اساس انلودر کمپرسور اسکرو

آنلودر کمپرسورهای اسکرو قطعات الکتریکی مکانیکی هستند که جریانات هوای وارد شده به ایرند کمپرسورهای اسکرو را کنترل می‌نمایند. آنلودر کمپرسورهای هوا یا دریچۀ آنلودر کمپرسور در تایمهایی که در سیستم افت فشار بوجود می‌آید با باز نمودن مسیرهای ورودی هوای محیط اطراف را به داخل کمپرسور هدایت می‌نماید و این حالت تا هنگام به حداکثری رسیدن فشارها ادامه خواهد یافت. بعد از پر شدن مخازن و به میزان حداکثر رسیدن فشارات و تشخیص از راه ترنسمیتر فشار، آنلودر کمپرسورهای هوا جریانات ورودی را می‌بندد و از ورود هوا به قسمت ایرند کمپرسور پیشگیری می کند.

در صنعت به این قطعات شیرهای آنلودر،inlet valve  ، intake valve یا  unload valve می‌گویند نوعی شیر دیگری هم موجود است که به شیرهای تخلیه کننده معروفند، این مدل شیرها با آنلودری که در کمپرسورهای اسکرو مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت هستند و عموماً مصرف آنها در کمپرسورهای پیستونی می باشد.

 

در واقع آنلودر کمپرسور اسکرو، نوعی شیر کنترل کنندۀ هوای ورودی به درون ایرند (بلوک هواساز) کمپرسورهای اسکرو می‌باشد. زمانی که واحدهای هواساز به وسیلۀ الکترو موتور در حال چرخش می‌باشد. این شیرها وظیفۀ کنترل نمودن ورودی و یا عدم ورودی هوا را به درون هواساز را به عهده داشته است.

این عملیات تا هنگامی که فشارات در درون مخزن به مقدار مناسبی نرسیده باشد ادامه پیدا خواهد کرد به عبارت دیگر این شیرهای ورودی هوا را به داخل Airend را باز می‌نماید تا هواساز قادر باشد عملیات فشرده سازی را انجام بدهد.

اساس انلودر کمپرسور اسکرو

در کمپرسورهای اسکرو کنترل فشارات هوا به وسیلۀ آنلودر یا رگولاتور انجام می‌پذیرد که عمل بسته و باز شدن آنلودر بوسیلۀ شیرهای برقی که متصل به آنلودر که در حالت عادی بسته باشد و در زمان جریان باز می‌گردد تا مکشهای هوا بوسیلۀ ایرند انجام گرفته و به طرف فشرده سازی خواهد رفت.

همین که فشارات به مقدار استاندارد رسید این شیرها بسته می‌گردد و از این به بعد فرایند مکش هوا در درون هواساز متوقف خواهد گشت.

بهتر است بدانید که کلمۀ اسکرو از حیث لغوی به معنی پیچ می‌باشد و عملیات متراکم نمودن هوا در محفظه‌ای به نام بلوک اسکرو یا Air End توسط یکسری پیچ که نر و مادگی می‌باشند و این پیچها خیلی به همدیگر نزدیک می‌باشند و فاصلۀ آنها از هم خیلی کم هستند قرار دارد و در حال چرخش می‌باشند .

کمپرسورهای اسکرو برای شما می‌تواند هوای فشرده را با فشارات و ظرفیتهای بیشتر و متنوع‌تری را تولید نماید .

چگونه آنلودر کمپرسور اسکرو در حالت Unload قرار می گیرد؟

زمانی که فشار داخل مخازن به میزان استاندارد برسد، آنلودر دریچه‌های ورودی هوا را می‌بندد، که در این هنگام همانطور که هواساز کمپرسور در حال کار کردن می‌باشد ولی با وجود این هیچ نوع هوایی وارد آن نمی‌گردد.

نهایتاً عملیات فشرده سازی صورت نمی‌پذیرد و فشار بالا نخاهد رفت. که به عبارت دیگر به این حالت آنلود Unload گفته می‌شود.

آنلودرها به شکل ترکیبی می‌باشند به عبارت دیگر از یک عدد شیر مکانیکی همراه با شیر برقی است.

آنلودرهای کمپرسور اسکرو چگونه و در چه زمانهایی، کمپرسور را زیر بار قرار خواهند داد؟

زمانی که مجدد مصرف هوا صورت می‌گیرد موجب می‌گردد که فشارات داخل مخزن کم گردد (بعنوان مثال فشار 8 بار می گردد) فرمان باز گشتن دریچۀ آنلودر صادر می‌گردد و هوا به داخل هواساز مکش می‌شود. که در اصطلاح دستگاه کمپرسور اسکرو در حالت Load قرار می‌گیرد.

پیشنهاد ما به شما:  فیلتر سپراتور کمپرسور باد

 

لازم به توضیح می‌باشد که بر طبق اندازۀ کمپرسورها و سایز هواسازها، ابعاد و اندازۀ آنلودر کمپرسور اسکرو هم تغییر می کند.

سیستم آنلود نمودن کمپرسورها یا همان بی بار نمودن آنها بمنظور کنترل میزان ظرفیت سیستم سرمایشی انجام می‌شود. بی بار نمودن یعنی اینکه مقدار مبرد جریانی به کمپرسورها را کم کرده تا سرمایش کمتری در اوپراتور داشته باشیم.

این کار به روشهای گوناگونی انجام می‌شود که از ساده ترین روشهای آن این است که برای این منظور اغلب یک لولۀ بای پس از خطوط مکشی به خطوط دهشی کمپرسور کشیده می شود و در بین این مسیرها یک شیر برقی قرار می دهند. تعداد 4 لولۀ بای پاس و 4 شیر برقی را برای یک کمپرسور بطور معمول در نظر می گیرند که هر کدام 25 درصد از بار سرمایشی را کاهش میدهد.

 

 

اساس کارکرد آنلودرهای کمپرسور هوا:

همانگونه که توضیح داده شد دریچۀ آنلودرهای کمپرسور، از راه  باز و بسته شدن هوای ورودی به کمپرسورهای اسکرو را کنترل می‌نماید. با بسته شدن آنلودر هیچ نوع هوایی به داخل کمپرسور وارد نمی‌گردد اما الکترو موتور کمپرسورها همینطور به گردش ادامه می‌دهند. در همین زمان ایرند کمپرسور در حالت کاملاً بی باری قرار دارد و به شکل هرزگرد در حالت آمادۀ بکار قرار می‌گیرد تا چنانچه نیاز شد به فشرده سازی در حالت Load قرار می‌گیرد و عملیات فشرده سازی را بدون هیچ وقفه‌ای انجام می‌دهد.

در هنگامی که کمپرسور در حالت بی‌بار باشد هوای موجود در هواساز کمپرسورهای اسکرو از راه سوراخهای کوچکی از قسمت ایرند خارج می‌گردد. به این ترتیب مسیرهای خروجی هوا هرگز بطور کامل بسته نمی‌شوند و دلیل آن بالا بردن ایمنی و همینطور شرایطی است برای به گردش درآوردن روغنهای موجود و خنک کاری هستند.

 

مزایای استفاده ازIntake Valve  یا دریچۀ آنلودر کمپرسور:

 • کم گشتن تعداد دفعات روشن و خاموش شدن الکترو موتور کمپرسور
 • کم کردن مصرف انرژی
 • آمادۀ به کار بودن کمپرسورها در تایمهایی که سیستم در حالت استندبای است.
 • قدرت کنترل ظرفیت کمپرسور از 0 تا 100 درصد.
 • بالا بردن عمر کمپرسور و الکترو موتور.

3 8

آنلودر در کمپرسور اسکرو چیست  (Unloader valve)

روش کار به این شکل است که یک ترموستات 4 مرحله‌ای جهت فرمان به هر کدام از آنلودرها استفاده می‌شود و زمانی که دمای اپراتور به حد تنظیم شده‌ای بر روی ست پوینت مرحلۀ اول می‌رسد نخستین شیر برقی را باز می‌نماید تا 25 درصد از مبرد جریانی بدون آنکه به کمپرسور وارد بشود مستقیماً به خط دهشی انتقال یابد.

چنین کاری در هر مرحله پس از رسیدن دمای اپراتور به هر کدام از دماهای تنظیم شده صورت خواهد گرفت تا جاییکه نهایتاً کمپرسور خاموش می‌گردد.

کمپرسورهای پیستونی که مجهز به سیستم کلاچ یا unloader هستند که بطور اتوماتیکی یا (برقی ) بار را از روی دستگاه کمپرسور برمی‌دارد و کمپرسور خنثی کار می‌کند. چنین دستور الکتریکی قادر است از راه سنسور یا سیستم کنترلی تهویه به Unloder برود. مکانیزم کاری آن هم روی کمپرسورهای گوناگون متفاوت می‌باشد غالباً روی سوپاپ تخلیه نصب می‌گردد.

چنانچه در مورد خرید یا تعمیر آنلودر به مشاوره نیاز دارید حتماً از کارشناسان مجموعۀ بادرو کمپرسور راهنمایی بگیرید.

دیگر محصولات شرکت بادرو

سندبلاست

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیشنهاد ما به شما:  آموزش و مزایای سندبلاست چوب

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد. شما میتوانید درایر تبریدی را نیز از وبسایت بادرو خریداری نمایید.

کمپرسور باد

کمپرسور باد با نام‌های متفاوت پمپ هوا، پمپ باد و کمپرسور هوا نیز شناخته می‌شود. اساس کمپرسور هوا، تولید هوا با فشار بالا است که همه فرآیندها در مخزن کمپرسور صورت می‌گیرد. استفاده کردن از کمپرسور باد نامناسب، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌شود که می‌توان به فشار زیاد به موتور، هدر رفتن انرژی و فرسودگی بخش‌های مکانیکی موتور اشاره کرد.

آنلودر کمپرسور اسکرو و اساس کار آن ها

آنلودر کمپرسور اسکرو و اساس کار آن‌

آنلودر کمپرسور یکی از اصلی‌ترین قطعات کمپرسور اسکرو هوا است که وظیفه تولید هوای فشرده را بر عهده دارد. در این مقاله قصد داریم این قطعه را بررسی، انواع آن را معرفی و نکات مهمی که باید در هنگام خرید این قطعه به آن توجه کنید را با شما به اشتراک بگذاریم تا انتخابی مناسب داشته باشید.

بررسی آنلودر کمپرسور و وظیفه آن

قبل از هر چیز بهتر است به سؤال آنلودر چیست؟ پاسخ دهیم. آنلودر کمپرسور (رگلاتور) قطعه‌ای تشکیل شده از دو بخش الکتریکی و مکانیکی است. این قطعه یکی از مهم‌ترین قطعات کمپرسور اسکرو است که سه وظیفه مهم بر عهده دارد:

 • وظیفه این قطعه بررسی و کنترل میزان هوای ورودی و انجام اقدامات لازم برای حفظ فشار استاندارد داخل مخزن و جلوگیری از اختلال در عملکرد کمپرسور اسکرو است.
 • این قطعه هوای داخل مخزن را پس از خاموشی دستگاه تخلیه می‌کند. این کار از بروز اشکالات احتمالی و ایجاد اختلال در هنگام راه‌اندازی مجدد دستگاه جلوگیری می‌کند.
 • وظیفه دیگر این قطعه جلوگیری از بازگشت روغن به داخل دستگاه و جلوگیری از آسیب به قطعات داخلی است.

آنلودر کمپرسور چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد آنلودر کمپرسور اسکرو از دو بخش مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است. بخش الکتریکی، وظیفه کنترل و بررسی لحظه‌به‌لحظه میزان هوای ورودی به مخزن را بر عهده دارد. بخش مکانیکی وظیفه باز کردن و مسدود کردن جریان هوا را به عهده دارد. اگر این قطعه تشخیص دهد میزان هوا از استاندارد مورد نظر فاصله گرفته با ارسال دو فرمان مجزا به ایرند کمپرسور (واحد هواسازی کمپرسور) و بخش مکانیکی دستگاه (دریچه دستگاه) اجازه باز شدن به دریچه و شروع هواسازی به ایرند را می‌دهد تا فشار هوا به حالت استاندارد بازگردد.

آنلودر کمپرسور و مزیت‌های استفاده از آن

کار آنلودر در کمپرسور، کنترل و تنظیم هوای ورودی به دستگاه است. عملکرد صحیح این قطعه از روشن و خاموش‌شدن مکرر الکتروموتور موجود در دستگاه جلوگیری می‌کند. این کار استهلاک دستگاه را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده و عمر آن را افزایش می‌دهد.

مزیت دیگر آنلودر کمپرسور کاهش قابل‌توجه مصرف انرژی است. هنگامی که دستگاه در حالت آماده‌باش قرار دارد این آنلودر با جلوگیری از کاهش فشار از فعالیت بیش از حد موتور دستگاه جلوگیری می‌کند که نتیجه آن مصرف بهینه انرژی است.

انواع آنلودر کمپرسور اسکرو

انواع آنلودر کمپرسور

به‌طورکلی می‌توان آنلودر کمپرسور را به دو دسته تقسیم‌بندی کرد. دسته اول بر اساس مشخصات فنی و نوع عملکرد و دسته دوم بر اساس شیوه کار که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی و نوع عملکرد

آنلودرها را می‌توان به سه مدل رفت و برگشتی، دیافراگمی و چرخشی دسته‌بندی کرد. در نظر داشته باشید که دو مدل رفت و برگشتی و چرخشی نسبت به مدل دیافراگمی بسیار پرکاربردتر است.

اگر بخواهیم برخی از مدل‌های پرکاربرد آنلودرهای ذکر شده را معرفی کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

در مدل آنلودر کمپرسور پیستونی و رفت و برگشتی می‌توان به سری R و RH اشاره کرد. مدل R با استفاده از پیستون‌های افقی وظیفه باز و بسته کردن مسیر هوا را برعهده دارند؛ اما در مدل RH پیستون‌ها به‌صورت عمودی در دستگاه قرار گرفته و ورود جریان هوا را کنترل می‌کنند.

پیشنهاد ما به شما:  تعمیر کمپرسور در تبریز

از پرکاربردترین مدل‌های آنلودر چرخشی نیز، سری RB گزینه مناسبی است. سری RB با استفاده از یک تیغه 90 درجه در مواقع لازم مسیر هوای ورودی را باز یا مسدود می‌کند.

طبقه‌بندی بر اساس شیوه کار آنلودر کمپرسور

نوع دیگری از طبقه‌بندی آنلودر کمپرسور وجود دارد که دستگاه‌ها را به دو مدل نرمال باز و نرمال بسته تقسیم‌بندی می‌کند. در سیستم‌هایی که از مدل نرمال باز استفاده می‌کنند، مسیر عبور هوا در حین فشرده‌سازی باز است؛ اما به‌محض رسیدن فشار به میزان استاندارد، دریچه بسته می‌شود.

سیستم‌های مدل باز به این صورت عمل می‌کنند که دریچه هوا همیشه بسته است و فقط زمانی این دریچه باز می‌شود که کمپرسور روشن شده و هواسازی را آغاز می‌کند.

 •  البته لازم است به این نکته اشاره کنیم که برای انجام روغن‌کاری و سرمایش دستگاه، روزنه‌ای کوچک پس از بسته‌شدن در دریچه وجود دارد تا سیستم با مشکل مواجه نشود.

اختلالات رایج در آنلودر کمپرسور اسکرو

دلایل متعددی برای ایجاد اختلال در عملکرد آنلودر کمپرسور اسکرو وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی شیر آنلودر کمپرسور
 • نصب اشتباه شیر آنلودر
 • خرابی قطعات یا کیت الکترونیکی را می‌توان از اصلی‌ترین دلایل اختلال در عملکرد آنلودر دانست که موجب قفل‌شدن و از کار افتادن آن می‌شود.
 • قطعی جریان برق
 • به دلیل بالا بودن قیمت کمپرسور اسکرو و قطعات آن بهتر است در هنگام استفاده از این دستگاه دقت لازم را به عمل آورید.

نگهداری و تعمیر آنلودر کمپرسور اسکرو

تعمیر آنلودر کمپرسور اسکرو به عنوان یکی از اصلی‌ترین قطعات کمپرسور که وظیفه حیاتی کنترل ورود و خروج جریان هوا را به عهده دارد، امری ضروری است. عملکرد صحیح این قطعه راندمان کمپرسور را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

 • اولین کاری که باید انجام دهید بررسی دوره‌ای این قطعه است. این کار به شما کمک می‌کند تا در صورت وجود ایرادات جزئی به سرعت آن‌ها را برطرف کرده و از بروز مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری کنید.
 • تعویض قطعات و کیت آنلودر در فواصل زمانی مشخص طول عمر این قطعه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. این قطعات به دلیل باز و بسته‌شدن مکرر، تغییرات دما و فشار دچار فرسودگی شده و عملکرد دستگاه را مختل می‌کنند. (توجه داشته باشید کیت استفاده شده در آنلودر پس از 8000 ساعت کار باید تعویض شوند.)

حال ممکن است فراموش کنید به‌صورت دوره‌ای سیستم را بررسی کنید یا به هر دلیلی آنلودر کمپرسور به‌درستی عمل نکند. اگر با چنین شرایطی برخورد کردید، بهتر است طبق راهنمای زیر بخش‌های مختلف را بررسی کرده تا مشکل را شناسایی و رفع کنید.

 • بروز مشکل در هنگام راه‌اندازی دستگاه یا نشنیدن صدای هوای فشرده در هنگام توقف کار کمپرسور به احتمال فراوان به دلیل باز نشدن شیر تخلیه دستگاه است.
 • اگر به‌صورت مداوم صدای نشت هوای فشرده شنیده می‌شود، احتمالاً شیر تخلیه هوا به‌درستی بسته نشده است.

قیمت آنلودر کمپرسور اسکرو

قیمت آنلودر کمپرسور

عوامل متعددی در تعیین قیمت آنلودر کمپرسور دخیل است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سایز و اندازه:

هرچه دستگاه کمپرسور شما بزرگ‌تر باشد، آنلودر نصب شده در آن نیز بزرگ‌تر است، در نتیجه قیمت آن افزایش می‌یابد.

برند:

در بازار ایران آنلودرهای تولید شده توسط برندهای ایتالیایی، آلمانی و چینی موجود است که قیمت نوع آلمانی و ایتالیایی آن به دلیل کیفیت بالاتر کمی بیشتر از نوع چینی است.

نوع طراحی:

نوع طراحی و تکنولوژی به کار گرفته شده در آنلودرها نیز تأثیر به سزایی در تعیین قیمت آن‌ها دارد. هرچه طراحی پیچیده‌تر و تکنولوژی استفاده شده در آن به‌روزتر باشد، قیمت آنلودر بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم چگونگی عملکرد آنلودر کمپرسور، انواع و دلایل بروز اختلال در عملکرد این دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم. از آنجایی‌که آنلودر یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه کمپرسور به‌حساب می‌آید، استفاده و نگهداری صحیح برای افزایش طول عمر و عملکرد این دستگاه امری ضروری است. پس به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید در غیر این صورت عملکرد دستگاه با مشکل مواجه شده و در روند انجام کار اختلال ایجاد می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.