5/5 - (2 امتیاز)

رطوبت گیر صنعتی

از انواع رطوبت گیر صنعتی می‌توان به درایرهای تبریدی ، درایرهای جذبی و تله آبگیر اشاره کرد که هر دستگاه کاربرد بخصوصی دارد. توضیح اینکه رطوبت گیرهای صنعتی مخصوص هوای فشرده و کمپرسور می‌باشد و برای گرفتن رطوبت محیط کاربرد ندارد. وجود رطوبت در هوای فشرده سبب آسیب رسیدن به تجهیزات می‌شود. برای حذف آن می‌بایست از یکی از انواع واتر تراپ استفاده کرد.

واتر تراپ یا تله آبگیر برای حذف قطرات آب و ذرات جامد از هوا و یا گاز فشرده طراحی شده است و با روش سانترفیوژ باعث حذف آلاینده ها و قطرات و ذرات معلق روغن و آب تا قطر 20 میکرون می‌شود. وجود این دستگاه باعث افزایش عمر تجهیزات می‌شود. آبی که در خطوط انتقال هوای فشرده در جریان است، از بخار آبی که در هوا  وجود دارد گرفته شده است که در مسیر عبوری سرد شده و به صورت قطرات آب نمایان می‌گردد. واتر ترپ دستگاهی هست برای حذف ذرات مایع که توانایی حذف مقداری از رطوبت را دارد و اگر بخواهیم آب کاملا از هوا جدا شود باید از درایر یا خشک کن استفاده کرد.

هوا دارای گرد و غبار و ناخالصی می‌باشد و بخار آب از جمله این ناخالصی‌ها به شمار می‌رود که این دستگاه نقش مهمی در کیفیت هوای فشرده دارد. در هوای فشرده شده میزان بخار آب افزایش می‌یابد و باعث کاهش راندمان و کیفیت محصول نهایی می‌شود. وظیفه رطوبت گیر جدا کردن رطوبت از هواست و با حذف بخار و ذرات روغن باعث افزایش کیفیت هوای تولید شده می‌شود.

دستگاه رطوبت گیر صنعتی

در چنین رطوبت‌گیرهایی از ماده‌ی جاذبه رطوبت جهت جذب رطوبت هوا استفاده می‌گردد.

جذب در چنین نوع رطوبت‌گیرهایی به دو شکل انجام می‌پذیرد جذبی کامل و جذبی سطحی، و از بین بردن هر رطوبتی به وسیله‌ی گرما انجام می‌پذیرد.

در نوع رطوبت گیرهای جاذب، کلمه‌ی جاذب به نوعی ماده‌ای اشاره نمیشود. بلکه به مجموعه‌ی مواد جاذب و احیا کننده اشاره می‌نماید.

چنانچه بخواهیم کارکرد این دستگاهها را کاملتر توضیح دهیم به این شکل می‌باشد که:

هوای فشرده به وسیله‌ی لوله‌ای به بخش برجهای رطوبت‌گیر خواهد رسید و در داخل آنها مواد جاذبی مانند ژل سیلیکا ویا آلومینا ترکیب شده که در اینجا حاصل چنین ترکیبی رطوبت گیری از هوای فشرده می‌باشد.

پس از مدت زمانی، مواد جاذب اشباع می‌گردند و عمل رطوبت‌گیری به بخش برج دوم انتقال می‌یابد و مواد جاذب که اشباع شده خشک می‌گردند.

خشک کن‌های جاذب دارای هیتر داخلی و بیرونی  ویا بدون هیتر می‌توانند باشند.

خشک‌کنهای جاذب در طیفهای گسترده‌ی صنعتی مورد بهره‌برداری قرار می گیرند. و کلا هر زمانیکه رطوبت‌گیری جهت حفظ یکپارچکی و یا کیفیت کالاها احتیاج است از این نوع می‌توان استفاده نمود.

رطوبت‌گیرهای جاذبی نسبتا قویتر که از رطوبت‌گیرهای مبرد می‌باشند و در زمینه‌های حساس‌تر از چنین نوع رطوبت‌گیرهایی استفاده می‌گردد.

انواع رطوبت گیر
رطوبت گیر

قیمت رطوبت گیر صنعتی

قیمت رطوبت گیر صنعتی بر اساس مدلهای مختلف درایر ها و بر اساس میزان حجم کار کمپرسور تعیین می‌گردد و به همین جهت نمی توان حدود قیمت درستی برای آن تعیین کرد. البته سایز دستگاه، میزان بازدهی و ساعاتی که رطوبت گیر می‌تواند کار کند نیز در هزینه رطوبت گیر صنعتی تاثیر می‌گذارد. شما با توجه به نیاز خود باید یکی را برگزینید و در کارخانه و در محیطی مناسب قرار دهید.

با توجه به اینکه امروزه صنایع مختلف غذایی و صنایع پزشکی همچون دندانپزشکی نیازمند هوای فشرده می‌باشد به جهت تولید هوای فشرده و استفاده از آن باید اول تمامی رطوبت هوا گرفته شده و سپس به چرخه دستگاه های درگیر در مدار منتقل شود. بنابراین در انتخاب نوع نهایت دقت را به عمل آورید و قبل از خرید و  برای جلوگیری از هدر رفتن هزینه، با یک مشاور فروش حرفه‌ای مشورت کنید.

کاربرد:

در مصارفی مانند: رنگ‌کاری تخصصی, پزشکی, آزمایشگاهی و چمبرهای تست دمایی که توان انجام تست دمای مثبت و منفی را توام داشته باشند، هوای خشک می‌تواند کارایی متفاوتی داشته باشد.

در مصرفهای رنگ‌کاری به دلیل فشار بالای پمپ باد, هوای فشرده در مخزن ذخیره سازی تقطیر می‌شود و هوای خروجی با رطوبت بالا و گاهی با ترکیبی از آب همراه می‌باشد و مخلوط شدن این هوای مرطوب با رنگ, در پیستوله موجب لکه گذاری و یا شره کردن رنگ می‌شود.

در مصرف های پزشکی، هوای خشک در کنار هیدروژن برای دتکتور fid  در دستگاه کروماتوگراف گازی و همچنین در بیمارستانها و غواصی به عنوان گاز تنفسی استفاده می‌گردد.

در مصارف آزمایشگاهها، برای کاهش رطوبت نسبی در محفظه های تست و همینطور تولید کردن کیت های آزمایشگاهی در اشل کوچک استفاده می‌شود که در این مورد اخیر در صورت بزرگ بودن فضای تولید کیت آزمایشگاهی, از سیستم های ضد رطوبت یا Dehumidifire در اتاق های خشک نیز استفاده می‌گردد .

کاربرد اساسی هوای خشک، در چمبر های تست سکلیک است, به این صورت که هر قطعه ی محصول که در چمبر (محفظه تست) قرار می گیرد به هنگام رسیدن دمای داخل چمبر به محدوده‌ی منفی و قرار گرفتن در دمای منفی, آن قطعه ی محصول مورد تست نیز دمای خود را از دست می‌دهد و با دمای داخل چمبر هم دما می‌شود و پس از تغییر دمای داخل چمبر به سمت مثبت و با وارد شدن به دمای مثبت, چون قطعه ی محصول هنوز دارای دمای منفی می‌باشد و هوای مجاور دارای رطوبت نسبی بالایی می‌باشد، بنابراین برخورد این هوای مرطوب موجب تشکیل شدن شبنم بر روی قطعه ی محصول می‌کند و امکان صدمه دیدن قطعه ی محصول فراهم می‌شود.

این در حالی می‌باشد که چنانچه در هنگام حرکت دما از سیکل منفی به مثبت موفق شویم که هوای خشک را به داخل محفظه تست تزریق نماییم, به اجبار هوای مرطوب از قسمت بالای جمبر خالی می‌شود و پس از گذشت چند دقیقه هوای مرطوبی که در چمبر موجود می‌باشد با هوای خشک جایگزین می‌شود و دیگر شبنمی بر روی قطعه ی محصول مورد تست تشکیل نمی‌شود.

رطوبت گیرهای صنعتی واحد هایی سنگین تر و بزرگتر و می‌باشند که جهت گرفتن رطوبت گیریهای نا متعارف طراحی شده است. این مدلها بطور کلی ظرفیت رطوبت گیری بیشتری دارند و بزرگتر از مخازن رطوبت گیر مسکونی می‌باشد تا بتواند در شرایط شدید رطوبت گیری بالاتری داشته باشد. دیگر خصوصیت رایج این مدلها عبارتند از کارکرد پایین دما، پمپهای مایع و کنترلهای ساده هستند. این دستگاههای رطوبت گیر اغلب جهت فضاهای بزرگتر، یا استخرها و … کاربرد دارند.

آسیب های وجود رطوبت برای کمپرسور 

رطوبت یا قطره های آب در فشارهای  بالاتر صدماتی بهمراه دارد و آسیبهای قابل توجهی را به سیستم وارد خواهد کرد. بنابراین بایستی از سیستم های رطوبت گیر یا (میکروفیلتر) کمپرسور استفاده گردد. این رطوبتها به خودی خود خصارتهای جبران ناپذیری به دستگاه اصلی شما وارد خواهد کرد که از آن جمله؛ صدماتی همچون خراب نمودن قطعه های صنعتی دستگاه، شیرهای برقی و جک های بادی  دستگاه ها می‌شود.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]