دستگاه سند بلاست

دستگاه سند بلاست

 

دستگاه سند بلاست : Sandblast  یکی از ابزار های کاربردی صنعتی است، سندبلاست یک واژه انگیسی بوده و از دو بخش sand به معنی ماسه و شن و blast به معنی انفجار و پاشیدن تشکیل شده است. سندبلاست به فرایند سیلیس پاشی، ماسه پاشی یا پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا می‌گویند.

سندبلاست اصطلاحاً به روشی گفته می شود که در آن ماسه یا سایر ذرات ساینده تحت فشار بالا به سطوح پاشش و پخش می‌شود نتیجه این کار از بین بردن ناصافی های یک سطح یا حذف یک لایه نامطلوب همانند رنگ یا زنگ از روی آن می‌باشد. به علاوه سندبلاست به دو روش سندبلاست خشک و سندبلاست مرطوب یا تر انجام می‌گیرد.

 

تجهیزات سندبلاست و کمپرسور جانبی – لطفا کلیک نمایید … 

دستگاه سند بلاست

در روش خشک، با توجه به نام آن هم، ماسه یا ذرات ساینده همراه با جریان هوای پرفشار به سطح مورد نظر پاشش می شود. در حالیکه در روش تر یا مرطوب، جریان آب پرفشار، هدایت کننده ذرات ساینده به سطح می باشد. برای انجام سندبلاست تر می توان از دستگاه واترجت صنعتی استفاده نمود. دستگاه واتر جت صنعتی قابل کاربرد برای عملیات سندبلاست باید حداقل 250 بار فشار داشته و به کیت مخصوص سندبلاست مجهز باشد.

در فشارهای کمتر از 250 بار فشار، عملیات سندبلاستینگ ممکن است قابل انجام باشد، اما سرعت عملیات تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد، بنابراین، در عملیات سنگین و در جایی که وسعت سطوح بالا است، بهتر است از واترجت هایی با محدوده فشار عملیاتی بالا استفاده گردد، اما در مصارف خانگی شاید بتوان از فشارهای عملیاتی زیر 200 بار نیز استفاده نمود.

بد نیست که قبل از بررسی انواع مختلف بلاست ها به تاریخچه مختصری از این دستگاه بپردازیم.

تاریخچه سندبلاست

بنجامین چو تیلمن مخترع اولین دستگاه سندبلاست می باشد. تیلمن مردی است که با دقت در محیط جنگی و خشن اطراف خود توانست سندبلاست را اختراع کند. نقل شده است روزی ژنرال تیلمن از پشت شیشه پنجره اتاق خود مشغول نگاه کردن به افراد خود بود، که  متوجه مات شدن قسمتی ازشیشه پنجره اتاقش شد که درطوفان شن روز قبل در معرض طوفان شن بود.
تیلمن به فکر ساختن دستگاهی افتاد که بتواند ذرات ماسه را با شدت بر روی سطح شیشه پرتاب کند و بدین ترتیب اولین دستگاه سندبلاست جهان ساخته شد . بنجامین با این کار اختراع بزرگی را به جامعه بشریت عرضه داد؛ زیرا در بسیاری موارد هزینه روشهای جایگزین تمیزکاری و آماده سازی قدیمی سطوح، نسبت به سندبلاست بسیار گران قیمت و گاهی غیر ممکن است.

دستگاه سند بلاست

دستگاه سند بلاست ماسه

  • آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاریهای صنعتی – تزئینی یا رنگ
  • پولیش مات و تمیز کاری انواع قالبهای صنعتی
  • زنگ زدایی – ماسه زدایی – و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات
  • زبر کردن سطوح قطعات ( با استفاده از ساینده های مخصوص ) جهت بهینه انجام شدن عملیات لعابکاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت یهتر
  • حک کردن نوشته و نقوش مختلف و گود برداری و یا برجسته کاری آنها برروی سطوح شیشه ای – چوبی – MDF – کاشی – سرامیک و طلق که بیشتر برای انجام امور تجاری – تبلیغاتی و تزئینات دکور مورد استفاده می‌باشد.

