کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو

شاید بهتر باشد که ابتدا قبل از بررسی کمپرسور اسکرو به بررسی مختصری از خود دستگاه کمپرسور بپردازیم. کمپرسورها نام ماشین هایی هستند که از آن برای افزایش فشار سیالاتی مثل گازها و بخارات که قابلیت تراکم پذیری دارند استفاده می شود.

انقلابی در رفاه بشری

شاید تعجب کنید ولی همین دستگاه های کمپرسور در رفاه زندگی بشری و گسترش صنایع از اهمیت زیادی برخوردار هستند طوری که امروز از آن به عنوان اسب بارکش صنعت یاد می شود. با پیشرفت و گسترش صنایع از نیمه دوم قرن نوزدهم و رشدی پر سرعت در قرن بیستم، باید انتظار داشت که این ماشین پر ارزش نقش مهمتری را در قرن شروع شده در رفاه و پیشرفت صنایع به عهده داشته باشد.

برخلاف تصورمان کمپرسورها در وسایل بسیار زیادی که شاید تصورش را هم نمی‌کنیم مانند صنایع پزشکی، لوازم خانگی و خیلی از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال از کمپرسورها در موارد زیر استفاده می‌شود.

  • در وسایل خانگی (یخچال،فریزر،کولر گازی،جارو برقی)
  • تجهیزات پزشکی(دریل های دندان پزشکی،هوای مورد استفاده در بیمارستان ها )
  • صنایع هواپیمایی(تامین هوای فشرده برای موتور توربین)
  • صنایع (تامین هوای فشرده برای سیستم های پنوماتیکی،میعان گازها ذخیره سازی گاز و…)

کمپرسور اسکرو

شرایط بهره برداری از کمپرسور ها در صنایع از چنان دامنه وسیعی برخوردار است که امروزه انواع مختلف کمپرسورها در ظرفیت های مختلف و از فشار مکش بسیارکم (خلاء) تا فشار دهش بسیار زیاد (بیش از ۶٠٠٠ بار) بکارگرفته می شود.

کمپرسور های اسکرو همان پمپ بادهای تعمیرگاهی هستند یا به عبارت دیگر کمپرسورهای تولید هوای فشرده پیستونی نامیده می شوند.

لازم به ذکر است که کمپرسوری که در مقیاس وسیع تقریبا در تمامی صنایع بکار گرفته می‌شود هوای فشرده پیستونی است. اما کمپرسوری که در مقیاسی وسیع تقریبا در تمامی صنایعی که با هوای فشرده سر و کار دارند به عنوان ابزاری کلیدی بکار گرفته می شود کمپرسور اسکرو است.

روش عملکرد

روش عملکرد کمپرسور های اسکرو براساس حرکت دادن هوا یا گاز بوسیله رتورهای نصب شده در داخل یک سیلندر است. رتورهای این نوع کمپرسور ها شبیه پیچ های چند راهه هستند که بصورت نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و با چرخش خود گاز هوا را به سمت جلو حرکت می دهند که در اثر این حرکت باعث ایجاد خلا و ورود مستمر گاز به داخل کمپرسور می شود و با کم کردن فاصله بین مولکول های گاز باعث افزایش فشار آن می شوند.
معمولا دراین نوع کمپرسورها، سیستم انتقال قدرت روی یکی ازپیچ ها(رتورها) انجام می شود و رتور دیگر توسط رتور راننده به چرخش در می آید.  به زبان ساده می توان گفت که اصول کار این نوع کمپرسورها مثل چرخ گوشت های معمولی می باشد.

کمپرسور اسکرو
فاصله بین رتورها و بدنه فوق العاده کم است و برای جلوگیری از ایجاد نشتی های داخلی هرگونه افزایش لقی باعث کاهش راندمان جریان کمپرسور و افزایش درجه حرارت و… می گردد زیرا گاز فشرده شده در قسمت جلوسیلندر مجددا به قسمت فشارپایین کمپرسور بر می گردد.
به دلیل فاصله کم بین رتور و بدنه در این نوع کمپرسورها امکان گیرکردن وتماس بین قطعات ثابت ومتحرک وجوددارد به همین دلیل تعمیر این نوع کمپرسورها بسیارمشکل و گاها غیرممکن است.

انواع کمپرسور

این کمپرسورها در دو نوع طراحی می شوند:

  • کمپرسوربدون روغن Oil Free Compressor
  • کمپرسورهای روغنی Oil Compressor

در نوع کمپرسور های روغنی برای کاهش اصطکاک بین قطعات ثابت ومتحرک با تزریق روغن به هوای واردشده به کمپرسور یا به اصطلاح چرب نمودن هوا، باعث می گردد همواره فیلم نازکی ازروغن بین قطعات وجودداشته باشد تا عملیات روانکاری داخلی بین رتور و بدنه انجام شود و با نصب فیلترها در خروجی کمپرسور، روغن همراه هوای خروجی مجددا جدا شده و به مخزن اصلی روغن برگردد.

کمپرسور اسکرو

البته امکان خارج شدن مقدار جزئی روغن همراه هوا وجود دارد و در صورتی که از لحاظ عملیاتی روغن روی دستگاه های مصرف کننده بخصوص تجهیزات ابزازدقیق اثرسوئی نداشته باشد. نسبت به کمپرسورهای بدون روغن دارای طول عمر وکارائی بالاتری خواهدبودکه البته ازلحاظ هزینه های اولیه و نیاز به سیستم های تزریق وجداکردن روغن نیز هزینه های آن نسبت به کمپرسورهای قبلی بالاتر است.

مزایای کمپرسور بدون روغن به با روغن

فرایند گاز کاملا بدون روغن است ، آلودگی وجود ندارد ، و بنابراین هر گاز می تواند استفاده شود. در کمپرسور اسکرو  بدون روغن ، با توجه به فشرده سازی جابجایی مثبت ، حتی پلیمر گاز و یا گاز کثیف را می توان فشرده کرد.

سرعت روتور بالاتر در مقایسه با مدل با روغن، آب گرفتگی به دلیل نداشتن آشفتگی روغن در محفظه روتور، اما از هیچ سرعت بحرانی تجاوز نمی کند از شفت روتور که  محکم باقی می ماند. سرعت روتور به طور معمول بالاتر از اسکرو با روغن ، آب گرفتگی اندازه کمپرسور می تواند کوچکتر از نوع آب روغن باشد. دمای تخلیه به طور معمول به دلیل گرمای فشرده سازی بالا است.

کمپرسور اسکرو

برای جلوگیری از تغییر شکل گرمای بیش از حد ، خنک کننده مورد نیاز است.  برخی از کاربردهای استفاده از یک سیال سازگار با پروسه مانند آب یا حلال برای خنک کردن گاز بوسیله تزریق به ورودی محفظه روتور است. به علت طول دهانه زیاد روتور برای محیط آب بندی ، و محدودیت در درجه حرارت تخلیه، نسبت فشار برای کمپرسور اسکرو بدون روغن محدود است. به دلیل سرعت دورانی بالا ، ایجاد سر و صدا می کند و در نتیجه صدا خفه کن هایی در نازل مکش و تخلیه معمولا مورد نیاز است.

گسترش و جذب صدا خفه کن ها معمولا در حالت ترکیب و یا به طور جداگانه استفاده می شود. فرکانس ناشی از سر و صدا زیاد است، زیرا فرکانس های اصلی آن عبارتند از قسمت عبور فرکانس (سرعت چرخشی * تعداد لوب) یا هارمونیکهای آن است. سر و صدا بالاتر در لوله های خروجی اندازه گیری می شود.

قیمت

توصیه می شود که قبل از خرید مورد نظرتان، حتما در مورد برخی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی های این محصول اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید تا از این طریق بهترین این محصولات را تهیه کرده باشید. همکاران ما نیز در قسمت فروش، به شکل 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات ارائه شده از سوی شما هستند و می توانید در صورت نیاز، تماس لازم را برقرار کرده و سوال های خود را مطرح کنید.

جهت خرید کمپرسور اسکرو و سفارش محصول میتوانید درخئواست خود رو از طریق  واتساپ کلیک کنید  شماره 09214168650 ارسال نمایید . مواردی که برای سفارش مهم میباشند مشخص کردن نوع و محل استفاده ، میزان قدرت بر اساس فورس و یا کیلووات دستگاه میباشد .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *