طراحی مخزن هوای فشرده

مخزن تحت فشار هوا یا مخزن هوای فشرده و یا Pressure vessel سازه‌ای از جنس فلز به صورت استوانه یا کروی می‌باشد که در بخش های خانگی و صنعتی جهت نگه‌داری از سیالات گوناگون در فشاری بجز فشارات اتمسفر هوا بکار می‌رود. کارآیی مخازن تحت فشار طبق محل نصب آنها کاملاً متفاوت هستند، طوری که در سیستم های آبرسانی نوع خانگی به عنوان منبع آب عمل نموده و در پالایشگاه های گاز و نفت جهت نگه‌داری از سیال یا انجام دادن واکنش های شیمیایی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

گروه صنعتی بادرو کمپرسور تولید کننده‌ی مخازن تحت فشارهوا در سایز و شکل های گوناگون است که این گروه از محصولات خودشان را جهت پالایشگاه های نفت و پتروشیمی و در واحدهایی صنعتی کوچک را ارائه می‌نماید. بر طبق حساسیت بالایی که در طراحی، تولید و ساختن مخازن تحت فشار هوا، گروه صنعتی بادرو استانداردهای متعددی را در همه‌ی گام ها در نظر می‌گیرد. در ادامه‌ی این مقاله، راهنمای جامعی که شامل معرفی  Pressure vessel، انواع آنها و قیمت منابع تحت فشارهوا و هرآنچه که بایستی درمورد این نوع از مخازن لازم است که بدانید را ارائه می‌دهیم.

 

مخزن تحت فشار هوا چیست

مخازن تحت فشار هوا که با نام های Pressure vessel، یا مخزن هوا فشرده و منابع تحت فشار هوا هم شناخته شده است، یکی از کاربردی ترین نوع های مخزن های تحت فشار است که در واحدهای بزرگتر صنعتی و یا نیمه صنعتی و همچنین سیستم های آبرسانی خانگی و شهری بکار می‌رود. این نوع از منبع‌ها در حقیقت دارای مخزن فلزی بسیار مقاومی با ابعاد و اندازه متناسب با محل مورد نظر برای نصب آن و میزان سیالات ورودی و خروجی به آن هستند که در مسیر انتقال این سیالات و بعد از پمپ قرار خواهد گرفت. با روشن شدن پمپ سیال وارد مخزن می‌شود و در آن قسمت ذخیره می‌شود. با باز شدن شیرهای مخازن تحت فشار، هوای فشرده در قسمت داخل مخزن به تیوپ درون منبع که سیال در آنها ذخیره می‌گردد، فشار وارد کرده و موجب انتقال آنها به لوله‌های خروجی می‌شود. بعد از کم شدن مقدار سیالات در مخزن، پمپ دوباره روشن می‌شود و عمل انتقال را به درون مخزن انجام خواهد داد.

پیشنهاد ما به شما:  نحوه عملکرد و نگهداری درایر تبریدی هوای فشرده

طبق اینکه سیالات در این نوع مخزن ها ذخیره شده‌اند و تا هنگام مصرف آن احتیاج به روشن شدن پمپ نیست، در نتیجه این چنین می‌توان بیان کرد از مهمترین مزایای چنین نوع مخزن هایی، افزایش عمر پمپ و کم شدن مصرف انرژی برق با پیشگیری از خاموش و روشن شدن های متوالی پمپ می‌شود.

طراحی مخزن هوای فشرده

انواع مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار (مخزن هوای فشرده) طبق سایز، ساختار، اجزای تشکیل دهنده‌ی داخلی و رویه‌ی کار و مقدار مقاومت بدنه به بخشهای گوناگونی تقسیم بندی می‌شوند. به بیان دیگر، در انتخاب کردن مخازن هوا برطبق نوع سیالات، مقدار آنها و هدف بکارگیری این نوع مخازن نوع متناسب انتخاب می‌شود. انواع مختلف مخزن ها که هر کدام ویژگی های خاصی دارد، شامل موارد زیر می‌باشند:

مخزن استوانه ای و کروی

شکل ظاهری این نوع از منابع به شکل استوانه‌ای و کروی طراحی می‌شوند که چنین ساختاری با توجه به مکان نصب منبع و نوع سیالات و شرایط محیطی تعیین می‌شود. مخزن های استوانه‌ا به حالت عمودی و افقی قابل نصب هستند و در بالاترین نقطه‌ آنها کلاهک های نیم دایره ای نصب می‌شود. بهتر است بگوییم که ساختار کلی منبع و شکل کلاهک ها بر طبق محاسبات گوناگون و استانداردهای ASME به وسیله‌ مهندسین و تکنسین های باتجربه انجام می‌شود.

مخزن تحت فشار گاز یا مایع

مخازن تحت فشار طبق مکان نصب آنها و سیالات ورودی به منابع جهت ذخیره سازی مایع و گاز طراحی می‌شوند. برای مثال، جهت ذخیره سازی گاز در پالایشگاه ها از مخزن های تحت فشار هوا می‌توان با شرایط خاص استفاده کرد که در محیط مقاوم و ایمن، گازهای مدنظر ذخیره سازی و در شرایط لازم از آن تخلیه می‌شوند. از مخزن های تحت فشار مایع در پالایشگاه ها و سیستم های آبرسانی و حتی در مسیر پمپ های آب خانگی می‌توان استفاده کرد و تا حدود زیادی فشار وارد شده به پمپ ها را کاسته و در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

منبع تحت فشار هوا دیافراگمی

از مهمترین ویژگی های بکار رفته در طراحی و تولید مخزن های تحت فشار دیافراگمی، استفاده کردن از تیوپ های مقاوم با سایزهای مناسب با ظرفیت مخازن و مقدار مقاومت آنها در مقابل فشار هوا اشاره کرد. در چنین نوع مخزن هایی، با روشن شدن پمپ، سیالات وارد تیوپ می‌شوند و تا حدود معینی دیواره‌هایش باز می‌گردد. با باز شدن شیرهای تخلیه‌ی منبع، گاز فشرده شده در قسمت بالای منبع به تیوپ فشار وارد کرده و موجب انتقال و هدایت سیال به قسمت لوله‌های خروجی می‌شود. این نوع مخازن به مخزن تحت فشار هوای تیوپی هم معروفند.

طراحی مخزن تحت فشار هوا

مخزن های تحت فشار هوا نسبت به فشاری که گاز درون منابع به قسمت جداره‌های آن وارد می‌نماید خطرات زیادی را به همراه دارد. به این منظور استانداردهای مختلفی جهت طراحی قسمت های گوناگون آن به وسیله‌ی ASME ارایه شده و رعایت همه آنها به منزله‌ تضمین امنیت منابع است.

پیشنهاد ما به شما:  سندبلاست چوب

از مهمترین موردهایی که در طراحی مخزن های تحت فشار هوا بایستی در نظر گرفت به گزینه‌ها زیر می‌توان اشاره نمود:

جنس بدنه منبع

جنس بکار گرفته شده جهت ساخت این منابع بایستی مقاومت زیادی در برابر فشار، ضربه و رطوبت و نم و خوردگی به خاطر تماس داشتن با مواد شیمیایی داشته باشند. ورق های فلزی مقاومی با ضخامت مناسب با نوع سیالات و مکان نصب منابع در طراحی چنین مخازنی بکار می‌رود. بجز این ها، جداره‌های بخش داخل مخزن هم بایستی با مواد مقاوم در مقابل خوردگی، بطور کامل عایق و مقاوم سازی گردند.

اندازه و ظرفیت منبع تحت فشار

از مهمترین موردهایی که در طراحی منابع تحت فشار هوا ضروری است که به آنها توجه شود، سایز و ظرفیت مخازن می‌باشد. انتخاب ظرفیت و سایز استاندارد جهت این منابع بر طبق فاکتورهای گوناگون و کاملا مناسب با شرایط محیط اطراف نصب مخازن، نوع سیالات و میزان سیال های ورودی و خروجی از آن در بازه‌های زمانی معین ظرفیت استاندارد تعیین می‌شود.

مخزن هوا فشرده

ساخت مخازن تحت فشار هوا

گروه صنعتی بادرو کمپرسور یکی از با سابقه‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات تصفیه‌ی آب و فاضلاب و مخزن های تحت فشار، طراحی و ساخت مخزن های تحت فشار هوا را در زمره‌ی فعالیت های خودش قرار داده است. بهتر است بگوییم که طراحی و ساخت مخزن های تحت فشار در این مجموعه به شکل منحصر به فرد و متناسب با شرایط پروژه انجام می‌گردد. جهت افزایش کیفیت محصولات و تضمین امنیت لازم برای تمام مراحل طراحی، ساخت منابع تحت فشار هوا در گروه بادرو زیرنظر مهندسین با تجربه و حرفه‌ای می‌باشد. کارشناسان این مجموعه همواره آماده‌ی ارائه‌ مشاوره‌های لازمه، پیش از طراحی و تولید این مخزن ها بوده و ویژگی های مخزن مدنظر را جهت رفع ابهامات، طبق شرایط پروژه برای هر سفارشی بطور کامل شفاف سازی خواهند کرد.

قیمت مخزن تحت فشار

قیمت مخازن تحت فشار هوا با عنایت به اشکال منبع (استوانه ای یا کروی)، ظرفیت و سایز و ابعاد منبع، جنس بکار رفته برای بدنه، همچنین ضخامت جداره‌ها و دیگر فاکتورها تعیین می‌شود. نسبت به تنوع بالا در این گروه، کارشناسان گروه از طریق راه های ارتباطی مذکور در پایین همین صفحه آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما درمورد قیمت مخازن تحت فشار هوا می‌باشد.

کاربرد مخازن تحت فشار هوا

ویژگی های بکار رفته در ساختار چنین منابعی و رویه کارشان، این سازه‌های مقاوم و فلزی را در محیط های گوناگون و با هدف های مختلف می‌توان مورد استفاده قرار داد که از مهمترین آنها به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

  • ذخیره سازی و نگه‌داری گاز در پالایشگاه های عظیم گازی
  • ذخیره سازی و نگه‌داری از نفت و یا مواد نفتی در پالایشگاه ها
  • ذخیزه سازی و نگه‌داری و انجام واکنش های شیمیایی در کارخانجات پتروشیمی
  • استفاده از مخازن تحت فشار هوا در سیستم آبرسانی خانگی و شهری
پیشنهاد ما به شما:  فیلتر سپراتور کمپرسور

دیگر محصولات شرکت بادرو

سندبلاست

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو  روغن پاشش oil inject ساخت کمپانی RotorComp  آلمان بوده که با یک الکتروموتور ساخت موتوژن تبریز یا جمکو مونتاژ می‌شود. رادیاتور کمپرسور از نوع آلومینیومی و تابلو برق هیوندا کره می‌باشد که بصورت انتقال تسمه‌ای و یا سفارش کوپل مستقیم می‌باشند.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد. شما میتوانید درایر تبریدی را نیز از وبسایت بادرو خریداری نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.