دانستنی‌های جالب در مورد کمپرسور

دانستنی‌های جالب در مورد کمپرسور

امروز در بادرو قصد داریم تا چندتا از دانستی‌های جالب در مورد کمپرسور را برای شما در سایت قرار بدیم تا با خواندن آنها اطلاعاتتان در مورد این کمپرسورها کامل شده و افزایش یابد.

 

شماره 1:

 آیا می دانید حدود ۶۳ درصد برق صنعتی آمریکا در پمپ ها، کمپرسورها و فن ها مصرف می شود؟

همچنین مطالعات نشان می‌دهد این پمپها، کمپرسورها و فن ها به ترتیب ۲۰، ۱۷ و ۵/۵ درصد پتانسیل کاهش مصرف انرژی دارند که در صورت اجرای آن، سالانه از تولید حدود۱۵/۳ تا ۲۶ میلیون تن کربن و ورود آن به اتمسفر جلوگیری خواهد شد و این مقدار برابر با خارج نمودن ۴/۳ تا ۵/۴ میلیون خودرو از خیابانها می‌باشد!

 

شماره 2:

 آیا می‌دانید هزینه خرید اکثر پمپها تنها حدود ۱۰ درصد یا کمتر از کل هزینه طول عمر آن را تشکیل می دهد؟

و در عوض هزینه انرژی مصرفی آن در پمپهای پرمصرف می‌تواند بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد کل هزینه طول عمر را شامل شود؟ این بدان معنی است که هزینه مصرف انرژی یک پمپ در سالهای اولیه بیش از هزینه خرید پمپ خواهد شد.

 

 شماره 3:

آیا می دانید افت فشار اصطکاکی در لوله های یک سیستم پمپاژ با توان پنجم قطر داخلی لوله نسبت عکس دارد؟

این بدان معنیست که اگر قطر داخلی لوله را تنها ۲ برابر کنیم افت فشار اصطکاکی ۳۲ برابر کمتر می‌شود! و یا با استفاده از یک لوله استاندارد نیم اینچ (قطر داخلی۰.۶۲۲ اینچ) به جای لوله یک و نیم اینچ (قطر داخلی۱.۶۱۰)، افت فشار اصطکاکی بیش از ۱۱۵ برابر خواهد شد!

پیشنهاد ما به شما:  مهم ترین کاربرد های سندبلاست چیست؟

 

شماره 4:

 آیا می دانید وجود نشتی در سیستمهای هوای فشرده یکی از علل اصلی اتلاف انرژی و هزینه بالای برق کمپرسورهاست؟

نشتی هوا گاهی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد انرژی مصرفی کمپرسور را تلف می‌کند. مهمترین محلهای نشتی هوا عبارتند از: شیلنگها و تیوبهای هوا، اتصالات مخصوصاً انواع رزوه ای، شیرهای مختلف ایزولیشن و تنظیم  فشار

 

شماره 5:

آیا می‌دانید هزینه مصرف انرژی یک موتور الکتریکی با کارکرد متوسط در طول عمر آن، حدود ۵۰ تا ۶۰ برابر هزینه اولیه خرید موتور است؟

این نسبت برای موتورهای پر کار تا ۱۰۰ برابر نیز خواهد رسید.

بنابراین صرف ۱۵ تا ۳۰ درصد هزینه اضافه برای خرید موتورهای با راندمان بالاتر (موسوم به Premium Efficiency) که راندمان آنها ۱ تا ۲ درصد بالاتر از موتورهای Energy Efficient قدیمی تر است، در کمتر از حدود سه سال بازگردانده خواهد شد.

 

شماره 6:

 آیا می دانید حدود ۲۰ درصد برق تولیدی دنیا و حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد برق مصرفی بسیاری از واحدهای صنعتی توسط پمپ ها مصرف می شود؟

 

شماره 7:

آیا می دانید با استفاده از شیرهای Ball Valve و یا Gate Valve به جای Globe Valve

در سیستم های پمپاژ یا هوای فشرده می توان ضریب افت فشار شیر (K) را به ترتیب تا ۱۲۰ و یا ۶۰  برابر کاهش داد؟

به عنوان نمونه در سایز ۶ اینچ شیرهای فلنجی، ضریب افت فشار شیر های Gate Ball و Globe به ترتیب برابرند با ۰.۰۵، ۰.۱ و ۶

 

شماره 8:

 آیا می دانید بکارگیری پمپ های سانتریفوژ در نزدیکی نقطه  (Best Efficiency Point)

نه تنها باعث افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی پمپ می شود، بلکه باعث کاهش ارتعاشات پمپ نیز شده و لذا طول عمر کلیه قطعات پمپ از جمله آب بندها، یاتاقان ها و اتصالات پمپ را نیز افزایش خواهد داد؟ لذا نقطه BEP را می توان نقطه بهترین راندمان و بهترین کارکرد پمپ نامید.

پیشنهاد ما به شما:  شیر یکطرفه کمپرسور باد

دیگر محصولات شرکت بادرو

سندبلاست

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو  روغن پاشش oil inject ساخت کمپانی RotorComp  آلمان بوده که با یک الکتروموتور ساخت موتوژن تبریز یا جمکو مونتاژ می‌شود. رادیاتور کمپرسور از نوع آلومینیومی و تابلو برق هیوندا کره می‌باشد که بصورت انتقال تسمه‌ای و یا سفارش کوپل مستقیم می‌باشند.

پیشنهاد ما به شما:  راهنمای خرید کمپرسور باد صنعتی و خانگی

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیشنهاد ما به شما:  موتور ویبره

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد. شما میتوانید درایر تبریدی را نیز از وبسایت بادرو خریداری نمایید.

پیشنهاد ما به شما:  رطوبت گیر کمپرسور هوا به چه صورتی عمل می کند؟

کمپرسور باد

کمپرسور باد با نام‌های متفاوت پمپ هوا، پمپ باد و کمپرسور هوا نیز شناخته می‌شود. اساس کمپرسور هوا، تولید هوا با فشار بالا است که همه فرآیندها در مخزن کمپرسور صورت می‌گیرد. استفاده کردن از کمپرسور باد نامناسب، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌شود که می‌توان به فشار زیاد به موتور، هدر رفتن انرژی و فرسودگی بخش‌های مکانیکی موتور اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.