کاربرد کمپرسور هوا در پالایشگاه

کاربرد کمپرسور هوا در پالایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی چیست؟
قطعاً همه از میزان اهمیت صنایع فرآیندهای تقطیر و پالایش نفت خام و تولید مشتقات نفتی در زندگی روزمره و اقتصاد کشور مطلع هستید.
تصمیم گرفتیم بحث داغ نقش و کاربردهای عمده ” کمپرسور فرآیندی ” در فرآیندهای استخراج نفت خام در پالایشگاه را به عنوان مقاله امروز مجله بادرو کمپرسور انتخاب کنیم. با ما در بادرو کمپرسور همراه باشید…

مقدمه؛ 

تامین تجهیزات صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی از جمله نیازهای اساسی هر کشوری در دنیاست. از طرفی ایران دارای منابع نفتی و پالایشگاه های متعددی در بسیاری از شهرهای صنعتی نظیر پالایشگاه نفت آبادان، تبریز، اصفهان، اراک، کرمانشاه، لاوان، جی در اصفهان و خلیج فارس، بندرعباس، شیراز می باشد. پالایشگاه های نفت در ایران روزانه جمعاً 900,000 بشکه نفت و شاید بیشتر تولید و روانه صنایع بالادستی و پایین دستی می‌کنند.

اهمیت صنایع نفت خام

از پرکاربردترین محصولات حاصل از تصفیه نفت خام تحت فشار بسیار بالا سوخت خودروهای خود شما یعنی “بنزین” می‌باشد که با پر کردن باک اتومبیل شما زمینه‌ساز حرکت و پویایی می‌شود.

کاربرد کمپرسور هوا در پالایشگاه

کاربرد کمپرسور هوا در پالایشگاه نفت

علاوه بر پالایش نفت واحدهای پالایشگاه گاز طبیعی نیز در تامین نیاز تجهیزات تصفیه گاز از کمپرسور باد بهره مند می‌شوند.
همین گاز طبیعی که در طول روز بارها در گرمای منزل مسکونی، مکان تجارت و کسب و کار و آشپزخانه و… از آن استفاده می‌کنیم بدون وجود کمپرسور هوا در صنعت پالایش و فرآوری گاز قابل دسترسی نخواهد بود.
بنابراین نقش کمپرسور در پالایشگاه نفت و گاز بسیار گسترده و بررسی جزئی تر این مقوله جزو شاخه‌های تخصصی علوم مرتبط با فرآیندهای نفتی و مهندسی شیمی گرایش نفت می‌باشد.

کاربرد کمپرسور هوا در پالایشگاه

مصارف کمپرسور در فرآیندهای شیمیایی پالایشگاه

وارد کردن فشار بسیار زیاد به مولکول‌ های بسیار سنگین نفت (با چگالی بسیار بالا) طی مسیر خط لوله‌ ها وظیفه کمپرسور باد است.

فرایند فروکافتی هیدرودسولفوریزاسیون موسوم به HDS مخفف Hydrodesulfurization جهت حذف سولفور (S) از گاز طبیعی یا محصولات نفت خام در پالایشگاهها

هیدروتریتینگ (تصفیه با هیدروژن): فرآیند هیدروتریتینگ، یک ریفرمینگ کاتالیستی و با بخار کمپرسورهای روتاری اسکرو هوای فشرده‌ موردنیاز را مهیا می‌سازد.

کمپرسور گازی جهت مصارف فرآیندهای هیدروکراکینگ، هیدروتریتینگ، ریفرمینگ کاتالیستی گوگردزدایی گاز دودکش (FGD) و بنزین و گازوئیل و…

فرآیندهای دیگر نفتی:

کراکینگ کاتالیستی سیالات بستر، جذب سطحی با تناوب فشار (PSA)، تولید هیدروژن، تولید کُک، ریکاوری گاز مشعل، اصلاح بهاء نفت و گاز  و… از جمله مزیت ها و مصارف پرکاربرد کمپرسور باد در صنعت پالایش نفت و گاز می‌باشد.

نقش کمپرسور هوا در پالایشگاه غیر نفتی

واحدهای دیگری غیر از نفت و فرآورده های حاصل، پالایشگاه های دیگری نیز از کمپرسور های هوا استفاده می‌کنند. به طور مثال:

 • پالایشگاه صنایع فلزی
 • پالایش،تصفیه و فرآوری سنگ های معدنی از جمله نمک
 • تولید هوای فشرده برای پالایش فلزات گرانبها (طلا، مس، نقره، منیزیم و…)

کاربرد کمپرسور هوا در پالایشگاه

مزایای کمپرسور هوا در پالایشگاه ها

 • یکی از رایج ترین کاربرد کمپرسور در فرآیندهای پالایش نفت جداسازی اجزاء مختلف نفت توسط مسئولین پروژه مهندسی می‌باشد که وجود کمپرسور باد به بهینه سازی نفت خام از نظر کیفی در عملیات استخراج و برج تقطیر کمک شایانی می‌کند.
 • برای بهره مندی از محصولات سوختی با کیفیت حاصل از پالایش روغن همواره از کمپرسور فشار معمولی استفاده می شود.
 • پالایشگاه نفت در فرآیند تقطیر جهت جداسازی مواد گوگردی با هدف افزایش کیفیت نفت و بنزین و برای کاهش خطرات و آسیبهای ناشی از سمی بودن محتوی سولفور، از کمپرسور استفاده می‌گردد.

کاربرد کمپرسور هوا در پالایشگاه

انواع کمپرسور هوا در پالایشگاه‌

 • کمپرسور هوا پیستونی
 • کمپرسور هوای سانتریفیوژ
 • کمپرسور گاز
 • کمپرسور روتاری اسکرو
 • ﻛﻤﭙﺮﺳﻮر ﮔﺮﻳﺰ از ﻣﺮﻛﺰ
 • کمپرسور جداشده
 • کمپرسور رفت و برگشتی: انتقال گاز بین خطوط لوله‌ها توسط این مورد در سیستم احتراق داخلی پالایشگاه‌ انجام می شود.
 • کمپرسور های جدا شدنی افقی و کمپرسور عمودی

قیمت کمپرسور هوای پالایشگاهی

جهت استعلام قیمت و موجودی و سفارش انواع برندهای مطرح کمپرسور هوا برای تکمیل تجهیزات صنایع پالایشی و لوازم جانبی مورد نیاز عملیات های مختلف با شماره تلفن های دفتر تبریز و تهران در ارتباط باشید:
۰۲۱-۶۶۶۰۹۳۴۵
۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۷
۰۲۱-۶۶۶۸۷۳۳۸
۰۴۱-۳۵۵۱۴۹۳۴
۰۴۱-۳۵۵۱۴۹۳۵

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.