نماد سایت بادرو کمپرسور

دستگاه سند بلاست

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش
 1. 1. دستگاه سند بلاست
 2. 2. تاریخچه سندبلاست
 3. 3. دستگاه سند بلاست ماسه
 4. 4. کاربرد سندبلاست با آب
 5. 5. خرید دستگاه سند بلاست
 6. 6. قیمت دستگاه سندبلاست
 7. 7. قیمت نازل سندبلاست
 8. 8. مزایای سندبلاست با آب
 9. 9. مزیت سندبلاست با آب نسبت به سندبلاست با هوا
 10. 10. مزیت سندبلاست با آب نسبت به آب فوق فشار قوی
 11. 11. موارد استفاده سندبلاست
 12. 12. نکات مهم درباره دستگاه شات بلاست
 13. 13. مزایای سندبلاست با آب
 14. 14. کاربردهای سندبلاست با آب
 15. 15. انواع ساینده‌ها در سندبلاست
 16. 16. کاربرد ساینده‌ها
 17. 17. دستگاه سندبلاست چیست و چه کاربردی دارد؟
 18. 18. دستگاه سندبلاست چیست؟
 19. 19. دستگاه سندبلاست چیست و چه کاربردی دارد؟
  1. 19.1. تمیزکاری:
  2. 19.2. لایه‌برداری:
  3. 19.3. پرداخت سطح و صافکاری:
  4. 19.4. طراحی سطوح تزیینی:
  5. 19.5. رفع کپک:
  6. 19.6. رفع لکه روغن:
 20. 20. اجزای سندبلاست چیست؟
 21. 21. انواع دستگاه سندبلاست کدام‌اند؟
  1. 21.1. 1) سندبلاست قابل حمل
  2. 21.2. 2) کابین سندبلاست
  3. 21.3. 3) اتاق سندبلاست
 22. 22. 8 نکته‌ای که قبل استفاده از دستگاه سندبلاست باید بدانید!
 23. 23. کلام آخر
 24. 24. دیگر محصولات شرکت بادرو
  1. 24.1. سندبلاست
  2. 24.2. کمپرسور اسکرو
  3. 24.3. کمپرسور پیستونی
  4. 24.4. آنلودر کمپرسور
  5. 24.5. پیکور برقی
  6. 24.6. درایر
  7. 24.7. کمپرسور باد

دستگاه سند بلاست

 

دستگاه سند بلاست: Sandblast  یکی از ابزار های کاربردی صنعتی است، سندبلاست یک واژه انگیسی بوده و از دو بخش sand به معنی ماسه و شن و blast به معنی انفجار و پاشیدن تشکیل شده است. سندبلاست به فرایند سیلیس پاشی، ماسه پاشی یا پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا می‌گویند.

سندبلاست اصطلاحاً به روشی گفته می شود که در آن ماسه یا سایر ذرات ساینده تحت فشار بالا به سطوح پاشش و پخش می‌شود نتیجه این کار از بین بردن ناصافی های یک سطح یا حذف یک لایه نامطلوب همانند رنگ یا زنگ از روی آن می‌باشد. به علاوه سندبلاست به دو روش سندبلاست خشک و سندبلاست مرطوب یا تر انجام می‌گیرد.

در روش خشک، با توجه به نام آن هم، ماسه یا ذرات ساینده همراه با جریان هوای پرفشار به سطح مورد نظر پاشش می شود. در حالیکه در روش تر یا مرطوب، جریان آب پرفشار، هدایت کننده ذرات ساینده به سطح می باشد. برای انجام سندبلاست تر می توان از دستگاه واترجت صنعتی استفاده نمود. دستگاه واتر جت صنعتی قابل کاربرد برای عملیات سندبلاست باید حداقل 250 بار فشار داشته و به کیت مخصوص سندبلاست مجهز باشد.

در فشارهای کمتر از 250 بار فشار، عملیات سندبلاستینگ ممکن است قابل انجام باشد، اما سرعت عملیات تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد، بنابراین، در عملیات سنگین و در جایی که وسعت سطوح بالا است، بهتر است از واترجت هایی با محدوده فشار عملیاتی بالا استفاده گردد، اما در مصارف خانگی شاید بتوان از فشارهای عملیاتی زیر 200 بار نیز استفاده نمود.

بد نیست که قبل از بررسی انواع مختلف بلاست ها به تاریخچه مختصری از این دستگاه بپردازیم.

تاریخچه سندبلاست

بنجامین چو تیلمن مخترع اولین دستگاه سندبلاست می باشد. تیلمن مردی است که با دقت در محیط جنگی و خشن اطراف خود توانست سندبلاست را اختراع کند. نقل شده است روزی ژنرال تیلمن از پشت شیشه پنجره اتاق خود مشغول نگاه کردن به افراد خود بود، که متوجه مات شدن قسمتی ازشیشه پنجره اتاقش شد که درطوفان شن روز قبل در معرض طوفان شن بود.
تیلمن به فکر ساختن دستگاهی افتاد که بتواند ذرات ماسه را با شدت بر روی سطح شیشه پرتاب کند و بدین ترتیب اولین دستگاه سندبلاست جهان ساخته شد . بنجامین با این کار اختراع بزرگی را به جامعه بشریت عرضه داد؛ زیرا در بسیاری موارد هزینه روش های جایگزین تمیزکاری و آماده سازی قدیمی سطوح، نسبت به سندبلاست بسیار گران قیمت و گاهی غیر ممکن است.

 

دستگاه سند بلاست ماسه

کاربرد سندبلاست با آب

در مجموع مهم ترین کاربرد سندبلاست، آماده سازی سطح می باشد. از دستگاه کارواش صنعتی همراه با پاشش آب و مواد ساینده، معمولا برای پاک کردن رنگ و زنگ زدگی از روی سطوح فلزی استفاده می گردد. در نتیجه این امر سطح یا قطعه مورد نظر برای رنگ کاری دوباره یا ادامه عملیات پرداخت آماده می شود. همچنین با عملیات سندبلاست می توان سطوح زبر را صیقلی ساخته یا در صورت نیاز موجب زبر شدن یک سطح صیقلی گردید.

 

خرید دستگاه سند بلاست

سند بلاست واژه‌ای انگلیسی می‌باشد و بمعنی پرتاب نمودن و انفجار است. هنگامیکه شن و ماسه با حالت پرتاب و همچنین فشارزیاد بوسیله‌ی هوا صورت می پذیرد سند بلاست گفته می‌شود. هوای فشرده، انرژی عمده و تعیین کننده‌ای در راندمان سند بلاست محسوب می‌شود. هرچقدر اطلاعات شما راجع به روند فرایند سند بلاست بیشتر گردد کار شما نیز به بهترین نحو انجام خواهد شد.

نحوه‌ی کار سند بلاست بشکلی است که ماسه‌های ساینده‌ای که از جنس سیلیس، یا مسباره و همچنین اکسید فلزات می‌باشد با استفاده از فشارباد شتاب گرفته شده را به روی سطوح قطعه خواهد پاشید. دستگاه‌های سندبلاست به دو شکل سندبلاست سیار و یا سندبلاست کابینی وجود دارد.

کابینهای سند بلاست، اغلب جهت تمیزکاری قطعه‌های مکانیکی درابعاد کوچک الی متوسط کاربرد دارد. دستگاه سندبلاست جهت مواردی مانند ماسه‌زدایی، رنگ زدایی و رنگ برداری سطح داخل و همینطورخارج آن، زبرنمودن قطعات، سطوح، مات‌کاری و تمیزکاری همه‌ی قطعات و ….کاربرد دارد.

بهنگام فرایند سند بلاست باید ابزاری بسیار دقیق، شیرها و موتورها را با یک پوششی متناسب بپوشاند که از صدمات به دور باشد. بعد از فرایند سندبلاست بایستی همه‌ی گرد و خاک‌های سطوح سندبلاست شده را قبل از اعمال آستری توسط دستگاه فشار باد تمیز گردد و فشار باد بایستی عاری از هرگونه رطوبت یا چربی باشد. دستگاه و یا وسیله‌ای که قصد سندبلاست کردن آن را دارید نبایستی مرطوب باشد زیرا عملا سندبلاست را بی فایده می‌نماید و هزینه‌ای اضافی میشود در درون سندبلاست می‌توانید رنگ دلخواه خودتان را نیز مخلوط نمایید.

قیمت دستگاه سندبلاست

قیمت دستگاه سندبلاست بصورت ست کامل از حدود 17 میلیون تا 20 میلیون متغیر می‌باشد. جهت استعلام قیمتهای بروز محصولات با کارشناسان شرکت در تماس باشید.

قیمت نازل سندبلاست

قیمت نازل‌های سندبلاست از حدود 2میلیون و 700 هزار تا حدود 4.5 میلیون متغیر می‌باشد. کارشناسان شرکت بادرو آماده‌ی ارایه خدمات و راهنمایی به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

مزایای سندبلاست با آب

به کارگیری روش سندبلاست با آب یک روش صنعتی و در عین حال آسان می باشد که دارای کاربردهای فراوان با اثربخشی زیاد است. استفاده از واترجت صنعتی و سند بلاست با آب می تواند جایگزین دو روش لایه برداری سندبلاست با هوا یا لایه برداری با پاشش آب توسط واترجت فوق فشار قوی گردد.

این روش نسبت به هر دو روش لایه برداری ذکر شده دارای مزیت می باشد:

مزیت سندبلاست با آب نسبت به سندبلاست با هوا

دستگاه سند بلاست با استفاده از آب یک روش سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی می باشد؛ زیرا پس از به کار گیری این روش، آلودگی و ضایعات ایجاد شده، به راحتی توسط یک مکنده قابل جمع آوری است. در این شرایط نه تنها مواد مصرف شده و آلودگی ایجاد شده به روشی ساده و سریع از محیط جمع آوری و حذف می گردد، بلکه در صورت استفاده از مکنده مناسب، امکان جداسازی ذرات ساینده از آب و سایر آلودگی ها وجود داشته و می توان از مواد ساینده مجددا استفاده نمود.

علاوه بر این که آب اجازه نمی دهد که گرد و خاک و دیگر ذرات در هوا پراکنده گردد. آب در عملیات دستگاه سند بلاست در حقیقت نقش روان کننده را میان سطح و ذرات ساینده ایفا می کند. این در حالی است که هنگام سندبلاست با هوا (بدون آب) مقدار زیادی گرد و خاک در محیط پراکنده می شود و نیاز است از تهویه مناسب و یا ماسک استفاده شود. بدین ترتیب پاشش همزمان آب و مواد ساینده، سطح سلامت و ایمنی محیط را ارتقاء داده و از ایجاد ناراحتی و مشکل برای کاربر و سایر افراد حاضر در محیط جلوگیری می نماید.

مزیت سندبلاست با آب نسبت به آب فوق فشار قوی

اگر جهت از بین بردن رنگ و زنگ زدگی از روی سطوح فلز، جریان آب فشار قوی به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد، نیاز به اعمال فشار بیشتر و صرف زمان طولانی تر می‌باشد و که در نتیجه آن مصرف آب افزایش می یابد.

بطور تقریبی می توان بیان نمود که یک عملیات لایه برداری یا زنگ زدایی انجام پذیر با سندبلاست تحت فشار 500 بار، در صورت استفاده از جریان پاشش آب به تنهایی نیازمند فشار عملیاتی در حدود 2500 بار خواهد بود. در این حالت باید از یک واترجت صنعتی فوق فشار قوی استفاده نمود. در نظر گرفتن این نکته که با افزایش محدوده فشار عملیاتی دستگاه واتر جت به بیش از 500 بار، قیمت دستگاه را به نحو قابل توجه افزایش پیدا می کند، مشخص می گردد که روش سندبلاست با آب نسب به آب هزینه بسیار کمتری خواهد داشت؛ زیرا تهیه واترجت های فوق فشار قوی نیازمند صرف هزینه بیشتری می باشد.

موارد استفاده سندبلاست

از این روش برای زنگ‌زدایی، ماسه زدایی، رنگ برداری سطوح داخلی، پولیش مات و تمیزکاری قالب‌های صنعتی، زیر کردن سطوح قطعات، حک کردن نوشته و ایجاد طرح و نقش‌های برجسته روی شیشه، چوب، سرامیک و … باهدف تجاری و زیبایی استفاده می‌شود.

نکات مهم درباره دستگاه شات بلاست

مزایای سندبلاست با آب

یکی از مزایای این روش تنوع مواد قابل‌استفاده است. استفاده از آب در کنار ماده ساینده یکی از مهم‌ترین مزایای سندبلاست است. استفاده از آب در این روش باعث ایجاد یک قدرت عالی شده و کمک می‌کند لایه موردنظر به‌صورت کامل بدون واردشدن هرگونه آسیبی از بین برود. استفاده از آب در این روش باعث شده که زحمت جمع‌کردن ذرات ساینده پخش شده در اطراف کم شود.

باتوجه‌به این مورد در پایان عملیات آب و مواد ساینده در یک بخش کوچک جمع شده و راحت‌تر از محیط حذف می‌شوند؛ این مورد به کاهش هزینه‌های جمع‌آوری مواد ساینده نیز کمک می‌کند.

کاربردهای سندبلاست با آب

انجام عملیات سندبلاست به کمک واترجت‌های صنعتی و کیت‌های مخصوص واتر سندبلاست برای ازبین‌بردن زنگ‌زدگی فلزات، حذف رنگ پوسیده، لایه‌برداری و آماده‌سازی سطح اجسام استفاده می شود. فشار کاری این نوع دستگاه‌ها بین 250 تا 500 بار بوده و می‌توان بدون هیچ آسیبی به سطح عملیات را اجرا کند. برخی از عملیات مانند لایه‌برداری از دیواره مخازن، قطعات صنعتی، سازه‌های فلزی و لوله‌ها به قدرت بالایی نیاز دارند که این کار به‌وسیله واترسند بلاست انجام می‌شود.

انواع ساینده‌ها در سندبلاست

ساینده‌ها به 2 دسته غیرفلزی و فلزی تقسیم می‌شوند، ساینده‌های فلزی عبارت‌اند از فولاد (با کربن بالا یا پایین) و چدن اما ساینده‌های غیرفلزی به 2 دسته سنتزی و طبیعی تقسیم می‌شوند. سایندهای غیرفلزی طبیعی شامل ماسه الیوین، استارولیت، سیلیکا و گارنت و غیرفلزی سنتزی شامل کوره آهن، سرباره پالایشگاه نیکل، سرباره پالایشگاه مس، سرباره کوره زغال‌سنگ و آلومینیوم اکسید ذوب شده است.

کاربرد ساینده‌ها

ماسه سیلیکا: یکی از قدیمی‌ترین ساینده‌ها در سندبلاست این نوع است. از این ماده بیشتر در مکان‌هایی که امکان بازیابی مواد وجود ندارد استفاده می‌شود.

گارنت: این ماده نسبت به سیلیکا قیمت بالاتری دارد اما میزان غبار حاصل از آن کمتر است. البته کارکردن با سیلیکا باعث می‌شود غبار حاصل از سندبلاست مشکلاتی را برای سلامتی داشته باشد اما گارنت این مورد را ندارد.

سرباره زغال‌سنگ: از این ساینده در صنعت کشتی‌سازی استفاده می‌شود؛ با اینکه مقدار سیلیس این ماده کم است اما باعث آزاد شدن آلاینده‌های مختلفی می‌شود.

استارولیت: این ماده ترکیبی از ماسه‌های درشت و ریز است که بدون ایجاد گردوغبار در جهت ازبین‌بردن خوردگی‌های سطوح فولادی استفاده می‌شود.

ساینده های مختلفی از جنس پوسته گردو، پلاستیک، شیشه و چوب بلال وجود دارند که قابلیت بازیابی خوبی نیز دارند. دقت داشته باشید که هر ساینده مزیت و معایبی دارد که بر اساس شرایط انتخاب این مورد تغییر می کند.

دستگاه سندبلاست چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از انجام برخی فعالیت‌ها مانند رنگ‌کاری، ممکن است متوجه وجود ناهمواری و یا خرده‌های ریزی روی سطح شوید. اگر این مشکلات را نادیده بگیرید، نتیجه کار شما کاملا ناهموار و نامنظم می‌شود. برای حل این مشکل چه پیشنهادی دارید؟ چگونه می‌توان این مشکلات را حل کرده و کاری تمیز و بدون ناهمواری در سطوح ایجاد کنیم؟ ممکن است تا به حال نام دستگاه سند بلاست را نشنیده باشید و معنا و کاربردهای آن را ندانید.

روش سندبلاست یک روشی بسیار موثر و رایج جهت ایجاد سطحی هموار و بدون خرده‌های ریز است. در این مقاله روش سندبلاست، کاربردها و مزایای آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با این روش کاملا آشنا شوید و هنگام خرید سند بلاست، اطلاعات کاملی داشته باشید. قیمت دستگاه سند بلاست نیز با توجه به نوع آن متفاوت است. با ما همراه باشید.

دستگاه سندبلاست چیست؟

سندبلاست یا همان ساب‌پاشی، فرایندی است که طی آن ناصافی‌ها در سطوح شیشه‌ای، چوبی و… رفع می‌شوند. طی این فرایند، ذره‌های ریز مانند ماسه و شن روی سطوح با فشار بالایی پاشیده می‌شوند. در حقیقت وظیفه دستگاه سندبلاست، پاک کردن آلودگی‌ها، رنگ‌ها، گرد و غبار و… از روی سطوح است. در طی این روند، ذرات ساینده از یک طرف سطح با فشار بسیار بالایی جهت تمیز شدن سطح، پرتاب می‌شوند.

روش سندبلاست، یک روش بسیار موثری برای هموار کردن سطوح است. اکسید آلومینیوم، خرده شیشه، مس باره، ماسه سرامیک، ماسه سیلیس، ذرات فولادی و کربید سیلسیم ذرات ساینده‌ای هستند که در صنعت سندبلاست از آن‌ها استفاده می‌شود. ساینده‌های نام برده شده، هر کدام ویژگی‌های متفاوتی داشته و چگالی، سختی، مقاومت، شکل و سایز آن‌ها با هم متفاوت است.

دستگاه سندبلاست چیست و چه کاربردی دارد؟

سندبلاست، در صنایع مختلف کاربرهای متنوعی دارد. از رایج‌ترین کاربردهای سندبلاست می‌توان به تمیزکاری، رفع کپک، حکاکی، رفع لکه روغن روی سطوح، طراحی سطوح تزیینی، لایه‌برداری، صافکاری، آماده‌سازی قبل پوشش‌دهی و… اشاره کرد. در ادامه برخی از این کاربردها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تمیزکاری:

تمیزکاری برخی سطوح بزرگ مانند ساختمان‌ها و ماشین‌آلات صنعتی به روش سندبلاست انجام می‌شود. علاوه بر سطوح بزرگ، روش سندبلاست در تجهیزات کوچک نیز به کار می‌رود؛ مثلا سطح آچارهای زنگ‌زده و پیچ گوشتی را با سرعت بالایی می‌توان با کمک دستگاه سندبلاست تمیز کرد.

لایه‌برداری:

یکی از پراهمیت‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد دستگاه سندبلاست، لایه‌برداری است. لایه‌برداری قبل از پوشش‌دهی و رنگ‌کاری صورت می‌گیرد. برخی اوقات کندن قسمت‌های خرد شده، علامت‌های رنگ و یا از بین بردن خرده‌های اضافی روی سطح، با راه‌های معمولی فرایندی دشوار است؛ به همین دلیل استفاده از دستگاه سندبلاست مناسب، می‌تواند مواد اضافی بر روی سطوحی مانند ساختمان‌ها، خودروها، ماشین‌آلات و… را به سرعت پاک کند.

پرداخت سطح و صافکاری:

یکی از قابلیت‌های فوق‌العاده دستگاه سندبلاست، ایجاد سطحی صیقلی و کاملا صاف است. هنگامی که روی سطح قطعات مکانیکی، برآمدگی وجود داشته باشد، ممکن است قطعات به طور صحیحی به هم متصل نشوند. دستگاه سندبلاست این مشکل را حل می‌کند. به این صورت که برآمدگی‌ها و ناهمواری‌ها را رفع کرده و سطوح را کاملا صاف می‌کند. در این صورت قطعات به طور صحیح و بدون هیچگونه مشکلی به هم متصل می‌شوند. علاوه بر موارد گفته شده، حالت مات بودن یا زبر بودن را روی سطوح اعمال می‌کند.

طراحی سطوح تزیینی:

طراحی سطوح تزیینی یکی از جذاب‌ترین کاربردهای سندبلاست است. شما می‌توانید توسط سندبلاست طرح‌های هنری را روی سطح ایجاد کنید. اگر در زمینه هنر حرفه‌ای باشید، با این روش می‌توانید روی سطوحی مانند شیشه، چوب و…، الگوی مورد نظر را به راحتی طراحی کنید.

رفع کپک:

یکی از مشکلات متداول در برخی خانه‌ها و ساختمان‌ها، به وجود آمدن کپک است. کپک ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند سرفه، عطسه، سوزش چشم، حمله آسم و آلرژی در فرد شود و روی سلامت افراد تاثیر بسزایی بگذارد. بنابراین برای رفع کپک می‌توانید از روش سندبلاست کمک بگیرید.

رفع لکه روغن:

تجربه نشان داده با گذشت زمان لکه‌های گریس و روغن، روی سطوح جاده‌ها جمع می‌شوند. وت پلاس یا همان سندبلاست مرطوب، یکی از روش‌های موثر برای رفع لکه‌های روغن است. این روش به این صورت است که صابون، آب داغ و ماده واسط، ترکیب شده و روی سطح روغنی اعمال می‌شوند. در طی این فرایند، پیوند بین لکه‌ها توسط آب و ماده تمیزکننده شکسته شده و از روی سطح جدا می‌شوند.

اجزای سندبلاست چیست؟

دستگاه سندبلاست از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل محفظه مواد ساینده، دستگاه هدایت کننده مواد و نازل می‌باشد. هر دستگاه سندبلاستی با توجه به نوع دستگاه، مشخصات آن و همچنین نوع ساینده مورد استفاده، با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا جهت هدایت کردن مواد ساینده و پاشیدن روی سطح، از فشار آب، فشار هوا و نیروی گریز از مرکز استفاده می‌شود. در ادامه این موارد گفته شده را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع دستگاه سندبلاست کدام‌اند؟

با توجه به حجم تمیزکاری و همچنین نوع کاربری، دستگاه سندبلاست به سه نوع تقسیم می‌شوند که شامل سندبلاست قابل حمل، کابین سندبلاست و اتاق سندبلاست است. قیمت سند بلاست با توجه به برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌ها با یکدیگر متفاوت هستند و این قیمت بین 10 الی 15 میلیون تومان است. هنگام خرید سند بلاست، بهتر است انواع آن را بشناسید تا هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید. در ادامه انواع دستگاه سندبلاست را نام برده و برای هر کدام توضیح مختصری می‌دهیم.

1) سندبلاست قابل حمل

سندبلاست قابل حمل یا همان پرتابل یکی از تجهیزات پرکاربرد و پراستفاده جهت تمیزکاری و ایجاد سطوحی هموار است. اجزای دستگاه سندبلاست قابل حمل، شامل موارد زیر است:

کمپرسول دیزلی معمولا تغذیه سندبلاست پرتابل را فراهم می‌کند. کمپرسور هوا نیز هوای فشرده زیادی را وارد دیگ سندبلاست می‌کند. مقدار ساینده‌ای که از دیگ سندبلاست خارج می‌شود را می‌توان تنظیم کرد. معمولا سندبلاست قابل حمل یا همان پرتابل، روی کامیون‌ها متصل می‌شود. ساینده در سندبلاست مرطوب در برابر جریان فشار آب واقع می‌شود که این فرایند موجب ایجاد دوغاب می‌شود.

2) کابین سندبلاست

کابین سندبلاست در واقع یک سیستم حلقه بسته می‌باشد که به اپراتور این قابلیت را می‌دهد تا زمانی که تمیزکاری سطح صورت می‌گیرد، بعد از استفاده از مواد ساینده، آن‌ها را بازیابی کند. معمولا این نوع سندبلاست جهت تمیزکاری قطعات مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ابعاد مختلفی از کوچک تا بزرگ موجود است. کابین سندبلاست از چهار بخش تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

فرایند تمیزکاری به وسیله کابین سندبلاست به این صورت است که قطعه‌ای که تمیزکاری قرار است روی آن صورت بگیرد، درون کابین قرار داده شده و بسته می‌شود. سیستم سندبلاست داخل کابین واقع است. در ادامه اپراتور دستان خود را وارد دستکش می‌کند. یک قسمت شیشه‌ای روی کابین قرار دارد که می‌توان فرایند سندبلاست را توسط آن مشاهده و در صورت نیاز کنترل کرد.

در بخش پایینی کابین نیز یک پدال قرار دارد که توسط آن می‌توان دستگاه را روشن/خاموش کرد. اگر می‌خواهید قطعات مشابه زیادی را تمیز کنید، می‌توانید از کابین سندبلاست مدل اتوماتیک استفاده کنید. سیستم‌هایی که جهت تمیزکاری توسط کابین سندبلاست مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر هستند:

سندبلاست مرطوب: کابین در این سیستم از تجهیزاتی جهت هدایت دوغاب به مسیری که هوای فشرده در آن جریان دارد، استفاده می‌کند. هنگامی از سندبلاست مرطوب استفاده می‌شود که به دلیل گرمایی که از سندبلاست خشک نشات می‌گیرد، قطعات در معرض آسیب قرار گیرند.

سندبلاست سیفونی (مکشی): کمپرسور هوا در این سیستم سبب ساخت مکش در محفظه می‌شود. فشار منفی باعث هدایت ساینده از داخل نازل به طرف سطح می‌شود.

سندبلاست فشاری (دهشی): ساینده در این سیستم داخل یک محفظه‌ای که تحت فشار است، ذخیره می‌شود. فشاری که درون محفظه قرار دارد، با فشاری که در محل اتصال شلنگ است، برابر می‌باشد. مقدار ساینده لازم، به داخل شلنگ هدایت می‌شود و با کمک هوای فشرده به طرف نازل پرتاب می‌شود.

3) اتاق سندبلاست

مدلی بسیار بالاتر و بزرگتر از کابین سندبلاست را اتاق سندبلاست می‌گویند. این سیستم به این صورت است که اپراتورها جهت تمیزکاری وارد اتاقی می‌شوند. اندازه‌های اتاق‌های سندبلاست بسیار متنوع هستند. بعضی از اتاق‌های سندبلاست به قدری بزرگ می‌باشند که جهت تمیزکاری دستگاه‌هایی مانند خودرو، ماشین‌آلات، واگن، تجهیزات ساخت ساختمان، هواپیما و تجهیزات صنعتی نیز استفاده می‌شوند. از اتاق‌های سندبلاست به هر دلیلی که استفاده می‌کنید، به تجهیزات مختلفی نیاز دارید. در ادامه به اجزای مهم و اصلی اتاق‌های سندبلاست می‌پردازیم.

در اتاق سندبلاست اگر می‌خواهید عملکرد سندبلاست را بهتر کرده و بهره‌وری را افزایش دهید، می‌توانید از تجهیزات بیشتری مانند عایق‌های صوتی، جرثقیل سقفی و… استفاده کنید.

8 نکته‌ای که قبل استفاده از دستگاه سندبلاست باید بدانید!

 1. قطعاتی که ابعاد کوچکی دارند و حمل آن‌ها آسان است، می‌بایست فرایند سندبلاست آن‌ها در سالنی بسته با ابعاد مناسب، انجام شود.
 2. قبل از انجام سندبلاست باید سطوح حساس و همچنین تجهیزاتی که به محل عملیات سندبلاست متصل می‌شوند را با کمک کاور بپوشانیم.
 3. مدیر سندبلاست می‌بایست به منظور بازرسی عملیات اپراتورها، شخصی را انتخاب کند تا تمام فرایندها و مراحل را کنترل و بررسی کند.
 4. پس از انجام فرایند سندبلاست، به وسیله دستگاه رافنس گیج می‌توانید مقدار زبری در سطح فلز را اندازه‌گیری کنید.
 5. کلاه سندبلاست کاملا شخصی بوده و دو نفر نمی‌توانند از یک کلاه سندبلاست استفاده کنند.
 6. ناظر سندبلاست قبل از انجام فرایند سندبلاست باید تمامی ابزارها و تجهیزات مانند شیلنگ‌ها، بست‌ها و… را بررسی کند؛ در صورتی که مشکلی وجود داشت، اقدام به رفع آن کرده و در غیر این صورت اجازه انجام سندبلاست را بدهد.
 7. اپراتور نباید بیشتر از 40 دقیقه به صورت پیوسته عملیات سندبلاست را انجام دهد. همچنین در یک روز کامل، عملیات سندبلاست باید در کمتر از 8 ساعت صورت گیرد.
 8. اپراتور هنگام انجام فرایند سندبلاست باید از دستکش ساق بلند، کلاه مخصوص، لباس کار و چکمه لاستیکی جهت پیشگیری از خطرات استفاده کند.

کلام آخر

دستگاه سندبلاست، یک دستگاه بسیار کاربردی و موثر در تمیزکاری و هموار کردن سطوح است. با کمک این دستگاه می‌توانید فعالیت‌هایی مانند تمیزکاری، لایه‌برداری، حکاکی، صافکاری، طراحی سطوح تزیینی، رفع کپک، رفع لکه روغن و… را نیز به بهترین نحو انجام دهید. دستگاه سندبلاست سه نوع است که شامل سندبلاست قابل حمل، کابین سندبلاست و اتاق سندبلاست می‌باشد. قیمت سند بلاست با توجه به تجهیزات و مواد به کار رفته در آن، متفاوت است و کیفیت نیز روی قیمت دستگاه سند بلاست تاثیرگذار می‌باشد.

ما در این مقاله سعی کردیم دستگاه سندبلاست، انواع و همچنین کاربرد آن را برای شما ارائه دهیم تا اگر قصد خرید سند بلاست را دارید، به این موارد توجه کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید. متخصصان ما در این زمینه علاوه بر اینکه لیست قیمت دستگاه سند بلاست را در اختیار شما قرار می‌دهند، با توجه به نوع استفاده شما، بهترین دستگاه سندبلاست را پیشنهاد می‌کنند.

دیگر محصولات شرکت بادرو

سندبلاست

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو  روغن پاشش oil inject ساخت کمپانی RotorComp  آلمان بوده که با یک الکتروموتور ساخت موتوژن تبریز یا جمکو مونتاژ می‌شود. رادیاتور کمپرسور از نوع آلومینیومی و تابلو برق هیوندا کره می‌باشد که بصورت انتقال تسمه‌ای و یا سفارش کوپل مستقیم می‌باشند.

پیشنهاد ما به شما:  راهنمای خرید کمپرسور باد صنعتی و خانگی

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد. شما میتوانید درایر تبریدی را نیز از وبسایت بادرو خریداری نمایید.

پیشنهاد ما به شما:  رطوبت گیر کمپرسور هوا به چه صورتی عمل می کند؟

کمپرسور باد

کمپرسور باد با نام‌های متفاوت پمپ هوا، پمپ باد و کمپرسور هوا نیز شناخته می‌شود. اساس کمپرسور هوا، تولید هوا با فشار بالا است که همه فرآیندها در مخزن کمپرسور صورت می‌گیرد. استفاده کردن از کمپرسور باد نامناسب، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌شود که می‌توان به فشار زیاد به موتور، هدر رفتن انرژی و فرسودگی بخش‌های مکانیکی موتور اشاره کرد.

خروج از نسخه موبایل