انواع کمپرسور

کمپرسور یکی دیگر از دستگاه های مکانیکی است که این روزها به علت کارآیی فراوانی که دارند به اصطلاح به آنها اسب بارکش صنایع هم معروفند. چنین ماشین پرارزشی در زمینه‌های گوناگونی از صنایع گرفته تا پزشکی، لوازم خانگی کارآیی دارد. در حقیقت کمپرسور جهت فشرده نمودن گاز یا مایعات بکار می‌رود عملکرد کمپرسورها به این شکل است که با صرف انرژی مکانیکی زیادی، گاز را سریعاً به داخل خود مکیده و بعد آنرا فشرده می‌کند. در اثر چنین عملی، دمای گازی که فشرده می‌گردد هم بالا می‌رود. اغلب گاز پرفشار خارج شده از دستگاه کمپرسور را از یک سیستم خنک‌کننده عبور می‌دهند تا میزان دمای گاز مجدد به حد نرمالی باز بگردد. انواع مختلف از کمپرسورها وجود دارند که جهت مصارف های عمومی و صنعتی طراحی شده‌اند.

انواع کمپرسور

در کل کمپرسورها دارای انواع گوناگونی می‌باشند. دسته بندی‌های مختلف، کمپرسورها را بر پایه خصوصیات گوناگون طبقه بندی می‌نمایند. در نوعی از رایجترین این دسته بندی ها، برپایه نحوه انتقال انرژی از کمپرسورها به سیالات، کمپرسور به 2 گروه تقسیم می‌گردند:

 • کمپرسورهای دینامیکی

در این نوع کمپرسورها منتقل شدن انرژی به سیالات به شکل دائمی می‌باشد.

انواع گوناگون کمپرسورهای دینامیکی عبارت هستند از:

 • جریان شعاعی (Centrifugal)
 • جریان محوری (Axial)

از کمپرسورهای دینامیکی در فشارهای با نرخ کمتر و دبی‌های بیشتر استفاده می‌گردد.

 • کمپرسورهای جابجایی مثبت

در این نوع کمپرسورها انتقال انرژی به بخش سیالات به حالت متناوب یا پریودیک صورت می‌گیرد.

پیشنهاد ما به شما:  انواع درایرهای تبریدی

انواع گوناگون کمپرسورهای جابجایی مثبت عبارت هستند از:

 • رفت و برگشتی (Reciprocating)
 • دوار (Rotary)

2 2

میزان قدرت تراکم چنین کمپرسورهایی به نسبت نوع دینامیک بالاتر می‌باشد. صد البته دبی چنین کمپرسورهایی به مراتب پایین‌تر از نوع دینامیکی است.

نیروی محرکه کمپرسورها نسبت به قدرتشان می‌توانند الکتروموتور (برقی) یا موتوردیزلی (Diesel Engine) باشند.

 • کمپرسورهای نوع دینامیکی

کمپرسورهای دینامیکی در 2 طرح شعاعی و محوری موجود هستند. طرح های شعاعی اغلب کمپرسورهای توربینی یا به اسم کمپرسورهای توربینی شعاعی معروفند و طرح های شعاعی معمولاً کمپرسورهای گریز از مرکز نامیده شده‌اند. برخلاف کمپرسورهای نوع جابجایی که با جریانات ثابت عمل می‌کنند، کمپرسورهای دینامیکی با فشارات ثابتی عمل می‌کنند. کارکرد کمپرسورهای دینامیکی تحت تأثیرات شرایط بیرونی قرار گرفته‌اند، از جمله، بوجود آوردن تغییرات جزئی در فشار ورودی موجب تغییر زیادی در ظرفیت می‌گردد.

 • کمپرسور گریز از مرکز

از جمله ویژگی های کمپرسورهای گریز از مرکز، جریان رانش شعاعی آنها می‌باشد. هوا توسط پره‌های شعاعی وارد مرکز پروانه دواری می‌گردد و بوسیله نیروهای گریز از مرکز به سمت محیط پروانه دوار به بیرون پرتاب می‌گردد. پیش از اینکه هوا به مرکز پروانه دوار بعدی رانده بشود، از یک پخش کننده و یک عدد محفظه حلزونی عبور می‌نماید، که در چنین محفظه‌ای انرژی جنبشی به فشارات استاتیک تبدیل می‌گردد.

نسبت فشارات در هر مرحله‌ای، نسبت فشاری کلی که دستگاه کمپرسور را مشخص می‌کند. همچنین بعد از هر پروانه دوار سرعت هوا به شکل چشمگیری بالا خواهد رفت. دمای هوا در بخش ورودی هر یک از مراحل نقش بسزایی در مقتضیات توان کمپرسورها دارند و به این علت می‌باشد که خنک کاری مابین مراحل احتیاج است. کمپرسورهای گریز از مرکز با بیشتر از شش مرحله و فشاری تا 25 بار غیر معمول نیست. پروانه دوار ممکن است طرح باز و یا بسته داشته باشد. طرح باز در کاربردهای هوایی رایجتر می‌باشد. از طرح باز در کمپرسورهای گاز هم بکار می‌رود. پروانه دوار اغلب از آلیاژهای فولادی ضد زنگ و یا آلومینیومی ساخته می‌شوند. میزان سرعت این کمپرسورها در قیاس با کمپرسورهای دیگر خیلی بیشتر است، حدوداً 15000تا 100000 دور بر دقیقه کاملاً معمول است.

 • کمپرسور محوری

یک کمپرسور محوری (Axial compressors) یک جریان محوری دارد، گاز یا هوا از بین ردیف هایی از پره‌های متحرک و ثابت درامتداد محور گردان کمپرسور عبور می‌نمایند. به این ترتیب سرعت هوا به تدریج و بطور همزمان با اینکه پره‌های ثابت انرژی جنبشی را به فشارات تبدیل می‌نمایند، بالا می‌رود. پایین‌ترین مقدار جریان حجمی در این کمپرسور حدوداً 15 می‌باشد. اغلب یک استوانه متعادل کننده‌ای در کمپرسورها تعبیه می‌گردد، تا نیروی فشارات محوری را بصورت متعادل کند. کمپرسورهای محوری به شکل کلی از کمپرسورهای گریز از مرکز کوچک‌تر می‌باشد و به شکل معمول سرعتشان 25درصد بیشتر می‌باشد و این کمپرسورها برای میزان جریان حجمی زیاد در فشارات حدوداً متوسط استفاده می‌شود. به استثنای کارآیی های توربین گازی، نسبت فشارات ندرتاً بیشتر از 6می‌باشد. جریان نرمال تقریباً 25 و فشارات مؤثر حدوداً 14 بار می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما:  نمایندگی ترکان فیلتر در اصفهان | ترکان فیلتر

 • کمپرسورهای جابجایی مثبت

یک کمپرسور جابجایی (Displacement compressor) دارای این ویژگی ها می‌باشد که حجم معینی از گاز یا هوا را محصور می‌نماید و سپس با کم کردن میزان حجم محصور شده، فشارات را بالا می‌برد.

یک پمپ دوچرخه‌ای ساده‌ترین نوع کمپرسور جابجایی می‌باشد، که در این نوع پمپ ها، هوا وارد سیلندرها می‌گردد و بوسیله پیستون متحرکی فشرده می‌گردد. کمپرسورهای پیستونی دارای اصول کارکردی مشابهی می‌باشند با یک پیستون، این کمپرسورها دارای پیستونی هستند که در آن یک میله اتصال و یک میل لنگ چرخشی موجب جلو و عقب رفتن آن می‌گردد. چنانچه برای فشرده کردن هوا تنها یک طرف پیستون استفاده گردد، پیستون یکطرفه نامیده می‌گردد. چنانچه هر دو طرف پایین و بالا مورد استفاده است، کمپرسور دو طرفه گفته می‌شود. تفاوت های مابین فشار در بخش ورودی و بخش خروجی به عنوان اندازه‌ای از کار کمپرسور می‌باشد. نسبت فشارات، رابطه مابین فشارات مطلق در بخشهای ورودی و خروجی می‌باشد. بنابراین ماشینی که هوای تحت فشارات اتمسفر را تا 7 bar  فشرده می‌کند دارای کاری با نسبت فشارات ۱=۸ / (۷+۱) می‌باشد.

 • کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی (Piston compressors) جزء قدیمی‌ترین و متداول‌ترین انواع کمپرسورها هستند. این کمپرسورها در شکل های دو طرفه یا یکطرفه موجودند که قطعه‌های آنها روغنکاری شونده یا روغنکاری نشونده هستند که به اشکال گوناگونی دارای تنوع بالا در تعداد سیلندر می‌باشند. به جز کمپرسورهای واقعاً کوچکی که سیلندرهای عمودی دارند، شکل‌بندی V در کمپرسورهای کوچک متداولتر می‌باشد.

در کمپرسورهای بزرگ دو طرفه‌ای، شکل بندی نوع L با سیلندرهای عمودی فشارات پایین و سیلندرهای افقی فشارات بالا مزایای زیادی داشته‌اند و به این دلیل است که این نوع طرح ها نسبت به طرح های دیگر معمولتر هستند.

پیشنهاد ما به شما:  نمایندگی ترکان فیلتر در زنجان | فیلتر سپراتور

کمپرسورهایی که روغنکاری می‌گردند به طور نرمال با سیستم های روغن کاری پاششی یا روغن کاری فشاری عمل می‌نمایند. اکثر کمپرسورها سوپاپ های خودکار دارند. یک سوپاپ خودکار زمان بروز اختلافات فشار در هردو سمت بشقابک سوپاپ باز و بسته می‌گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.