کار درایرکمپرسور چیست

درایرهای کمپرسور هوا نوع های خاصی از سیستمها را شامل هستند که به شکل ویژه‌ای برای حذف کردن آب هایی که در هوای فشرده وجود دارد، طراحی شده‌اند. در حقیقت کارکرد درایرها به این حالت است که هوای فشرده شده را از بخارات پاک می‌‌نماید. پدیده‌ی فشرده سازی هوا موجب بالا رفتن دمای آن می‌گردد و در نتیجه شاهد بخارات آب می‌شویم. هوای فشرده شده به صورت کلی در دماهای زیاد مقداری رطوبت نسبی 100٪ موجود است. با خنک شدن این هوای فشرده، بخارات آب داخل مخازن، شیلنگ‌ها، لوله‌ها، و ابزارها و تجهیزاتی که در بخش‌های پایین دستی کمپرسور  قرار دارند متراکم می‌گردد. وجود این بخارات آب هوای فشرده شده در این ابزارات و تجهیزات می‌تواند موجب اختلال کارکرد در پدیده‌های حساس صنعتی و همینطور کم شدن عمر تجهیزات گردد به همین علت از درایرهای کمپرسور هوای فشرده شده بکار می‌رود.

 

درایر کمپرسور هوا چیست؟

مسائلی که بخارات موجود در این ابزارات و تجهیزات ممکن است به وجود آورند، شامل زدودن و از بین بردن تجهیزات و لوله‌ها به حالت تدریجی، یخ زدن همۀ خطهای خروجی و همینطور امکان دارد که کنترل پروسۀ پنوماتیک از کار بیوفتد و موجب اختلال در کارکرد پدیده‌های گوناگون شود. اینجا است که بکارگیری درایرهای کمپرسور هوا ممکن است چاره‌ساز باشند و همۀ این مسائل را کلاً برطرف کند. متخصصان ما در کمپانی فروش وتعمیر کمپرسورها با بررسی مسائلی که در زیر اشاره شده سعی بر معرفی هرچه بیشتر و بهتر از درایرهای کمپرسور هوا به عنوان لوازم جانبی کمپرسور می‌کند.

 

مزایای بکارگیری درایرهای کمپرسور هوا

در حقیقت بکارگیری درایرهای کمپرسور هوا موجب می‌شود تا مقدار دمای داخل کمپرسور تا حدودی کم شده و باعث خشک شدن آب و بخاراتی که در کمپرسور موجود است، می‌شود. همینطور یک عدد شیر تخلیه روی دستگاه قرار دارد که امکان دارد بخارات آب جذب شده به وسیلۀ درایر را به حالت زمان‌بندی شده و حالت خودکار تخلیه نماید. چنانچه بخواهیم از مزایای حائز اهمیت درایر بگوییم بایستی بیان نماییم که بکارگیری درایر موجب می‌شود تا حدودی از پوسیده شدن و فرسایش لوله‌های انتقالی پیشگیری گردد و همینطور بکارگیری درایر موجب خواهد شد که ابزارات و تجهیزات گوناگون خطوط انتقالی از هرنوع صدمۀ مکانیکی در امان باشد و موجب بالا رفتن کیفیت کار در مخازن می‌گردد.

پیشنهاد ما به شما:  ساخت رطوبت گیر پمپ باد

کار درایر کمپرسور چیست؟

انواع درایرهای کمپرسور هوا

انواع مختلف خشک کننده‌های کمپرسور هوا را می‌توانیم در 2 نوع درایرهای تبریدی  و درایرهای جذبی دسته بندی نماییم.

درایر تبریدی چیست؟

در مورد درایرهای تبریدی کمپرسور هوا بایستی بیان کنیم که نحوه‌ی عملکرد چنین نوع درایرهایی به شکل مکانیکی می‌باشد و با خنک نمودن هوای داخل کمپرسور هوای فشرده عمل می‌نماید.

در حقیقت چنین نوع درایرهایی به شکلی عمل می‌نماید که با کم کردن مقدار قابل توجهی از دما موجب می‌گردد که رطوبت هوا و بخارات حاصله از آن را به یک مسیری دیگر، هدایت نموده و موجب تنظیم کردن نقطه‌ی شبنم هوا به میزان حد استاندارد می‌گردد.

جهت خنک نمودن هوای فشرده در درایرهای تبریدی یک عدد مبدل حرارتی موجود است که این کار را انجام می‌دهد.با بکارگیری این سیستم این قابلیت برایمان وجود دارد تا به نقطه‌ی شبنم اتمسفر 1 تا 20 درجه‌ی سانتیگراد براحتی دست یابیم. از مزایای بکارگیری درایرهای  تبریدی کمپرسور هوا این می‌باشد که موجب می‌گردد مخارج و هزینه‌های نگه‌داری و تعمیرات این سیستمها کم شود و چون از فیلترهای جذبی غبار در آنها استفاده نشده حجمشان بسیار کمتر از انواع دیگر درایرها می‌باشد. همین موارد موجب شده که استفاده‌ی گسترده‌ای از این نوع درایرها در قسمت‌های گوناگون صنعتی شده و روز به روز بکارگیری این نوع درایرها در حال افزایش می‌باشد.

 

درایر جذبی چیست؟

در پاسخ به اینکه درایر جذبی چیست اینگونه باید گفت که ساختمان درایرهای جذبی کمپرسور هوا شامل 2 مخزن  و یک عدد کنترلر از نوع دیجیتالی جهت جداسازی و جذب نمودن رطوبت موجود می‌باشد. در حقیقت میزانی توده‌ای از مواد جاذبی که در این نوع ویژه‌ی درایر تعبیه گشته است که رطوبت هوایی که از درون آن عبور می‌نماید را جذب می‌کند. در حقیقت در یکی از مخزن های رطوبتی هوای فشرده جذب گشته و در مخزن دیگری فرآیند احیاء انجام می‌گیرد. انواع مختلف درایرهای جذبی را با توجه به نوع پدیده‌ی احیاء که امکان دارد گرمایشی یا سرمایشی باشد به انواع گوناگونی تقسیم بندی می‌گردد:

 • درایرهای جذبی نوع دَمِشی
 • درایرهای جذبی نوع بدون حرارت
 • درایرهای جذبی تزریق هوای خشک

سطوح گوناگونی که در مواد جذب کنندۀ چنین نوعی از درایرهای کمپرسور هوا موجود است موجب می‌شود که رطوبت هوا به محض گذر از بین آ‌نها جذب گردد. پس از اینکه یک مدت زمانی از کارکرد چنین مواد جذب کنندۀ رطوبت هوا در درایرهای نوع جذبی بگذشت بایستی آنها را دوباره شارژ نمود چون پس از استفادۀ طولانی، کارایی اولیۀ خود را از دست می‌دهد.

پیشنهاد ما به شما:  صفر تا صد عملکرد کمپرسور درایر تبریدی

 

نکات حائز اهمیت در خرید درایر کمپرسور هوا

جهت خرید انواع درایرهای کمپرسور هوا بایستی یکسری از نکات را مدنظر بگیریم. برای مثال پیش از اقدام به خرید درایر بایستی بررسی نماییم که ابعاد و اندازۀ مورد احتیاج ما چقدر می‌باشد. چنانچه سایز درایر ما از سایز مورد احتیاج کوچک‌تر باشد موجب می‌گردد که کارآیی مورد نیاز را برای خشک کردن هوا نداشته باشد چون تولید گرمای بالا در دستگاه می‌‌نماید. پس ابعاد و اندازۀ دستگاه جزء مهم‌ترین گزینه‌ها در خرید آن می‌باشد که بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

جهت اینکه پیش از خرید چنین قطعه‌ای اطلاعات لازمه را بدست آورید، می‌توانید با کارشناسان شرکت بادرو کمپرسور تماس حاصل فرمایید تا درست‌ترین راهنمایی‌ها را با توجه به آنچه که برای کارآیی بهتر احتیاج دارید در اختیارتان قرار گیرد. از دیگر موردهایی که در خرید درایرها احتیاج می‌باشد توجه به کشورهای سازنده و همچنین متریال بکار رفته در آن می‌باشد. چون معمولاً تجربه نشان داده است که این قطعۀ تازه خریداری شده پس از یک مدتی کوتاه کار کردن، کارآیی اولیۀ خودش را از دست خواهد داد و یا اینکه بطور کلی از کار می‌افتد پس پیشنهاد می‌شود در این زمینه تحقیقات کافی را انجام دهید.

کار درایر کمپرسور چیست

مزایای درایرهای کمپرسور

 • بالا رفتن کیفیت هوای فشرده
 • بالا رفتن راندمان سیستم
 • پیشگیری از صدمه رسیدن به تجهیزات مصرفی
 • پیشگیری از زنگ زدگی

برندهای معتبر درایر کمپرسور

از برندهای معتبر سازنده‌ی درایرهای تبریدی و درایرهای جذبی که این روزها در بازار کشور ایران موجود است و در ضمن خدمات بعد از فروش دارند، به همین ترتیب به کمپانی‌هایی از قبیل درایرهای میکروپور، درایرهای آرنیکا، درایرهای WISE AIR، درایرهای SAFE، درایرهای هیتما، درایرهای فینی، درایرهای اینگرسولرند و … اشاره نمود.

 

جمع بندی

در این مقاله اطلاعات کاربردی زیادی را درمورد درایرهای کمپرسور در اختیارتان گذاشتیم. اگر قصد خرید درایر کمپرسور داشته باشید ما به شما فروشگاه بادرو کمپرسور را پیشنهاد می‌نماییم. شرکت بادرو کمپرسور به عنوان واردکنندۀ انواع مختلف کمپرسور و تجهیزات مربوطه، می‌تواند شما را در انتخاب صحیح و خرید درایر راهنمایی نماید.

پیشنهاد ما به شما:  فیلتر سپراتور کمپرسور باد

دیگر محصولات شرکت بادرو

سندبلاست

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو  روغن پاشش oil inject ساخت کمپانی RotorComp  آلمان بوده که با یک الکتروموتور ساخت موتوژن تبریز یا جمکو مونتاژ می‌شود. رادیاتور کمپرسور از نوع آلومینیومی و تابلو برق هیوندا کره می‌باشد که بصورت انتقال تسمه‌ای و یا سفارش کوپل مستقیم می‌باشند.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد. شما میتوانید درایر تبریدی را نیز از وبسایت بادرو تهیه نمایید.

4 پاسخ
 1. حسن غفوری
  حسن غفوری گفته:

  سلام خوبید؟ ما یک کمپرسور 500 لیتری داریم راهنمایی می‌فرمایید که چه درایری برای کار ما متناسب می‌باشد؟

  پاسخ
  • maryam jouban
   maryam jouban گفته:

   سلام ممنون از محبت شما، کوچک ترین سایز درایر تا 880 لیتر جوابگو است، مدلی که کارشناسان بادرو کمپرسور برای شما پیشنهاد میدهند، IS 30 – MKE 53 سایز اتصال یک دوم اینچ میباشد.

   پاسخ
  • maryam jouban
   maryam jouban گفته:

   سلام دوست عزیز، درایر ها بر اساس کارکرد و اندازه قیمت های متفاوتی دارند، جهت اطلاع از قیمت ها با کارشناسان بادرو کمپرسور تماس حاصل فرمائید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.