دلایل ورود رطوبت به هوای فشرده

دلایل ورود رطوبت به هوای فشرده

همانطور که در مقاله های زیادی اشاره کرده‌ایم هوای فشرده یکی از مهمترین منابع انرژی بسیاری از دستگاه‌ها و ابزارهای پنوماتیک، خصوصا در کاربردهای صنعتی است. به عنوان یک نیروی محرک در اتوماسیون و بهره‌وری، تولید هوای فشرده شده عاری از رطوبت و سایر ناخالصی‌ها برای هر کمپرسور هوا، به ویژه در ابزارها و دستگاه‌های پنوماتیک حساس، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اما ما در برخی موارد همه‌ی کمپرسورها قادر به تولید‌ هوای با کیفیت و بدون رطوبت و ناخالصی نیستند. این امر نیز که به دلیل وجود مشکلات و ایرادهای داخلی و خارجی هستند، مشکلات بسیاری را هم برای کمپرسور و هم برای دستگاه‌های پنوماتیک که به آن متصل هستند به وجود می‌آورد.

علاوه بر این، عملکرد نادرست کمپرسور هوا سبب آسیب به تمام قطعات داخلی آن شده و هزینه‌های بسیاری را برای اپراتور به همراه خواهد داشت. پس حواستان را برای خرید یک کمپرسور عالی جمع کنید.

اما جای نگرانی وجود ندارد؛ خوشبختانه با حذف بخار، رطوبت و مایعات از سیستم هوای فشرده در کمپرسورها، می‌توان به راحتی بسیاری از این مشکلات را حل و یا کنترل کرد. به منظور آگاهی اپراتورها جهت جلوگیری از ورود مایعات به داخل کمپرسور باد، در این مطلب درباره‌ی علت نفوذ رطوبت به داخل این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

دلایل ورود رطوبت به هوای فشرده

دلیل وجود رطوبت در مخزن کمپرسور

عوامل گوناگونی برای تراکم رطوبت در مخزن کمپرسور باد در طول کار وجود دارد. برای کاهش رطوبت کمپرسور هوا، باید بدانید که چگونه ریشه‌ی اصلی مشکل را به درستی شناسایی کنید. اگر این مشکل به دلیل نقص عملکرد دستگاه است که به طور معمول آب را از هوا می‌گیرد، باید آن قطعات‌ها را تمیز یا جایگزین کنید. اگر یک محیط کاری بیش از حد مرطوب باعث ایجاد مشکل شده است، باید هوا را از مخزن تخلیه کرده و عناصر خشک کننده را به سیستم خود اضافه کنید(مانند انواع فیلتر ها) تا رطوبت کمپرسور هوا را از بین ببرند.

از موثرترین راه‌های جلوگیری از وجود رطوبت در کمپرسورهای باد استفاده از خشک کن‌های هواست که برای جذب رطوبت بیشتر در خروجی هوای کمپرسور نصب می‌شوند. اگر از کمپرسور هوا در یک محیط مرطوب استفاده می‌کنید، در صورت امکان آن را در جای خشک و خنک قرار دهید. هرچه رطوبت کمتری از دریچه‌ی ورودی، وارد کمپرسور باد شود، رطوبت کمتری نیز در طی فرایند فشرده سازی فیلتر می‌شود.

اگرچه خرید خشک کن کمپرسور باد می‌تواند به طور جدی به کاهش ورود میعان و رطوبت و به دنبال آن بروز مشکلات در دستگاه کمک کند، اما خرید کمپرسور مناسب نیز در جلوگیری از این امر نقش مهمی دارد. در وهله‌ی اول، شما باید یک کمپرسور هوا با ظرفیت کافی برای برنامه‌های مورد نظر خود داشته باشید. همچنین این کمپرسور باید به طور منظم و مناسب نگهداری شود و در منطقه‌ای با حداقل رطوبت قرار گیرد. به طور کلی برخی از کمپرسورها بیشتر در معرض رطوبت هستند. برای جلوگیری از تجمع رطوبت در کمپرسورهای هوا موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- ابعاد کمپرسور

از عوامل مهمی که باعث تراکم رطوبت در کمپرسور باد می‌شود، اندازه‌ی‌ کمپرسور با توجه به کاربردها و محیط موجود در آن است. اگر یک کمپرسور بیش از حد ظرفیت خود تحت فشار قرار گیرد، اجزای داخلی گرمایی تولید می‌کنند که می‌تواند از آستانه‌ی تحمل دستگاه فراتر رود.

دلایل ورود رطوبت به هوای فشرده

اثرات گرما به ویژه در کمپرسورهای پیستونی که در طول دوره‌های طولانی استفاده داغ می‌شوند، متداول‌تر است. اگر یک ابزار یا دستگاه پنوماتیک بیش از حد از کمپرسور کار بکشد، هوای تحت فشار به طور حتم حاوی مقدار زیادی رطوبت خواهد بود. موثرترین راه برای مقابله با تجمع رطوبت، افزودن یک سیستم جداسازی یا رطوبتگیر به کمپرسور هواست که می تواند آب را از هوای تحت فشار جدا کند. برای بهبود عملکرد سیستم خشک کن باید به طور منظم بر وضعیت آن نظارت داشته باشید.

۲– کمپرسور باد خراب

با کهنه و فرسوده شدن کمپرسور باد و استهلاک قطعات داخلی، عملکرد آن به آرامی کاهش یافته و به دنبال آن هوای تحت فشار با رطوبت بیشتری همراه خواهد بود. اگر واحد به صورت دوره‌ای تعمیر و نگهداری نشود، این مشکل به وضوح آشکار خواهد شد. به طور کلی، یک کمپرسور خراب قدرت و کارایی لازم برای استخراج رطوبت از هوای ورودی را ندارد. در طول یک چرخه‌ی استفاده، قطعات داخلی کمپرسور قدیمی با سرعت بیشتری گرم می‌شوند و هوای فشرده‌ی بی‌کیفیتی تولید می‌کنند. در این شرایط اگر به صدا و مدت زمان کار کمپرسور توجه کنید، علائم هشدار دهنده آشکار خواهند بود.

یک کمپرسور خراب معمولاً مدت زمان طولانی‌تری کار می‌کند تا هوا را داخل مخزن فشرده کند. دستگاه همچنین صداهای بلندی تولید می‌کند، خصوصاً اگر کمپرسور از نوع پیستونی باشد. هوای تولید شده از این دستگاه‌های خراب دارای مقدار قابل توجهی رطوبت بوده و به ویژه برای کاربردهایی که نیاز به هوای کاملا خشک دارند، مانندتجهیزات دندانپزشکی، رنگ آمیزی و سنباده زدن، مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.

دلایل ورود رطوبت به هوای فشرده

۳- استفاده از کمپرسور در محیط ‌های مرطوب

علاوه بر طول عمر یا کیفیت ساخت کمپرسورهای باد، اگر دستگاه در محیطی بیش از حد مرطوب کار کند می‌تواند به راحتی میعانات را جذب کرده و هوایی با رطوبت بالا تولید کند. در مناطق گرم‌ و مرطوب، پایین آمدن سطح رطوبت در سیستم هوای فشرده دشوارتر است. بنابراین، بهتر است از کمپرسور باد در یک فروشگاه، گاراژ یا ساختمان صنعتی با تنظیمات دمای داخلی کنترل شده استفاده کنید.

برای محافظت بیشتر از اثرات رطوبت در آب و هوای گرم‌تر، برخی از اپراتورها خشک کن‌های هوای سرد (درایر تبریدی) را به کمپرسورهای هوا اضافه می‌کنند. این امر به جداسازی آب از هوای تحت فشار کمک می‌کند. در محیط‌های کاری که بخار آب می‌تواند مشکلات زیادی را برای کمپرسور به وجود آورد، برای جذب بیشتر رطوبت از خشک کن‌های هوا یا انواع میکرو فیلتر های چندین لایه استفاده می‌شود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *