کاتر آسفالت بر

معرفی کاتر آسفالت بر

کاتر آسفالت بر

بافت‌ های آسفالت فرسوده و نامیزان در سطح شهر یکی از معضلات جدی بشر شهر نشین امروزی است و قطعا با به وجود آمدن این بافت‌های فرسوده نیاز جدی به تعمیر آن خواهیم داشت. در اینجاست که ما برای حل مشکلات از راه حل های مختلفی استفاده می‌کنیم. برای انجام تعمیرات، برش و ترمیم بافت آسفالتی نیاز به یک کاتر آسفالت بر دارید. این کاتر در حکم یک دستگاه قوی و مستحکم می باشد که از آن می توان برای برش آسفالت و بتن استفاده نمود. امروز در بادرو قصد داریم  این دستگاه را خیلی دقیقتر به شما معرفی کنیم.

تیغه آسفالت بر برای برش آسفالت تمامی سطح های مورد نیاز از جمله پشت بام، خیابان و … مورد استفاده قرار می گیرد. این کاتر دارای ساختمان بدنه بسیار ساده می باشد. اجزای اصلی کاتر آسفالت بر در نمونه های مدرن و پیشرفته به یک سیستم هیدرولیک و خنک کننده مجهز می باشد که این سیستم جهت تعین عمق کار کاتر(عمق برش) مورد اهمیت است و تیغه مستحکم، شاسی نگه دارنده و موتور از سایر لوازم به کار رفته در آن است، که وظیفه انتقال نیرو از موتور به تیغه توسط تعدادی تسمه انجام می شود.

کاتر آسفالت بر

از نام های دیگر دستگاه کاتر آسفالت می‌توان به کاتر برش آسفالت و کاتر بتن بر نیز اشاره کرد و آن ها را بر اساس سوخت به دو نوع تقسیم بندی کرد:

معرفی کاتر آسفالت بر

 1-کاتر آسفالت بر دیزلی

 2- کاتر اسفالت بر بنزینی

انواع شاسی کاتر آسفالت بر

 1. کاتر با شاسی هوپت (Hoopt) که ساخت کشور سنگاپور است.
 2. کاتر با شاسی کوپاژ (Copaz) که ساخت کشور کره است.
 3. کاتر با شاسی تایو (Tayo) که ساخت کشور مالزی است.
 4. کاتر با شاسی چینی
 5. کاتر با شاسی ایرانی

کاربرد دستگاه های برش آسفالت در صنایع مختلف

این دستگاه ها کاربردهای فراورانی در خدمات شهری و تاسیسات شهری دارند و تنها برای ترمیم آسفالت مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. از کاربرد های این دستگاه می‌توان به امکاناتی نظیر کابل گذاری و تغییر مهندسی در شهر سازی نیز اشاره کرد.

لکه گیری و آسفالت کردن معابر و حفاری کردن کانال های فاضلاب، برق، گاز و کابل گذاری و ایجاد کانال هایی برای عبور آب در سطح وسیعی از شهر، برداشت کامل کف پل و سالن باز کردن حرفه هایی که نیاز به کندن زمین دارد یا حفره های عمقی، برش بتن و برش سرامیک از استفاده های دیگری که می توان از این دستگاه نام برد.

کاتر آسفالت بر

کاتر آسفالت بر چیست؟

به دستگاهی که می تواند آسفالت، بتن و سرامیک را ببرد و از انواع تیغه کاتر آسفالت بر در جنس و اندازه های مختلف برای اهداف و کاربری های بسیار متنوع  استفاده می کند و نحوه سرهم بندی شدن و عملکرد دستگاه اینگونه است که موتور روی شاسی کوپل می شود و نیروی گشتاور حاصل شده موتور از طریق تسمه به تیغه کاتر آسفالت بر هدایت می شود و اینگونه عمل برش آسفالت زمین یا هر چیزی که دستگاه روی آن مشغول به کار می باشد، انجام می شود.

بر اساس نوع و حجم عملیات از دستگاه های کاتر آسفالت بر در مدل ها و اندازه های مختلف وجود دارد که برای هر کاری ساخته یا آن کار را راحت تر انجام دهند.

عوامل تأثیر گذار در سرعت حرکت دستگاه کاتر آسفالت بر

 1-    تحمل کردن تیغه

 2-    توانایی نگه داشتن دستگاه کاتر برش آسفالت در نگه داشتن تیغه درون زمین:

زمانی که سرعت پیشروی دستگاه زیاد می شود، تیغه آسفالت بر تمایل بیشتری به خروج از زمین دارد. این نیرویی که تیغه را در درون زمین نگه می دارد، وزن دستگاه می باشد. وزن دستگاه دلیلی می شود برای محدود کردن سرعت دستگاه، در واقع می توان بر اساس وزن دستگاه و نیروی وارده زمین به تیغه حداکثر سرعت را برای عمق خاصی تعریف کرد.

3-    محدودیت قدرت موتور:

یکی از اصلی ترین موارد محدود کننده سرعت پیشروی دستگاه، توان خروجی موتور می باشد.

قطعات و اجزاء کاتر آسفالت بر

کاتر آسفالت بر از اجزا زیر ساخته شده است که به ترتیب توضیح مختصری داده ایم:

 • 1-شاسی
 •  2- موتور
 •  3- تیغه
 •  4- مخزن آب و سیستم خنک کاری تیغه

تمامی شاسی ها را در موارد بالا به شما گفتیم.

مدل های موتور کاتر آسفالت بر

با توجه به نوع شاسی و قدرت مورد انتظار از دستگاه، قابلیت سوار شدن موتورهای مختلف روی دستگاه وجود دارد. لیست موتور های به کار رفته در کاتر آسفالت بر به شرح ذیل می باشد:

 • –         موتور هوندا
 • –         موتور روبین
 • –         با موتور کاوازاکی
 • –         با موتور سوبارو
 • –         با موتور راتو
 • –         با موتور های چینی

تیغه برش کاتر

کاربری تیغه ها، دو دسته می باشد:

تیغه آسفالت بر که تنها باری برش آسفالت مورد استفاده قرار می‌گیرد

تیغه بتن بر، که از این نوع تیغه ها برای برش بتن استفاده می شوند و دارای استحکام بیشتر و گران قیمت‌تر از قیمت تیغه آسفالت بر می باشد.

سایز بندی تیغه های دستگاه برش آسفالت یا برش بتن بر اساس  قطر تیغه است. لازم است که بدانید میزان برش دستگاه کاتر آسفالت بر تقریبا برابر با یک سوم قطر تیغه می باشد، یعنی اگر قطر تیغه 60 باشد، عمق برش 20 سانتی متر می باشد.

تیغه های دستگاه کاتر آسفالت بر در سایز بندی های35، 40، 45، 50، 60، 70 و برند های مختلف مانند برندهای لوکیا، کرومکس، کات دیاموند،نورتن، امپریار که ساخت کشورهای کره، چین، ایتالیا، آمریکا و آلمان می باشد که در جهت کاربری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که در صورت بستن تیغه ّبتن بر روی دستگاه کاتر آسفالت بر، امکان برش بتن وجود دارد اما حتما دقت داشته باشید که بتن بدون آرماتور باشد مگر آنکه از تیغه بتن بر مسلح بوفالو یکی از بهترین تیغه های برش موجود در بازار استفاده نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *