیوم، اغلب به جای ماسه جایگزین می‌شوند. آلومینا و کاربید دوام بالایی داشته و گرد و غبار زیادی ایجاد نمی‌کنند. مواد سنتزی را می‌توان دوباره استفاده کرد و قابلیت بازیابی دارند. آلومینا جهت آماده سازی اغلب سطوح مانند فولاد، شیشه، مرمر و… قابل استفاده و مناسب است.

و کاربید

ساچمه و گریت:

از برخی ساینده‌های فلزی جهت تمیزکاری پاششی، می‌توان به ساچمه و گریت اشاره کرد. این مواد معمولا توسط چدن یا فولاد تولید می‌شوند. قابلیت بازیابی ساچمه و گریت فوق‌العاده بالا می‌باشد. آن‌ها را می‌توان جهت رفع آلودگی‌ها، ساچمه‌زنی و تمیزکاری قبل از پوشش‌دهی روی انواع سطوح مورد استفاده قرار داد. از عوامل موثر و مهم در خروجی ساب پاشی می‌توان به شکل ذرات، سختی و ابعاد اشاره کرد.

و گریت

سایر ساینده‌ها:

موادی نظیر دانه‌های شیشه‌ای، پلاستیک، پوست گردو، شیشه شکسته و چوب بلال از جمله ساینده‌هایی هستند که در تمیز کاری پاششی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد گفته شده قابلیت بازیابی دارند و نسبت به ماسه و سرباره، گرد و غبار کمتری ایجاد می‌کنند. می‌توان گفت ساینده‌هایی مانند آلومینا و کاربید، ساچمه و ماسه جهت سندبلاست خشک مناسب بوده و ساینده‌هایی مانند دانه‌های شیشه‌ای، ماسه و موادی که در آب معلق است، جهت سندبلاست مرطوب مناسب می‌باشند.

ویژگی‌های ساینده چه تاثیری روی کیفیت سندبلاست می‌گذارند؟

می‌توان گفت برخی از ویژگی‌های ساینده تاثیر زیادی روی کیفیت سندبلاست دارند که در ادامه این ویژگی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • شکل: ذراتی که شکل تیزی دارند، معمولا سطح‌های کدر یا زبری را ایجاد می‌کنند و ذراتی که شکل کروی دارند، سطح‌های شفاف یا صافی را ایجاد می‌کنند.
 • قابلیت بازیابی: بالا بودن قابلیت بازیابی و استفاده دوباره از ساینده، باعث کاهش هزینه عمل سندبلاست می‌شود.
 • ابعاد: هر اندازه که ابعاد ساینده بزرگتر باشد، سطح زبرتری را ایجاد می‌کند.
 • سختی: هر چقدر سختی ساینده بیشتر باشد، قابلیت بازیابی و طول ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. عمق نفوذ ساینده نیز با بالا بودن سختی و چگالی، افزایش می‌یابد.
 • چگالی: اگر چگالی ساینده پایین باشد، سطحی نرم را ایجاد می‌کند.

سندبلاست را روی چه سطوحی می‌توان استفاده کرد؟

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

سندبلاست فلز:

از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای سندبلاست، می‌توان به سندبلاست روی فلز اشاره کرد. همه ما می‌دانیم که احتمال زنگ‌زدگی، هوازدگی و خوردگی در سطوح فلزی، بالا است. گاهی اوقات فلز آماده سازی مناسب نداشته و همین مورد باعث کنده شدن رنگ و پوشش سطح می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، هنگام تولید کردن قطعات فلزی، ممکن است برآمدگی‌ها و برجستگی‌هایی روی سطح ایجاد شود. به همین دلیل می‌توانید از تمیز کاری پاششی جهت صافکاری و ترمیم استفاده کنید.

سندبلاست فلز

سندبلاست شیشه:

جهت ساختن شیشه مات، تزیین و طراحی روی آن، می‌توان از سندبلاست روی شیشه استفاده کرد. شیشه مات را می‌توان در پنجره، در، لیوان و… مورد استفاده قرار داد. ماسه و فشار برخورد در مقدار مات بودن شیشه موثر هستند.

سندبلاست شیشه

سندبلاست بتن:

افزودن بر برخی کاربردهای مکانیکی و صنعتی که سندبلاست در اختیار ما قرار می‌دهد، در واقع یک راه قابل اعتماد جهت تمیزکاری پیاده‌روها، خیابان‌ها و… است. معمولا توجهی به تمیز کردن مکان‌های گفته شده، نمی‌شود. تمیزکاری و استفاده صحیح و منظم، باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود و میزان تصادفات جاده‌ای را به شدت کاهش می‌هد. از سندبلاست علاوه بر موارد گفته شده، جهت تمیزکاری بتن اکسپوز و همچنین ساخت واش بتن استفاده می‌شود.

سندبلاست بتن

سندبلاست چوب:

می‌توان گفت سطح چوبی، جز مناسب‌ترین سطح‌ها جهت ساب پاشی به شمار می‌رود. نرمی نسبی سطح چوبی باعث شده قابلیت حکاکی روی آن ایجاد شود و سرعت تمیزکاری افزایش یابد. یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین تمیز کاری پاششی بر روی سطح چوبی، سندبلاست مبل است.

سندبلاست چوب

سندبلاست سنگ:

بسیاری از افراد برای نمای بیرونی ساختمان خود، از سنگ استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، از سنگ در ساخت و طراحی مجسمه، تابلو، کفپوش و… بهره می‌برند. حکاکی، تمیزکاری، طراحی آثار هنری و وسایل تزیینی از جمله کاربردهای سندبلاست روی سنگ است.

سندبلاست دندان:

یکی از روش‌های استاندارد و آسان جهت جرم‌گیری دندان، سندبلاست است. استفاده از روش سندبلاست، باعث رفع باکتری‌های دندان شده و رنگ دندان را روشن‌تر می‌کند.

سندبلاست دندان

کلام آخر

سندبلاست روشی بسیار موثر جهت هموار کردن سطح مورد نظر جهت رنگ‌کاری، حکاکی، طراحی و… می‌باشد که این روزها روشی بسیار رایج است. گارنت، ماسه سیلیکا، استارولیت، سرباره زغال سنگ، آلومینا، کاربید، ساچمه و گریت از انواع ساینده‌هایی هستند که در فرایند سندبلاست از آن‌ها استفاده می‌شود. ساینده‌ها معمولا روی سطوحی مانند فلز، شیشه، چوب، بتن، سنگ و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در این مقاله سعی کردیم چیستی سندبلاست را به صورت کامل به شما شرح دهیم و انواع ساینده‌ها و سطوحی که سندبلاست روی آن‌ها استفاده می‌شود را به شما ارائه دهیم تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش یابد. متخصصان ما در این زمینه به شما کمک خواهند کرد و بهترین دستگاه سندبلاست را با توجه به نوع فعالیتتان به شما پیشنهاد می‌کنند. همچنین لیست قیمت دستگاه سندبلاست را در اختیار شما قرار خواهند داد.

سوالات متداول

سندبلاست چیست؟

در کل فرایندی مثل پرتاب کردن شن وماسه را با فشار بالای هوا را سندبلاست می‌نامند.اغلب ساینده ها، ماده ی مهم واصلی عمل سندبلاست را تشکیل می‌دهد.

تجهیزات سندبلاست

عمده ترین تجهیز سندبلاست، کمپرسور می باشد. سایر ابزارآلات سندبلاست شامل نازل، دیگ، هولدر، کلاه، شیلنگ ها، اتصالات و کپسول تنفسی است.

روش های مختلف ساب پاشی کدامند؟

سندبلاست، wetوت بلاست یا (مرطوب)، بیدبلاست یا (دانه شیشه)، شات بلاست یا (ساچمه)، میکروبلاست یا (قلمی)، گریت بلاست یا (ساچمه شکسته)، وکیوم بلاست یا (مکشی)، سودا بلاست یا (جوش شیرین)، بریستل بلاست یا (فرچه)، آیس بلاست یا (یخ خشک) از روش های ساب پاشی می‌باشند.

2 پاسخ
 1. حسین حاجی محمدی
  حسین حاجی محمدی گفته:

  سلام خسته نباشید
  جهت سندبلاست فلزات و اسکلت فلزی لطفا کمپرسور و تجهیزات سندبلاست مناسب راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • واحد فروش بادرو
   واحد فروش بادرو گفته:

   با عرض سلام و احترام خدمت شما
   کمپرسور برقی اسکرو 45 تا 55 کیلو وات 100 متر مکعبی و تجهیزات سندبلاست با نازل نمره 6 یا 8 میلی متر به شما پیشنهاد میگردد.
   جهت دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت لطفا با شماره واتساپ 09128204891 در ارتباط باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید