تنظیم کمپرسور اسکرو

کارشناسان بادرو قصد دارند در این مقاله روش های تنظیم فشارات کمپرسورهای اسکرو با PLC را به طور جامع آموزش بدهیم، امید که مفید واقع شود.

آموزش تنظیم فشار کمپرسور اسکرو

در کل فشار کمپرسور اسکرو مابین 6 الی 8 بار می‌باشد. لازم است توضیح دهیم که شرکت هایی که کمپرسورهای اسکرو را طراحی و تولید می‌نمایند به حالت پیش فرض کمپرسورهای اسکرو را بر روی فشار کاری 6 الی  8بار تنظیم می‌نمایند.

اکنون امکان دارد بنابر یکسری دلایل مصرف کنندگان بخواهند نسبت به احتیاجات کاری خودشان این میزان حداقل و یا حداکثری فشارات دستگاه را تغییر دهند.

نکته‌ حائز اهمیت این است که پیش از ایجاد هرنوع تغییری در فشارات کاری کمپرسورهای اسکرو حتما بایستی از حداکثری میزان فشاراتی که کمپرسور اسکرو قادر است تولید نماید و همچنین از سوی دیگر از حداکثری فشاراتی که مخازن قابلیت تحمل آن را داشته باشند، اطمینان حاصل نمایید.

دلیل این موضوع این می‌باشد که چنانچه حداکثر فشاری که بر روی PLC تنظیم می‌گردد از حداکثر میزان فشاری که کمپرسورهای اسکرو تولید نماید زیادتر باشد، موجب آسیب خوردن الکترو موتور و هواساز کمپرسور اسکرو می‌گردد.

تنظیم کمپرسور اسکرو

چگونه فشار کمپرسور اسکرو را با PLC تنظیم نماییم ؟

چگونگی تنظیم فشار کمپرسور اسکرو با PLC ARSIN AR100

نخست بایستی دکمه‌ ENTER را بزنید تا روی PLC عبارتی مانند SET به نمایش درآید، رقمی که برروی PLC نمایان می‌گردد همان میزان حداکثری فشار می‌باشد که به وسیله‌ی کمپرسور تولید می‌گردد. لازم است یادآوری کنیم که زمانی که فشار داخل مخزن کمپرسور به این میزان می‌رسد کمپرسور عملیات فشرده سازی هوا را متوقف می‌نماید و ازین پس دیگر باری وارد مخزن نمی‌گردد.

جهت تغییر میزان حداکثری فشار، با فشار دادن دکمه‌های رو به بالا و رو به پایین می‌توان این میزان حداکثری فشار را کاهش و یا افزایش دهیم. همانگونه که پیشتر ذکر شد بایستی قبل از این کار، مطمئن شوید که عدد وارد شده از میزان حداکثر فشاری که کمپرسور قادر است تولید نماید بیشتر نباشد که بهتر است با شرکت سازنده‌ی کمپرسور تماس بگیرید و از این موضوع مطلع گردید.

پیشنهاد ما به شما:  تعمیر شیلنگ ویبراتور بادی در تبریز | تعمیر شیلنگ ویبراتور در تبریز

اکنون دکمه‌ی ENTER را فشار دهید.

برروی PLC کمپرسورعبارتی بنام dIF نمایش داده می‌شود که این رقم بر روی PLC ظاهر می‌گردد نشان دهنده‌ی تفاوت مابین حداکثر و حداقل فشار کاری کمپرسور می‌باشد. به عنوان مثال چنانچه شما حداکثری فشار کمپرسور را 8 بار انتخاب نموده باشید عدد 2 Dif خواهد بود.

و در انتها بایستی دکمه‌ی ENTER را دوباره بزنید تا از برنامه خارج گردید.