کاربرد سندبلاست با آب

در مجموع مهم ترین کاربرد سندبلاست، آماده سازی سطح می باشد. از دستگاه کارواش صنعتی همراه با پاشش آب و مواد ساینده، معمولا برای پاک کردن رنگ و زنگ زدگی از روی سطوح فلزی استفاده می گردد. در نتیجه این امر سطح یا قطعه مورد نظر برای رنگ کاری دوباره یا ادامه عملیات پرداخت آماده می شود. همچنین با عملیات سندبلاست می توان سطوح زبر را صیقلی ساخته یا در صورت نیاز موجب زبر شدن یک سطح صیقلی گردید.

دستگاه سند بلاست

مزایای سندبلاست با آب

به کارگیری روش سندبلاست با آب یک روش صنعتی و در عین حال آسان می باشد که دارای کاربردهای فراوان با اثربخشی زیاد است. استفاده از واترجت صنعتی و سند بلاست با آب می تواند جایگزین دو روش لایه برداری سندبلاست با هوا یا لایه برداری با پاشش آب توسط واترجت فوق فشار قوی گردد. این روش نسبت به هر دو روش لایه برداری ذکر شده دارای مزیت می باشد:

مزیت سندبلاست با آب نسبت به سندبلاست با هوا

دستگاه سند بلاست با استفاده از آب یک روش سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی می باشد؛ زیرا پس از به کار گیری این روش، آلودگی و ضایعات ایجاد شده، به راحتی توسط یک مکنده قابل جمع آوری است. در این شرایط نه تنها مواد مصرف شده و آلودگی ایجاد شده به روشی ساده و سریع از محیط جمع آوری و حذف می گردد، بلکه در صورت استفاده از مکنده مناسب، امکان جداسازی ذرات ساینده از آب و سایر آلودگی ها وجود داشته و می توان از مواد ساینده مجددا استفاده نمود.

دستگاه سند بلاست

علاوه بر این که آب اجازه نمی دهد که گرد و خاک و دیگر ذرات در هوا پراکنده گردد. آب در عملیات دستگاه سند بلاست در حقیقت نقش روان کننده را میان سطح و ذرات ساینده ایفا می کند. این در حالی است که هنگام سندبلاست با هوا (بدون آب) مقدار زیادی گرد و خاک در محیط پراکنده می شود و نیاز است از تهویه مناسب و یا ماسک استفاده شود. بدین ترتیب پاشش همزمان آب و مواد ساینده، سطح سلامت و ایمنی محیط را ارتقاء داده و از ایجاد ناراحتی و مشکل برای کاربر و سایر افراد حاضر در محیط جلوگیری می نماید.

مزیت سندبلاست با آب نسبت به آب فوق فشار قوی

اگر جهت از بین بردن رنگ و زنگ زدگی از روی سطوح فلز، جریان آب فشار قوی به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد، نیاز به اعمال فشار بیشتر و صرف زمان طولانی تر می‌باشد و که در نتیجه آن مصرف آب افزایش می یابد.

دستگاه سند بلاست

بطور تقریبی می توان بیان نمود که یک عملیات لایه برداری یا زنگ زدایی انجام پذیر با سندبلاست تحت فشار 500 بار، در صورت استفاده از جریان پاشش آب به تنهایی نیازمند فشار عملیاتی در حدود 2500 بار خواهد بود. در این حالت باید از یک واترجت صنعتی فوق فشار قوی استفاده نمود. در نظر گرفتن این نکته که با افزایش محدوده فشار عملیاتی دستگاه واتر جت به بیش از 500 بار، قیمت دستگاه را به نحو قابل توجه افزایش پیدا می کند، مشخص می گردد که روش سندبلاست با آب نسب به آب هزینه بسیار کمتری خواهد داشت؛ زیرا تهیه واترجت های فوق فشار قوی نیازمند صرف هزینه بیشتری می باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *