برادران و خواهران همیشه در صحنه پس کجائید؟

در مقاله های پیشین به طور مفصل به درایرها پرداختیم و اطلاعات ضروری را در مورد آن ها به شما گفتیم امروز قصد داریم تا بصورت تخصصی تر به گاز تبرید و عملکرد تبرید گرمایی در درایر بپردازیم.

هوای فشرده شده پس از عبور از افترکولر کمپرسور، خنک شده و آماده ورود به درایر تبریدی است. این هوای فشرده وارد مبدل گرمایی یا خشک کن (Evaporator یا Heat Exchanger) شده و در این قسمت هوای فشرده و گاز تبرید به طور غیر مستقیم در ارتباط هستند.

تولید گاز تبرید

گاز تبرید از درایر تبریدی خارج شده و وارد کندانسور می‌شود و در اینجا تغییر حالت گاز به مایع صورت می گیرد. دلیل این تغییر حالت این است که سطح کندانسور گرمای گاز را به محیط انتقال داده و باعث کاهش دما می شود. بر اساس این کاهش دما این گاز تبرید به مایع تبدیل می شود.

برادران و خواهران همیشه در صحنه پس کجائید؟

اگر این کاهش دما به درستی انجام نشود، سنسور سنجش دما، بالا بودن دما را به سیستم کنترل انتقال می دهد و
در این صورت درایر به درستی عمل نمی کند و گاز به مایع تبدیل نمی شود. پس حتما باید قبل از هر چیزی مطمئن باشید که سطح کندانسور تمیز است تا این کاهش دما به درستی انجام شود. سیال تبرید بعد از کندانسور در یک رسیور جمع می شود و پس از آن به لوله مویی می رسد.

پیشنهاد ما به شما:  سند بلاست شیشه

وقتی این سیال وارد لوله مویی می شود، در اثر تغییر سطح موجود در این لوله، گاز اتمیزه می شود و از مایع به گاز دوباره تغییر حالت می دهد. دلیل این تغییر فاز این است که سیال از یک سطح مقطع به یک سطح مقطع کوچکتر می رسد و سرعت آن به شدت افزایش می یابد. بر اساس این افزایش سرعت سیال اتمیزه شده و به حالت گاز در می آید. با ادامه مقاله گاز تبرید و عملکرد تبرید گرمایی در درایر با بادرو همراه باشید.

عملکرد مبدل گرمایی (Evaporator یا Heat Exchanger)

این گاز وارد  Evaporator یا Heat Exchanger می شود. در مبدل گرمایی فرایند گرماگیر اتفاق می افتد، یعنی گاز فریون که به شدت گرماگیر است، در اواپراتور گرمای هوای فشرده را به دلیل اختلاف دمای موجود به خود می گیرد و تعادل دمایی رخ می دهد.

در این مرحله با کاهش دمای هوای فشرده عمل چگالش رخ می دهد و رطوبت موجود از هوای فشرده جدا می شود. این رطوبت به صورت قطرات آب از واتر سپراتور درایر تبریدی خارج می شود و هوای فشرده خشک آماده مصرف می شود.

برادران و خواهران همیشه در صحنه پس کجائید؟

درایر های تبریدی بر خلاف درایر های دیگر هیچ هزینه مازادی به جز هزینه برق ندارند. اگر از این درایرها به درستی نگهداری شود، مدت ها بدون کمترین هرینه ای، خروجی نقطه شبنم 3 تا 5 درجه سانتی گراد را خواهد بود.

دیگر محصولات شرکت بادرو

سندبلاست

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

پیشنهاد ما به شما:  چه نکاتی را باید در خرید مخزن هوای فشرده ایستاده در نظر بگیریم؟

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو  روغن پاشش oil inject ساخت کمپانی RotorComp  آلمان بوده که با یک الکتروموتور ساخت موتوژن تبریز یا جمکو مونتاژ می‌شود. رادیاتور کمپرسور از نوع آلومینیومی و تابلو برق هیوندا کره می‌باشد که بصورت انتقال تسمه‌ای و یا سفارش کوپل مستقیم می‌باشند.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد.

پیشنهاد ما به شما:  دستگاه شاتکریت

کمپرسور باد

کمپرسور باد با نام‌های متفاوت پمپ هوا، پمپ باد و کمپرسور هوا نیز شناخته می‌شود. اساس کمپرسور هوا، تولید هوا با فشار بالا است که همه فرآیندها در مخزن کمپرسور صورت می‌گیرد. استفاده کردن از کمپرسور باد نامناسب، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌شود که می‌توان به فشار زیاد به موتور، هدر رفتن انرژی و فرسودگی بخش‌های مکانیکی موتور اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.