همه چیز در مورد درایر (خشک کن)

همه چیز در مورد درایر (خشک کن)

درایر چیست؟

درایر(Dryer) یا همان خشک کن هوای فشرده وسیله ای است که قطرات آب را از هوای فشرده داخل مخزن حذف می کند. درایر هوا معمولا در بعد وسیعی از صنایع با قابلیت های فراوان کاربرد دارند. فرآیند فشرده سازی هوا قطرات موجود در هوا را زیاد می کند که شامل بخار آب هم می شود که آنها را به سمت لوله های پائین کمپرسور هدایت می کند. آب بیش از اندازه در کمپرسورهای هوا به شکل مایع و یا بخار می ماند و مشکلات زیادی را برای کار با کمپرسور ایجاد می‌کند که شامل یخ زدن خطوط خروجی، از بین بردن تدریجی لوله ها و تجهیزات، از کار افتادن ابزار کنترل پروسه ی پنوماتیک، گرفتگی فرآیندها و محصولات و غیره و عدم کارای مناسب درایر می‌شود.

درایر کمپرسور هوا

درایر کمپرسور هوا انواع ویژه‌ای از سیستم‌ها را شامل می‌شود که به طور خاص برای حذف آب موجود در هوای فشرده طراحی شده‌اند. در واقع عملکرد درایر بدین صورت است که هوای فشرده را از بخار پاک می‌کند. فرآیند فشرده سازی هوا باعث افزایش دمای آن می‌شود و در نتیجه شاهد به وجود آمدن بخار آب خواهیم بود.  هوای فشرده به طور کلی در دمای بالا داری  رطوبت نسبی ۱۰۰٪  می‌باشد.  با خنک شدن هوای فشرده ، بخار آب درون مخزن (ها) ، لوله‌ها ، شیلنگ‌ها و ابزارهایی که در قسمت‌های پایین دستی کمپرسورها  قرار دارند متراکم می‌شود. وجود بخار آب هوای فشرده در این تجهیزات می‌تواند باعث اختلال عملکرد در فرآیندهای حساس صنعتی و همچنین کاهش طول عمر تجهیزات شود به همین دلیل از درایر کمپرسور هوای فشرده استفاده می‌شود.

مشکلاتی که بخار موجود در این تجهیزات می‌تواند به وجود آورد، شامل از بین رفتن تجهیزات و لوله‌ها به صورت تدریجی، یخ زدن خطوط خروجی و همچنین ممکن است که کنترل پروسه پنوماتیک را از کار بیندازد و باعث اختلال در عملکرد فرآیندهای مختلف شود. این جا است که استفاده از درایر کمپرسور هوا می تواند چاره ساز باشد و تمام این مشکلات را به کلی برطرف نماید. متخصصان ما در نمایندگی فروش وتعمیرات کمپرسور هواکوب با بررسی موارد زیر سعی بر تعریف هرچه بهتر از درایر کمپرسور هوا به عنوان یک لوازم جانبی کمپرسور خواهند داشت.

این سری محصولات شامل دو قسمت جدا هستند که هرکدام حاوی مواد جذب کننده قطرات آب می باشند و هوای تولید شده توسط شیرهای سولنوئیدی و یک کنترلر دیجیتالی جهت جذب و جداسازی رطوبت به تناوب به هر یک از این دو برج وارد شده و پس از رسیدن به نقطه شبنم مورد طراحی، آماده مصرف خط هوای فشرده می شود.

مواد جذب کننده رطوبت در این دستگاه ها دارای سطوح متخلخل بسیاری می باشند که این خلل و فرج ها باعث جذب رطوبت هوای عبوری از کنار آنها شده و پس از رسیدن به نقطه اشباع این مواد توسط مقدار کمی از هوای کاملا خشک تولید شده در برج بعدی، دوباره احیاء شده و آماده فرآیند جذب رطوبت در مرحله بعدی می شود. این مواد جذب کننده رطوبت، پس از طی عمر مفید خود که بستگی به نوع ماده جذب کننده رطوبت و مرغوبیت آن و بسیار مهم تر از آن نحوه توزیع هوا در داخل برج ها می باشد، خواص خود را از دست داده و بایستی مجددا” شارژ گردند.

مواد جذب کننده رطوبت استفاده از نوع مرغوب، بادوام و ارزان و قابلیت تهیه آسان در نظر گرفته شده است. · افزایش عمر مفید مواد جذب کننده رطوبت بواسطه طراحی منحصر بفرد گردش مناسب هوا در برج های این سری از محصولات. · رفع عیوب مربوط به سرویس و نگهداری با استفاده از یک سیستم کنترل توزیع فرمان و قطعات برقی. ارتقای کیفیت هوا در این سری محصولات و رسیدن به نقطه شبنم تعریف شده به آسانی. وجود هیترهای با راندمان بالا و مصرف انرژی حداقل خود در مدلهای هیتردار.

همه چیز در مورد درایر (خشک کن)

درایر تبریدی چیست؟

این نوع درایرها که کاربرد فراوانی در صنعت هوای فشرده و استفاده از  پمپ باد دارند با استفاده از فرآیند سرد سازی هوای داخل دستگاه باعث می شوند تا قطرات آب در هوای دستگاه به راحتی در مسیر جداسازی این دستگاه قرار گرفته و قطرات آب موجود در هوای داخل مخزن را تا حد استاندارد پایین می آورد و در حقیقت هوا را عاری از رطوبت می نماید. گاز استفاده شده در این سیستم جهت سرد سازی سیال از گازهای مجاز توسط استانداردهای ایزو محیط زیست انتخاب شده و زمان بسیار زیادی تا شارژ مجدد آن مصروف می گردد. عدم استفاده از فیلترهای جذب غبار در این سیستم، حجم کمتر دستگاه، هزینه های پایین تر آن در نگهداری و سرویس این دستگاه ها باعث شده تا مصرف این سری محصولات به طرز چشمگیری در صنایع مختلف مشهود گردد.

همه چیز در مورد درایر (خشک کن)

اجزای تشکیل دهنده درایر تبریدی:

  • رطوبت گیر
  • خشک کن

درایر جذبی

روش جذبی كاراترین روش حذف رطوبت از هوای فشرده است. هنگامی كه هوا از توده‌ای از مواد جاذب ‌‎” Dessicant “این نوع خشک کن ها دارای دو برج  و در برخی موارد 3 برج و یا مخزن فشارند که هر دو از مواد جاذب مثل آلومینای فعال شده ، سیلیکاژل ، توری مولکولی و یا مواد جاذب دیگر ، پر شده اند ، می‌باشند
در این درایرها ، هوای فشرده با عبور از بین مواد جاذب رطوبت موجود در این مخازن ، رطوبت خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد. پس از جذب آب توسط این مواد ، درایر بااستفاده از هوای فشرده تولید شده در سیستم ، به درون بستر مواد جاذب اشباع شده می دمد و رطوبت را دفع می کند.
ماده جاذب فشار نقطه شبنم هوای فشرده را کم می‌کند تا از تقطیر آب جلوگیری کند. در این خشک کن ها ، نقطه شبنم حدود -40 ˚C می‌باشد. در بعضی صنایع ، نقطه شبنم مورد نیاز برای کار -70 ˚C است و بدین معناست که به علت دمای پائین تر ، مقدار تقطیر آب نیز کاهش می‌یابد.
خشک کن های جذبی روش‌های متفاوتی را برای تصفیه هوای فشرده بکار می‌برند.

همه چیز در مورد درایر (خشک کن)

 

قیمت درایر کمپرسور

توصیه می شود که قبل از خرید مورد نظرتان، حتما در مورد برخی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی های این محصول اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید تا از این طریق بهترین این محصولات را تهیه کرده باشید. همکاران ما نیز در قسمت فروش، به شکل 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات ارائه شده از سوی شما هستند و می توانید در صورت نیاز، تماس لازم را برقرار کرده و سوال های خود را مطرح کنید.

جهت خرید ویبره بدنه و سفارش محصول میتوانید درخئواست خود رو از طریق  واتساپ کلیک کنید  شماره 09214168650 ارسال نمایید . مواردی که برای سفارش مهم میباشند مشخص کردن نوع و محل استفاده ، میزان قدرت بر اساس فورس و یا کیلووات دستگاه میباشد .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
Ratings forهمه چیز در مورد درایر (خشک کن)[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *