نماد سایت بادرو کمپرسور

مخزن هوای فشرده

compressor-air-tank-2

مخزن هوای فشرده 

یکی از وظایف مخزن هوای فشرده این است که، هوای فشرده شده را توسط واحد هوا ساز کمپرسور پیستونی و اسکرو ذخیره می کند.مخزن هوای فشرده باعث می شود تا از افت فشار در دستگاه کمپرسور جلوگیری کند و همین موضوع عملکرد آن را افزایش می دهد.مخزن هوای فشرده همچنین از هزینه های نگهداری و تعمیر کمپرسور تا حد زیادی کاهش می دهد.تجهیزات کمپروسور بدون نیاز به یک محزن می تواند کار کند اما عدم حضور یک تانک ذخیره‌ی هوای فشرده سیکل‌های لود و آنلود کمپرسور را بیشتر کرده و کمپرسور را به زحمت می اندازد.

برای مشاهده انواع مخزن لطفا کلیک نمایید

مخزن هوای فشرده بصورت دائم در معرض ورود قطرات آب خروجی کمپرسور می باشد و در صورت عدم تخلیه متواتر آب جمع شده درون مخزن هوا عملاً مخزن به یک منبع آب  تبدیل می شود تا مخزن هوا و این امر خود باعث ایجاد خوردگی در داخل مخزن و همچنین مشکلات حاصل از آب ورودی به خط تولید می گردد. نصب شیرتخلیه اتوماتیک (بصورت برقی زماندار و یا مکانیکی) باعث می شود عملاً دغدغه های تخلیه به موقع آب داخل مخزن حذف شده و بسیاری از مشکلات حاصل از وجود آب درخط هوایی فشرده براحتی مرتفع گردد.

 

مزایای مخزن فشرده

مشخصات فنی مخزن کمپرسور هوا (مخزن تحت فشار)

کاربرد مخزن هوای فشرده

راهکار های نگهداری و افزایش عمر مخزن کمپرسور هوا  

چرا باید از استاندارد ASME در ساخت مخزن ذخیره هوای فشرده کمپرسور باد استفاده نمود؟

ASME مخفف AMERICAN SOCIETY OF MECHANICAL ENGINEERS به معنی انجمن مهندسان مکانیک آمریکا می باشد که برای تمرکز هرچه بیشتر در حوزه مهندسی مکانیک تاسیس شده است.

ASME به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه های تدوین کننده استاندارد، بیش از 600 استاندارد و آیین نامه تدوین کرده است و اکثر این استاندارد ها در زمینه دیگه بخار، آسانسور، سیالات، مخازن تحت فشار می باشد.

انجمن فوق در سال 1880 در راستای تدوین مخازن بخار شروع به کار نمود. فعالیت موسسه مهندسی مکانیک آمریکا بیشتر در راستای تامین کمک های مالی برای گسترش تکنولوژی و توسعه نیروی انسانی و افزایش کیفیت زندگی می باشد و به علت ماهیت علمی این موسسه، جزو بزرگترین ناشران علمی و تخصصی شده است. هر ساله تعداد بسیار زیادی سمینار توسط این موسسه برگزار می گردد و بیش از 130.000 عضو در تمام کشور های جهان دارد.

ASME به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه های تدوین کننده استاندارد، بیش از 600 استاندارد و آیین نامه تدوین کرده است و اکثر این استاندارد ها در زمینه دیگه بخار، آسانسور، سیالات، مخازن تحت فشار و غیره می باشد.

جنس و ظرفیت مخزن هوای فشرده

مخازن هوای فشرده ازمرغوب ترین نوع ورق از جنس SA516 Gr70 و st 37 برای فشارکاری 7 الی 13 بار ساخته می شود.
جوشکاری مخازن هوای فشرده باالکترودمخصوص 7018 انجام می گیرد.
ظرفیت مخزن هوای فشرده از 1000 لیتر تا 6000 لیتر می باشد.

عوامل موثر در محاسبه ظرفیت مخزن

اجزای مخزن هوای فشرده قابل حمل

اجزای مخزن هوای فشرده قابل حمل، تمام ویژگی هایی را که برای استفاده آسان و ایمن نیاز دارید، فراهم می‌کند. شما معمولا موارد زیر را در این ابزار ها پیدا می‌کنید:

راهنمای خرید مخزن هوای فشرده

قیمت مخزن هوای فشرده

قیمت مخازن از حدود 12 میلیون تومان تا 120 میلیون تومان متغیر می‌باشد و قیمت مخزن هوای فشرده استاندارد سه تا پنج برابر بیشتر از این قیمت ها می‌باشد.

شیر اتوماتیک تخلیه مخزن باد کمپرسور یا اتودرین

اتودرین یک شیر برقی بوده که با برق 220 ولت کار می‌کند. این شیر وظیفه تخلیه آبی که در انتهای تانک باد انباشته شده است را دارد. اتودرین یا شیر اتوماتیک 2 عدد پیچ برای تنظیم زمان داشته که یکی از آنها مدت‌زمان باز بودن شیر و دیگری فاصله زمانی تخلیه مخزن را زمان جمع‌کردن آب و روغن انباشته شده در مخزن هوای فشرده دارد. شیر اتوماتیک یا اتودرین به 3 شکل اتودرین تایمر دار، اتودرین مکانیکی و اتودرین دستی وجود دارد.

مخزن هوای فشرده نرمال

وظیفه تانک باد کمپرسور ذخیره هوای فشرده است؛ عمومی‌ترین مدل از این تجهیز مخزن هوای فشرده نرمال است. این وسیله کاربرد صنعتی، کارگاهی و سایر مصارفی که مخزن مقاوم با قیمت مناسب دارد. این مخزن در سایزهای مختلفی طراحی و تولید می‌شود و از سایز 1000 لیتر و بیشتر امکان نصب منهول روی مخزن وجود دارد که این مورد یک آپشن سفارشی محسوب می‌شود. قیمت این مخزن به لایه اپوکسی، منهول، سایز و سایز منهول بستگی دارد.

مخزن فشار قوی

فشار کاری کمپرسور فشار قوی از نوع نرمال بالاتر بوده و در محدوده 30 بار است. مخزن کمپرسور هوای فشرده فشار قوی توانایی تحمل فشارهای بالا را دارد؛ عموماً تفاوت این مخزن‌ها با مخزن‌های عادی در ضخامت و تجهیزات استفاده شده روی آن است.

ضریب ایمنی مخزن کمپرسور هوای فشار قوی به دلیل اینکه در فشارهای بالا کار می‌کند بسیار بالا است. در این نوع مخزن‌ها ضریب امنیتی را 20 درصد بالاتر از تحمل فشار در نظر می‌گیرند. زمان خرید تانک باد فشار قوی باید از معتبر بودن سازنده مخزن مطمئن شوید.

انتخاب مخزن تحت فشار برای کمپرسور

مهم است که قبل از انتخاب مخزن کمپرسور باد مصرف هوای فشرده به‌صورت دقیقی مشخص شود و در کنار به برخی پارامترها توجه شود مانند:

نکات مهم در زمان خرید تانک باد

مخزن استاندارد هوای فشرده

زمانی که نوع کاربرد را مشخص کردید باید به ایمنی نیز توجه کنید؛ همچنین دقت کنید که گواهی استاندارد روی مخازن ثبت شده باشد. یک مخزن هوای فشرده استاندارد ویژگی‌های زیر را دارد:

خروج از نسخه موبایل