 

کمپرسور اسکرو – کمپرسور پیچی (SCREW) چیست

کارآیی کمپرسورهای اسکرو این گونه می‌باشد که هوا یا گازی که توسط روتورهایی که در داخل سیلندر موجود است به جریان میوفتد .
روتورهای کمپرسورهای اسکرو مانند پیچهای چند راهه‌ای می‌باشد که به شکل نر و ماده در بخش داخلی همدیگر می‌چرخند و با حرکت خودشان گاز یا هوا را به سمت جلو می‌برند .

که نهایتاً باعث ایجاد خلا و ورود مدام گازها به قسمت داخل کمپرسور می‌گردد و با کاهش فاصله‌ مابین مولکول های گاز باعث بالا رفتن فشارات آنها می‌گردند.
فاصله‌ی مابین روتورها و بدنه باید ناچیز باشد زیرا که اگر فاصله بیشتر باشد موجب نشتی درونی می‌گردد که نهایتاً موجب کمتر شدن عملکرد و کارآیی کمپرسور می‌گردد و از سوی دیگر میزان حرارت بیشتر می‌گردد.

عیب یابی کمپرسور اسکرو

هوای محیط به داخل کمپرسور کشیده می‌شود و در آنجا مابین چرخنده (روتورها) و پوسته به دام میوفتد و در برخورد با نر و مادگی این روتورها با یکدیگر هوا در طول این کمپرسورها پیش می‌رود و آرام آرام حجم آن کم می‌گردد و از دستگاه بیرون می‌رود در کل و در یک جمله می‌توان اینگونه گفت هوای محیط وارد کمپرسور اسکرو می‌گردد و متراکم می‌شود و در انتها از دستگاه بیرون می‌رود.

پیشنهاد می‌شود حتماً این مقاله را بخوانید: عیب یابی کمپرسور

پیشنهاد ما به شما:  نمایندگی ترکان فیلتر در زنجان | فیلتر سپراتور

اغلب تصور اشتباهی در مورد تنظیم کننده‌های کمپرسور یا (رگولاتور) موجود است که ما در اینجا سعی داریم که این ابهام را برطرف نماییم و همینطور اطلاعاتی در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی بهینه از تنظیم کننده‌های کمپرسور ارائه ‌می‌نماییم. اکثر کمپرسورهای باد یک مخزن مجهز به تنظیم کننده‌ی هوا دارند. این تنظیم کننده‌ها در خطوط تخلیه‌ی مخزن و بالای اتصال‌ دهنده تخلیه قرار می‌گیرد؛ یعنی دقیقاً همان اتصال‌دهنده‌ای که شیلنگ هوای دستگاه را به آن متصل می‌‌نمایید. بر طبق نوع و مدل کمپرسور هوایی که بکار می‌برید، تنظیم کننده کمپرسور شما امکان دارد متفاوت باشد.

تنظیم کننده‌ کمپرسور شما امکان دارد که دارای رنگ های متفاوتی باشد؛ کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر باشد، یک هواسنج کوچک‌تر یا بزرگ‌تر داشته باشد و یا حتی ممکن است که فشارسنج به شکل مستقیم به تنظیم کننده متصل نگردد؛ دستگیره‌ی تنظیم کننده‌ شما متفاوت بنظر برسد، با وجود همه‌ی این ها، تنظیم کننده‌های هوا بطور کلی از حیث عملکرد مشابه می‌باشند.

 

 

نحوه‌ استفاده از تنظیم کننده‌های کمپرسور

استفاده از تنظیم کننده خیلی ساده می‌باشد. چنانچه دکمه‌ی تنظیمات ریگلاتور را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، بطور معمول فشار آن بالا می‌رود و اگر دستگیره را برخلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، فشار کم می‌شود. فشارات ریگلاتور روی گیج تنظیم کننده، به نمایش درمیاید و اندازه‌گیری مخزن از همان جا که کمپرسور هوای شما به شکل معمول دو فشارسنج دارد؛ فشار جریانات هوا را در مجرای خروجی و شیلنگ هوا به نمایش درمی‌آورد.

بعضی از دستگیره‌های تنظیم کننده با فشار دادن و یا بیرون کشیدن قفل می‌گردند. چنانچه متوجه شوید که دکمه تنظیم ریگلاتور را نمی‌توانید روشن کنید؛ سعی نمایید آنرا فشار دهید یا آنرا به قسمت بالا بکشید. همینطور اگر یک قفل تنظیم داخلی داشته باشد، بایستی آن را باز نمایید.

تنظیمات کمپرسور اسکرو

تصورات اشتباه در مورد تنظیم کننده‌های کمپرسور

رایج‌ترین تصور اشتباه در مورد تنظیم کننده‌های کمپرسور هوا این می‌باشد که فشارات هوا را افزایش می‌دهد. چنانچه بعنوان مثال، فشارات مخزنتان 100 PSI  باشد؛ با چرخاندن دستگیره در سمت عقربه‌های ساعت می‌توانید فشارات تخلیه را بالا ببرید. اگر سعی نمایید که فشارات مخزن را بیشتر از 100 PSI  ببرید، سوزن تنظیم کننده متوقف می‌گردد و فشار مخزن 100 PSI را نمایش می‌دهد و این همان فشاری می‌باشد که موجب خروج اتصال تخلیه به شیلنگ هوا می‌گردد. تنظیم کننده هوا تنها فشار را می‌کاهد. هیچ تنظیم کننده‌ی هوایی قادر نیست، فشار را نسبت به فشار موجودی که در مخزن و یا هوا تنظیم نماید.

پیشنهاد ما به شما:  کمپرسور معدنی P250 ساخت تبریز

تنظیم کننده‌ها چه مزیتی دارند؟

دستگاه تنظیم کننده‌ی کمپرسور، دستگاهی مهم می‌باشد، چون به شما این امکان را می‌دهد که فشارات را به حداقل مطلوب و مورد احتیاج ابزاری که می‌خواهید با آنها کار کنید، می‌رساند. بکارگیری تجهیزات در حداقل میزان فشار موجب بالا رفتن عمر آن‌ می‌گردد، مقدار هوای مورد استفاده را می‌کاهد و  نتیجتاً هزینه‌ی انرژی را جهت فشرده سازی هوا کم می‌کند و فرکانس چرخه‌ی کمپرسور هوا را می‌کاهد که دارای نتایج مثبتی برای چرخه‌ی عمر و نگه‌داری کمپرسور به دنبال دارد. همیشه فشارات تنظیم کننده هوا را در حداقل فشار مورد نیاز جهت کار با هر یک از تجهیزات تنظیم نمایید.

آیا می‌توانید چند تنظیم کننده هوا داشته باشید؟

البته که می‌توانید چنین کاری کنید، خیلی از کارخانه‌های صنعتی، ابزارات هوای فشرده را تا بالای سقف محیط کار، لوله کشی می‌نماید تا هوا را داخل محل به گردش در بیآورند. فشار هوا به شکل معمول بیشترین فشاری می‌باشد که کمپرسور کارخانه می‌تواند بوجود آورد. خط لوله قطره‌ای به قسمت کف محل نصب می‌گردند تا هوای فشرده شده قطعات گوناگون تجهیزات را تامین نمایند. هر یک از دستگاهها یا قطعاتی از ابزارات حداقل فشار کارکرد متفاوت را دارد، بنابر همه‌ اینها، یک تنظیم کننده و به شکل نرمال یک فیلتر اضافی، دقیقا قبل از هر قطعه تجهیزات نصب می‌گردد تا فشار بتواند به میزان مطلوب عملکردی رسد.

پس در منزل یا مغازه خود می‌توانید فشارات هوای تولید شده از کمپرسورهای خودتان را بر روی ریگلاتور موجود در خطوط تخلیه‌ی مخزن تنظیم نمایید و چنانچه از هوای فشرده در نقاط گوناگون استفاده می‌نمایید؛ اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید تنظیم کننده هوا را در نقاط دیگری از خطوط نصب نمایید تا بتوانید فشارات هوا را بهتر تنظیم نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.