کمپرسور

ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که کمپرسور چیست؟ انواع آن کدام است و چه کاربردی دارد؟ در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم. کمپرسور یکی از دستگاه‌های صنعتی است که در گروه وسایل مکانیکی قرار می‌گیرد. وظیفه آن کم کردن حجم گاز و افزایش فشار آن است. البته می‌توان اشاره کرد که در برخی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، کمپرسورها هوا را فشرده کرده و به قسمت احتراق می‌فرستند.

در حالت کلی از کمپرسورها برای فشرده‌کردن گازها استفاده می‌شود. در حقیقت کمپرسورها با صرف انرژی مکانیکی، سیال را با سرعت به درون خود مکیده، آن را فشرده می‌کنند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می‌شود نیز افزایش خواهد یافت. معمولاً گاز پرفشار خروجی از کمپرسورها را از یک سیستم خنک‌کننده عبور می‌دهند تا دمای گاز کاهش یابد. انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و عمومی طراحی شده‌اند .

جالب است بدانید که انواع کمپرسورها با تغییر در مبردها و قدرت اسب بخار می‌توانند در ظرفیت‌های مختلفی کار کنند. هنگام خرید هر نوع کمپرسور، شما باید به عنوان یک خریدار کلیه امور از جمله ویژگی ها، کیفیت و حتی قیمت را در نظر بگیرید و بر حسب نیاز خود یکی را انتخاب نمایید. اگر قصد خرید کمپرسور را دارید، توصیه می‌کنیم همین حالا گوشی تلفن خود را بردارید و با مشاوران فروش مجموعه بادرو کمپرسور تماس حاصل فرمایید. کارشناسان این مجموعه با صبر و حوصله پاسخ گوی سوالات شما هستند.

کمپرسور به ماشینی گفته می شود که هوای محیط رو متراکم و فشرده کرده و انرژی بادی را تولید نماید. موارد مهم در مورد پرکاربرد کمپرسور اسکرو نیاز به کمپرسور هوای فشرده دارم؟ انواع کمپرسور و دسته بندی کمپرسور و تجهیزات جانبی اسکروها، قطعات کمپرسور اسکرو و هوای خشک و بدون رطوبت مطالبی رو یادآوری نماییم لطفا با ما همراه باشید …

کمپرسور دیزلی
کمپرسور اسکرو
کمپرسور پیستونی

انواع کمپرسور

انواع کمپرسور کاربرد و عملکرد متفاوت و مختلفی دارند و در دسته بندی  خانگی، صنعتی،  پزشکی، معدنی  تقسیم بندی میشوند. کمپرسورها بر اساس، کیفیت، ویژگی‌های مختلف، ظرفیت دستگاه و مقدار انرژی تقسیم‌بندی می‌شوند. در حالت کلی این دستگاه‌های کاربردی به دو بخش اصلی کمپرسور مکانیکی و جابجایی مثبت و بخش‌های دیگر کمپرسور اسکرو، کمپرسور P۶۰۰، کمپرسور ایرمن ژاپن Airman وارداتی، کمپرسور باد، کمپرسور برقی Oil Free، کمپرسور پیستونی، کمپرسور دندانپزشکی، کمپرسور دیزلی، کمپرسور فشار قوی، کمپرسور کارکرده، کمپرسور معدنی و کمپرسور نیتروژن ساز طبقه‌بندی شده است.

آشنایی با انواع کمپرسور

کمپرسورهای مکانیکی

کمپرسور مکانیکی یکی از انواع اصلی کمپرسور است که انتقال دهنده انرژی است این کمپرسور به دو بخش گریز از مرکز و محوری تقسیم می‌شود. البته نوع گریز از مرکز را همه با نام طرح شعاعی می‌شناسند. در مورد عملکرد این نوع از کمپرسور باید بگوییم که این وسیله معمولا تحت تاثیر شرایط بیرونی قرار می‌گیرد و حتی کوچکترین تغییر هم می‌تواند تغییر بزرگی در ظرفیت ایجاد نماید.

کمپرسورهای جابجایی مثبت

کمپرسورهای جابه جایی مثبت به دو بخش اصلی دورانی و رفت و برگشتی تقسیم می‌شوند. بخش دروانی لوب، رینگ مایع، اسکرو، اسکرول و وال و نوع رفت و برگشتی به سه بخش یک اثره، دو اثره و دیافراگرمی طبقه‌بندی می‌شود.
جالب است بدانید که در کمپرسور جابه جایی مثبت کلیه امور مربوط به انتقال انرژی وقدرت آن‌ها به صورت متناوب صورت می‌گیرد. نیروی محرکه کمپرسورها بسته به قدرت آن‌ها می‌تواند از نوع الکتروموتور یا دیزلی باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع از کمپرسور در این است که دستگاه فشار گاز را در منطقه‌ای محصور کرده و با کاهش آن فرآیند به اتمام خواهد رسید.

کمپرسور باد

کمپرسور باد گونه‌ای از کمپرسورها است. کمپرسور HVACR پمپ بنزین مبرد است که در آن اوپراتور مبرد گازی را با فشار کم تأمین می‌کند و آن را به فشار بیشتری می‌رساند. با فشرده شدن، دما و فشار بخار افزایش می‌یابد. مبرد گازی با فشاری که در آن دما در دمای مناسب اتفاق می‌افتد به کندانسور تحویل داده می‌شود.

آشنایی با کپرسور معدنی

نکته مهم آن است که کمپرسور از دو جزء تشکیل شده است: منبع تغذیه و مکانیزم فشرده‌سازی (پیستون، پره و غیره). در مورد کمپرسور باد، مکانیزم فشرده‌سازی هوا صورت می‌گیرد. کمپرسور هوا به روش زیر کار می‌کند:
هوا وارد پیستون یا پره می‌شود و با افزایش فشار و همزمان کاهش حجم آن فشرده‌تر خواهد شد. این در حالی است که به محض اینکه فشار به میزان حداکثر تنظیم شده خود توسط اپراتور یا سازنده برسد، مکانیزمی در دریافت هوا اتفاق می‌افتد که موجب استفاده کاربردی از هوای فشرده شده و سطح فشار دستگاه را کاهش می‌دهد. به محض این که میزان فشار به حداقل برسد، سوئیچ اجازه می‌دهد هوا به کمپرسور وارد شود. این روش در هنگام استفاده از کمپرسور تکرار می‌شود.

در حالت کلی عواملی که عملکرد کمپرسورها را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارتند از:

  • سرعت چرخش
  • فشار در هنگام مکش
  • فشار هنگام تخلیه
  • نوع مبرد مورد استفاده

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسور جابه جایی مثبت است که از آن برای متراکم نمودن گاز استفاده می‌شود. در این حالت، دنده‌ها می‌چرخد و با درگیر شدن در هم، محیطی را بین کمپرسور و روتورها ایجاد می‌کند. کمپرسور اسکرو در کاربردهای صنعتی متداول هستند و نوع پیستون قدیمی را جایگزین می‌کنند که در آن حجم بیشتری از گاز فشرده در آن مورد نیاز است.

فرآیند فشرده‌سازی گاز یک پیچ، یک حرکت چرخشی مداوم است، بنابراین جریان پالس کمی وجود دارد که با اقدامات روی پیستون اتفاق می‌افتد. اثربخشی این مکانیزم به فاصله مناسب بین روتورهای مارپیچ و بین روتورها و محفظه برای آب‌بندی حفره‌های فشرده‌سازی بستگی دارد. با این حال، برخی از نشتی‌های بوجود آمده اجتناب ناپذیر است و باید از سرعت چرخش بالا استفاده شود تا نسبت سرعت جریان نشت به دبی موثر کاهش یابد.

کمپرسور ایرمن ژاپن Airman وارداتی

یکی از مهمترین و معروف‌ترین کمپرسورها در سطح بین الملل، کمپرسور ایرمن ژاپن Airman وارداتی است. این دستگاه از نوع اسکرو است و ساخت و مونتاژ شرکت ایرمن ژاپن می‌باشد. موتوری که در این نوع از کمپرسور قرار داده شده از نوع دیزلی است و مجموعه بادرو کمپرسور یک سال آن را گارانتی کرده است. موتور دیزلی از جمله بهترین هاست که با وارد کردن و متراکم کردن هوا داخل سیلندر، در آن نقطه هوا داخل می‌شود و در انت‌ها پیستون به سمت پایین کشیده می‌شود.

کمپرسور برقی

کمپرسور برقی یکی از مهمترین انواع کمپرسور است که با متراکم کردن هوای محیط و استفاده از هوای فشرده در محیط، باعث توسعه و بهبود کارایی دستگاه‌ها و ماشین آلات صنعتی شده است. جالب است بدانید که کمپرسور برقی از دو بخش اصلی نیرو و موتور تشکیل شده است. نیروی محرکه باید به گونه‌ای باشد که اقدامات مربوط به دستگاه را انجام دهد و موتور نیز باید قدرت انتقال انرژی را داشته باشد تا بتوان از آن در صنایع و کارخانه‌های بزرگ و کوچک استفاده شود.

کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی با تنظیمات مختلفی از جمله تک اثر، دو اثره، روغن کاری شده یا بدون روغن در دسترس خریداران هستند. یکی از متداول‌ترین پیکربندی‌ها در کمپرسور پیستونی، طراحی دو عملکرده آن است که از یک پیکربندی L با یک سیلندر عمودی، کم فشار و یک سیلندر افقی با فشار بالا بهره می‌برد. اکثر کمپرسورهای پیستونی دارای شیرهای مستقل از خود از نظر عملی هستند که بر اساس اختلاف فشار در دو طرف دیسک سوپاپ باز و بسته می‌شوند. بعضی از ماشین‌های بزرگتر مجهز به سیستم ضربدری، دارای یک قطعه میانی تهویه هستند تا از انتقال روغن به محفظه فشرده‌سازی جلوگیری کند.

خرید انواع کمپرسور

کمپرسور دندانپزشکی

مطب‌های دندان پزشکی نیز برای پیشبرد اهداف سلامت به کمپرسور دندانپزشکی نیاز دارند. البته نوع بدون روغن یا اویل فری آن، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این دستگاه روغن وجود ندارد و هوای بکار رفته در آن فاقد روغن است. این دستگاه به قدری سبک و دارای وزن کم است که در محیط دندان پزشکی هم قابل حمل و نقل است. هم می‌توانید آن را از مکانی به مکان دیگر روی زمین بکشید، هم اینکه آن را با دستگیره در دست بگیرید و جا به جا کنید.

کمپرسور دیزلی

کمپرسور دیزلی یکی از انواع کمپرسور است که دارای موتور و نیروی محرکه می‌باشد. قدرت نیرو باید به قدری باشد که فرد بتواند از آن در فعالیت‌های مربوط به کارخانه استفاده کند. جالب است بدانید که کمپرسور دیزلی در بدترین شرایط هم کارایی خوبی دارد و کیفیت آن بقدری است که راندمان را بالا می‌برد. این دستگاه استقامت بالایی دارد و انعطاف‌پذیری بالایی را از خود نشان می‌دهد. صدای خروجی نیز پایین است و کسانی که اطراف دستگاه قرار گرفته اند، از صدای آن اذیت نخواهند شد.

کمپرسور فشار قوی

کمپرسور فشار قوی یکی از دستگاه‌هایی است که در صنایع بسته بندی، کشتی رانی، آتش نشانی، غواصی و غیره کاربرد دارد. این دستگاه هوا را در محیط تحت مکش قرار می‌دهد و داخل مخزن فشار قوی ذخیره می‌کند. همچنین مکانیزم به صورتی است که مقداری از کندانس هوای فشرده در دستگاه ته‌نشین می‌شود. کمپرسورهای فشار قوی توانایی فشرده‌سازی هوا، نیتروژن، گاز طبیعی، هیدروژن، دی اکسید کربن، مونو اکسید کربن، هلیوم را دارند و می‌توانند در بخش‌های صنعتی از آن استفاده کنند.

آشنایی با نحوه خرید کمپرسور

کمپرسور کار کرده

یکی از دستگاه‌هایی که اکثر کارخانه دارها به دنبال خرید آن هستند، کمپرسور کارکرده است. زیرا قیمت مناسبی دارد و به نیاز خریداران پاسخ می‌دهد. مجموعه بادرو کمپرسور از میان کمپرسورهای کار کرده، تعدادی که قابلیت و کارایی بالایی دارند را انتخاب کرده و در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهند تا آن‌ها نیز بتوانند از کیفیت و قدرت دستگاه مورد نیازشان، بهره‌مند شوند.

کمپرسور معدنی

یکی از مهمترین دستگاه‌های صنعتی کمپرسور معدنی است که در ادارات و کارخانه ها، برای بخش سندبلاست و حتی رنگ‌پاشی‌ها استفاده می‌شود. این نوع از کمپرسورها برای کار در شرایط سخت، ساخته شده اند. مکان‌هایی مانند معدن. کار با این دستگاه مزیت‌های بیشماری دارد که شامل، استفاده از واحد هواساز با راندمان بالا، دسترسی سریع به قطعات جهت تعمیرات و تعویض لوازم و قابلیت کار در محیط‌هایی با دمای بالا می‌شود.

اجزای کمپرسورها

کمپرسورها لوازم یدکی و اجزا متعدد دارند که هر کدام وظیفه‌ی مخصوص به خود را در پدیده متراکم کردن گاز بر عهده خواهند داشت. بعنوان مثال هواساز یا سیلندر؛ که اصلی‌ترین عضو این مجموعه می‌باشد و در حقیقت مسئولیت اعمال اصلی فشرده سازی را به عهده دارد. همانطور که میدانید در نوعهای مختلف کمپرسور، تعداد سیلندرها متفاوت می‌باشد. وجود هر نوع صدایی و یا لرزش در کارکرد دستگاه کمپرسور به سیلندرهای آن مربوط می گردد و برای مرتفع نمودن این عیوب بایستی سیلندر را تعویض ویا ترمیم کنیم.

اجزای دیگر کمپرسورها دینام یا الکتروموتور می‌باشد. در حقیقت وظیفه‌ی دینام تامین کردن انرژی اولیه‌ی لازمه جهت کارکرد دستگاه کمپرسور می باشد که طبق آنچه گفته شد چنین انرژی از نوع انرژی مکانیکی یا حرکتی است. کیفیت دینام نیز بر کار دستگاه تاثیر زیادی خواهد داشت. البته در بعضی دیگر کمپرسورها از انواع مختلف توربین جهت تامین نیروهای اولیه استفاده می گردد؛ که استفاده کردن از توربین یا الکتروموتور  به قدرت کمپرسور بستگی دارد.

قیمت کمپرسور

کمپرسور یکی از لوازمی است که معمولا کارخانه دارها برای انجام فعالیت‌های روزمره به آن نیاز دارند. حال ممکن است هدف و شرایط در انتخاب نوع کمپرسور متفاوت باشد. هر کدام از انواع کمپرسورها قیمت متفاوتی با دیگری دارند. بنابراین اگر قصد خرید کمپرسور دارید و می‌خواهید از قیمت‌ها و تغییرات آن‌ها در بازار روز آشنا شوید، توصیه می‌کنیم گوشی تلفن را بردارید و با مشاوران و کارشناسان فروش مجموعه بادرو کمپرسور تماس حاصل فرمایید.

در طبقه بندی قیمت ها، کمپرسور پیستونی قیمت پایین تر و کمپرسور اسکرو برقی قیمت متوسط و کمپرسور دیزلی قیمت بالاتری دارند. قیمت کمپرسور بستگی به دبی و ظرفیت دستگاه، فشارکاری و قطعات اصلی تشکیل دهنده دستگاه، کیفیت مونتاژ، خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر متفاوت میباشد. برای دریافت قیمت با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید.

برای ارتباط با ما از طریق واتساپ کلیک کنید 

برای ارتباط با ما از طریق تلگرام کلیک کنید 

تماس با ما

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]