کاربرد سندبلاست

از فرآیندهایی که جهت رفع هر گونه ناصافی در سطوح چوبی، فلزی، شیشه ای و غیره بکار می‌رود، سندبلاست می‌باشد. در چنین فرآیندی ذرات خیلی ریز ساینده همانند شن و ماسه با فشارات معینی روی سطح پاشیده می‌شوند.

در حقیقت فرآیند سندبلاست گرد و غبارات، آلودگی، رنگ و غیره را از سطح های مختلف پاک می‌کند. در چنین روشی که یک نوع پاک سازی محسوب می‌شود، ذرات ساینده با شتاب های تقریباً زیاد از یک نازل به قسمت سطح پرتاب می‌گردند و سطح را تمیز می‌کنند. این روش راه‌کاری کاملاً موثر جهت هموار نمودن و شکل‌دهی به سطوح گوناگون می‌باشد.

ذرات ساینده‌ای که در صنایع سندبلاست استفاده می‌شوند شامل ماسه، سیلیس، مس‌باره، اکسید آلومینیوم، ساچمه‌ها، خرده شیشه و ذرات ریز فولادی، ماسه‌ی سرامیکی و کربید سیلسیم می‌باشند که هر کدام طبق سطح مدنظر انتخاب می‌گردند.

چنین ساینده‌هایی دارای خصوصیات گوناگونی هستند و مقاومت، سختی، چگالی، سایز و شکلشان مختلف هستند. بجز آن تجهیزاتی که جهت اجرای کار سندبلاست بکار می‌رود عبارتند از کمپرسورهای باد، دیگ، شیلنگ، نازل سندبلاست، و کلاه سندبلاست هستند.

کاربرد سندبلاست

 • آماده کردن سطوح جهت رنگ آمیزی و انواع آب‌کاری صنعتی و تزئینی
 • تمیزکاری و مات‌کاری سطوح
 • ماسه زدایی، زنگ زدایی
 • زبرکاری سطح جهت انجام عملیاتهای تفلون‌کاری و لعاب‌کاری
 • حکاکی کردن و برجسته کاری روی سطوح چوبی، شیشه‌ای، MDF، سرامیک

دستگاه سندبلاست

رایجترین دستگاهی که جهت اجرای سندبلاست کاربرد دارد ایربلاست می‌باشد. لغت ایربلاست به تمیزکاری کردن سطوح با بکار بردن فشارات هوا اشاره می‌کند.

در این روش همانگونه که متذکر شدیم از مواد ساینده با به کارگیری فشار هوا جهت تمیزکاری استفاده می‌گردد. مواد مورد استفاده در دستگاه های ایربلاست غیرفلزی می‌باشد و ندرتاً مواد فلزی به کار می‌رود.

ایربلاست سهم قابل توجهی را در صنایع جهت آماده سازی، تمیزکاری و یا مقابله با میزان خوردگی سطوح به خود را اختصاص می‌دهد. با استفاده از این دستگاه ها، مواد ساینده‌ای به روش هایی مثل مکشی و یا فشاری پرتاب می‌گردند.

روش مکشی به نسبت روش های فشاری، مقرون به صرفه‌تر و رایج‌تر می‌باشد و برای محیط زیستمان هم مناسبتر است ولی با این وجود روش های فشاری قدرت بالاتری دارند، نتیجتاً قطعات با سرعت بالاتری تمیز می‌شوند. ایربلاست دستگاهی می‌باشد که اپراتور محور است و ذرات ساینده‌اش به وسیله‌ی نیروی انسانی به کار می‌روند.

کاربرد های سند بلاست

نکات مهم در اجرای سندبلاست

رعایت نکات ایمنی

در اجرای چنین روشی، ذره‌های ساینده با سرعت نسبتاً بالا از نازل ها خارج می‌گردند تا قادر باشند سایندگی سطح را به انجام برساند. این ذرات چنانچه با پوست برخورد نمایند منجر به سائیده شدن آن می‌شوند، از اینرو استفاده کردن از ابزارات ایمنی هنگام کار خیلی ضروری می‌باشد.

این ذره‌ها در هر شکافی وارد می‌گردند و در اثر ضربات آسیب وارد خواهند نمود. به این علت بکارگیری عینک محافظ، دستکش، ماسک و روپوش های ضخیم توصیه می‌شود.

پیشنهاد ما به شما:  ترکان فیلتر | فیلتر سپراتور | فیلتر هواکش |محصولات ترکان فیلتر

دقت در انتخاب مواد ساینده‌ای

ذرات ساینده‌ای مهم‌ترین مواد اولیه در اجرای عملیات سندبلاست می‌باشند. از این رو بخاطر اینکه کیفیت کار را بالاتر ببرید، انتخاب چنین ذراتی بایستی با دقت صورت پذیرد. هیچ نوع مواد زائدی نبایستی در بین چنین ذراتی وجود داشته باشند. بجز این ها اندازه و شکل آنها هم بایستی یکنواخت انتخاب گردد تا کیفیت کار بالا برود.

محیط اجرای عملیات

در قسمت کف مکانی که فرآیند سندبلاست انجام می‌گیرد یک پوشش جنس پلاستیکی قرار می‌دهند تا بتوانید ذرات را دوباره جمع‌آوری کرد. با این کار محیط مد نظر را می‌توان راحت تر تمیز نمود. بجز آن با جداسازی رنگ از ذرات این مواد ساینده را می‌توان دوباره استفاده نمود.

فشار هوا

مقدار فشارات هوا در اجرا کردن سندبلاست خیلی حائز اهمیت می‌باشد. جهت انجام سندبلاست با سرعت های بالاتر، فشار هوا بایستی 70 پوند بر اینچ شود ولی جهت فشارهای بیشتر بایستی از کمپرسورهای هوای صنعتی استفاده شود.

رعایت فاصله‌ی مناسب

مقدار فاصله‌ی دستگاه های سندبلاست از سطوح مد نظر بایستی 8 الی 12 باشد. چنانچه دستگاه بیشتر به سطح نزدیک گردد، میدان ضربات محدود می‌گردد و چنانچه نازل در فاصله دورتری قرار بگیرد، ذرات خیلی گسترده‌تر پخش می‌گردند.

دستگاه های سندبلاست بایستی کل سطوح را در بر بگیرند، از این رو رعایت نمودن فاصله‌ی استاندارد خیلی ضروری است. در این حالت کیفیت کار بیشتر می‌شود.

مزایای سندبلاست

 • سندبلاست کارآیی های گسترده‌ای دارد و از آن جهت انواع سطوح بتنی، سنگی، آجری، شیشه ای، چوبی و غیره استفاده می‌شود.
 •  استفاده از سندبلاست جهت پرداخت ورق ها پیش از برش آن منجر به بالا رفتن دقت و سرعت برش می‌شود.
 • این روش مناسب‌ترین روش پرداخت سطوح می‌باشد که مواد اضافی و سخت را از روی سطوح مختلف پاک کرده و آن را تمیز و یکدست می‌نماید.
 • پرداخت نمودن سطوح با روش های دستی خیلی زمانبر است ولی با استفاده از سندبلاست می‌توان در عرض چند دقیقه پرداخت سطوح گوناگون را انجام داد.
 • سندبلاست سریعترین و بهینه‌ترین روش های پاک سازی سطوح رنگ کاری شده و یا قدیمی می‌باشد. با استفاده از آنها در حداقل زمان ممکن سطح را می‌توان برای رنگ آمیزی دوباره آماده نمود.
 • زنگ زدایی سطوح مختلف را با استفاده از سندبلاست می‌توان انجام داد، از اینرو سطوح فلزی در شرایط مناسبتری قرار می‌گیرد و عمر آنها افزایش می‌یابد.
 • سندبلاست جهت تمیزکاری سطوحی که روی آنها دوده، گریس، رسوب، زنگ زدگی و انواع آلودگی ها وجود داشته باشد، روشی کاملاً مناسب و ایده آل محسوب می‌شود.
 • در چنین روشی فقط با استفاده از یک کیت سندبلاست، یک سیستم شست و شو، یک پوشش محافظ براحتی عملیات تمیزکاری سطح را می‌توان انجام داد.
 • سندبلاست جهت تزئین شیشه و همچنین سطوح پلاستیکی هم کاربرد دارد.
 • شیشه را می‌توان با استفاده از سندبلاست با طرح های زیبا تزئین کرد.
 • رفع کردن آلودگی ها از گوشه‌ها و زاویه‌های سطوح با روش سندبلاست امکان پذیر می‌باشد.
 • سندبلاست روشی مقرون به صرفه و اقتصادی می‌باشد.
 • پاک سازی سطوح با روش های سندبلاست، راندمان رنگ آمیزی را افزایش داده و با اجرای دقیقش دیگر احتیاجی به تکرار رنگ آمیزی نمی‌باشد.
پیشنهاد ما به شما:  ويبراتور صنعتی

مقررات ایمنی کار با سندبلاست

 

 • بکارگیری ساینده‎ های سیلیس‌دار که بیشتر از 5% Silica داشته باشد مشروط به رعایت کامل این مقررات می‌باشد.
 • بجای مواد سیلیس‎ دار می‎توان از ساینده‎ های دیگر نظیر گرانول اکسید آلومنیوم، ذرات چدن Malleable، ذرات آهن لعابدار و ذرات سمباده می‌توان استفاده کرد.
 • قطعاتی که زیاد بزرگ نباشد و امکان جابجائی آنها مقدور باشد سندبلاست باید در سالن مسقفی که ابعاد کافی دارد، انجام گیرد.

سندبلاست

سالن باید به گونه‌ای باشد که رانش هوا از سمت بالا به طرف پائین صورت گیرد. به این معنی که ضریب خروجی هوا مقداری  باشد که موجب فشار منفی کمی در سالن سندبلاست شود تا هوای تازه قادر باشد از بالای سالن وارد شده و آلودگی از منافذ موجود در سالن به بیرون منتشر نیابد، در کف سالن و یا دو طرف دیوارهای سالن در کف که در مسیرهای هوای خروجی به هوای آزاد باشد جریان هوای آلوده بایستی از فیلترهای تاثیر گذار پارچ ه‎ای یا از سیلیکون یا رسوب دهنده ‎های الکترواستاتیک بگذرد تا مواد ساینده‌ای گرفته بشود و جهت استفاده دوباره در مخزنی که در زیر سالن سندبلاست قرار گرفته جمع ‎آوری شود.

محل‌هایی که تاسیسات ثابت مثل بویلرها، مخازن سوخت ویا لوله‎کشیها قرار دارد محدودهُ سندبلاست کاری باید با اسکلت بندی و چادرکشی حصار شود. اپراتور سندبلاست کار باید مجهز به ابزارات حفاظت فردی عبارتند از کلاه بخصوص سندبلاست Air Line Helmet، لباس کار با پیش بندهای مقاوم، چکمۀ لاستیکی، دستکش ساق بلند را باشد.

کلاه های سندبلاستی که در اختیار یک فردی قرار می‎گیرد نباید مورد استفاده افراد دیگری قرار بگیرد. شیلنگ هوارسانی کلاه سندبلاست کار باید به منابع هوای سالمی اتصال یابد که دبی هوا رسانی آنها کمتر از 17% مترمکعب در دقیقه نشود هوای ذکر شده باید بوسیلۀ فیلترهای متناسبی که بدون کم شدن اکسیژن هوا بتواند رطوبت، ذرات و غبارات، دودهای روغنی، و هر نوع گازهای سمی که از دستگاه کمپرسور هوا بوجود می‌آید (مثل Co2 – Co اکسیدهای فلزی گوگرد یا نیتروژن‎دار) را جذب کند توصیه می‌شود در هوای تنفسی نبایستی بیشتر از PPM50 کربن منواکسید و بیشتر از PPM1000 کربن دی‎اکسید وجود داشته است.

مراقبت های دوره‎ای جهت نگه‌داری ابزارات وسایل و سیستم‌های تهویه و وسایل حفاظتی فردی به عمل می‌آید و مخزن های تحت فشارات کمپرسور و مخلوط کن Air Blast Chamber سالن یک بار تحت تست هیدورستاتیک واقع گردد.

ساعات کار سندبلاست کار در طول شبانه ‎روز باید کمتر از 8 ساعت باشد و اپراتور نباید بیشتر از 40 دقیقه به طور مدام در درون سالن سندبلاست کار کند و در زمانی که به صورت متناوب سندبلاست کار در سالن کار کند بوسیلۀ شخصی دیگر که در خارج از سالن باشد مورد محافظت قرار بگیرد.

توزیع نور متناسب در سالن و سیستم ارتباطی تلفنی یا صوتی مابین مراقب و شخص سندبلاست کار ضروری می‌باشد. چنانچه برای تامین روشنائی نتوانید از فشارات برق تا 50 ولت استفاده کرد جهت پیشگیری از خطر برق گرفتگی اشخاص لازم می‌باشد مقررات ایمنی استفاده از ولتاژهای ضعیف و سیستم سیم های اتصالی موثر الکتریکی قسمت بدنه به زمین مصرف کننده ‎های الکتریکی رعایت شود.

پیشنهاد ما به شما:  سندبلاست چوب

افرادی که در نزدیکی سالن سندبلاست است و اشخاص دیگری که در محل‌ها به نحوی در معرض استنشاق غبارهایی که ناشی از سندبلاست کاری است باید از فیلترهای تنفسی استفاده کنید. آزمایش های پزشکی اعم از X – Ray از بخش ریه ‎ها و اسپیرومتری جهت سندبلاست کاران بشکل سالانه ضروری می‌باشد و باید در پروندۀ پزشکی آنها مضبوط گردد.

چنانچه قصد خرید یا تعمیر سندبلاست را داشته باشید توصیه می‌شود با متخصصان شرکت بادرو کمپرسور در تماس باشید.

دیگر محصولات شرکت بادرو

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو  روغن پاشش oil inject ساخت کمپانی RotorComp  آلمان بوده که با یک الکتروموتور ساخت موتوژن تبریز یا جمکو مونتاژ می‌شود. رادیاتور کمپرسور از نوع آلومینیومی و تابلو برق هیوندا کره می‌باشد که بصورت انتقال تسمه‌ای و یا سفارش کوپل مستقیم می‌باشند.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد. شما میتوانید درایر تبریدی را نیز از وبسایت بادرو خریداری نمایید.

کمپرسور باد

کمپرسور باد با نام‌های متفاوت پمپ هوا، پمپ باد و کمپرسور هوا نیز شناخته می‌شود. اساس کمپرسور هوا، تولید هوا با فشار بالا است که همه فرآیندها در مخزن کمپرسور صورت می‌گیرد. استفاده کردن از کمپرسور باد نامناسب، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌شود که می‌توان به فشار زیاد به موتور، هدر رفتن انرژی و فرسودگی بخش‌های مکانیکی موتور اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.