همه چیز در مورد ایرلس
امتیاز شما به این مقاله

همه چیز در مورد ایرلس

 

ایرلس چیست؟

با توجه به مساحت سطح مورد نیاز برای رنگ و کارهای صنعتی یا خانگی امروزه انواع مختلفی از سیستم های پاشش رنگ وجود دارد اما به طور کلی می‌توان آنها را به دو دسته کلی ایر اسپری (Air Spray) پاشش به وسیله هوا و ایرلس اسپری (Airless Spray)  پاشش بدون هوا دسته بندی کرد. امروز در بادرو به بررسی دقیق تر ایرلس ها خواهیم پرداخت و همه نکات در خصوص ایرلس را بررسی خواهیم کرد.

در سیستم ایر اسپری یا پاشش با هوا، هوای فشرده در داخل رنگ دمیده شده و آن را به ذرات بسیار ریز تبدیل می‌کند و آن را به سطح پخش می‌کند، به این فرآیند اتمیزه می‌گویند. عمومی ترین روش سیستم پاشش ایر اسپری پیستوله های بادی است. در پیستوله های بادی رنگ داخل یک مخزن ریخته می‌شود که به وسیله لوله باریکی به یک مجرا که در دسته پیستوله قرار دارد و در آن هوای فشرده در جریان است راه دارد.

عبور هوای فشرده در دسته پیستوله بادی سبب مکیده شدن رنگ از مخزن یا همان کاسه پیستوله بر اساس اثر ونتوری شده و در داخل دسته با هوای فشرده مخلوط و اتمیزه می‌شود. سپس با خروج از نازل ذرات رنگ سوار بر هوای فشرده بر روی سطح مورد نظر می‌نشیند.

همه چیز در مورد ایرلس

یک دستگاه ایرلس چگونه کار میکند ؟

عمل اتمیزه شدن یا تبدیل رنگ به ذرات بسیار ریز را میتوان از طریق عبور رنگ با فشار بسیار بالا از یک نازل بسیار ریز نیز به دست آورد. در این روش رنگ مایع به وسیله یک پمپ فشار قوی به سمت یک نازل بسیار ریز پمپاژ شده و با خروج از نازل اتمیزه شده و با سرعت بالا به سطح کار برخورد کرده و به آن میچسبد. در این روش دیگر از هوای فشرده برای اتمیزه کردن رنگ و حمل ذرات رنگ تا سطح کار استفاده نشده و رنگ به تنهایی پاشیده میشود. به همین دلیل این روش را ایرلس یا بدون هوا می نامند.

پیشنهاد ما به شما:  کمپرسور صنعتی | کمپرسور اسکرو | با قیمت مناسب و گارانتی 18 ماهه

همه چیز در مورد ایرلس

انواع مختلفی از دستگاه های ایرلس در بازار وجود دارد اما همگی از روش یکسانی تبعیت میکنند. در دستگاه های ایرلس رنگ به وسیله پمپ با فشار بسیار بالا از طریق یک شلنگ فشار قوی به سمت گان ایرلس هدایت شده و در انتهای گان، از تیپ یا همان نازل ایرلس عبور کرده و اتمیزه و به سطح مورد نظر پاشیده میشود. نازل ایرلس یا تیپ ایرلس وظیفه شکل دهی به الگوی پاشش متناسب با عرض مورد نیاز و مقدار خروجی رنگ مورد نیاز را بر عهده دارد. همچنین میزان خروجی رنگ را میتوان علاوه بر تیپ ایرلس با استفاده از فشار دستگاه ایرلس نیز کنترل کرد.

اساس علمی عملکرد رنگپاش های ایرلس چیست؟

اساس عملکرد سیستم های پاشش ایرلس اصول ویسکوزیته و کشش سطحی که ذرات رنگ را به صورت مایع کنار یکدیگر نگه میدارند و اتمیزه شدن که رنگ را به جای یک سیال مایع به ذرات بسیار ریز جدا از هم تبدیل میکند استوار است. در سیستم های پاشش ایرلس، انرژی وارد شده به رنگ از طریق تحت فشار قرار گرفتن آن به وسیله پمپ ایرلس به قدری زیاد است که میتواند اتمیزه شدن را حاصل نماید.

همه چیز در مورد ایرلس

رنگی که در داخل شلنگ ایرلس تحت فشار قرار گرفته و به صورت مداوم و تحت فشار بسیار بالا از خروجی بسیار ریز تیپ ایرلس خارج میشود، به محظ واجهه با هوای محیط به صورت ابری از ذرات بسیار ریز با سرعت بالا در می آید. این اوریفیس (خروجی ریز نازل) تیپ ایرلس است که مقدار خروجی رنگ از گان ایرلس و عرض و الگوی پاشش ایرلس را تعیین میکند. به همین سبب تیپ های ایرلس متنوعی با خروجی ها و عرض و الگوی پاشش های مختلف در بازار وجود دارد.

پیشنهاد ما به شما:  نمایندگی روتور کمپ Rotor Comp | هواساز ایرند + قیمت ویژه

 

اجزای یک سیستم ایرلس:

  • دستگاه ایرلس ویا ماشین ایرلس:
  • نحوه‌ی کارکرد انواع دستگاه های ایرلس

دستگاه ایرلس همان قسمت اصلی سیستم است که وظیفه‌ی مکش، پمپاژ ویا کنترل کردن فشار پمپاژ رنگ را به عهده داشته است. تقریبا در همه‌ی دستگاه های ایرلس یک قسمت پمپ موجود است که در اصطلاح به آن قسمت زیرپمپ یا قسمت سیال می‌گویند. کار این بخش، پمپاژ کردن رنگ با میزان مشخصی رنگ تحت فشار بالا توسط شیلنگ رنگ ایرلس به سمت نازل و گان می‌باشد. جهت دستیابی به این منظورهمه‌ پمپ ها دارای شیر یکطرفه ورودی و خروجی و همچنین یک پیستون یا دیافراگم می‌بلاشند زمانی که دستگاه شروع به کارکند وظیفه‌ی مکش و پمپاژ رنگ را دارند .

یک پمپ ایرلس بوسیله‌ی یک موتورالکتریکی ویا بنزینی، هیدرولیکی و یا نیوماتیک (بادی) به حرکت خواهد آمد. در پمپ های بنزینی و ایرلس های برقی؛ نیروی محرکه‌ موتور به دو حالت عمل می‌نماید. درایر های دیافراگمی که تکنولوژی نسبتا قدیمی‌تری دارند، نیروی موتورمحرک یک پمپ روغنی می‌باشد که روغن پرده‌ی دیافراگم را مرتعش نموده و پرده‌ی دیافراگم عمل پمپاژ رنگ و مکش را انجام می‌دهد. در نوع طراحی پمپ ایرلس های دیافراگمی شبیه پمپ های سم‌پاش می‌باشد با تفاوت هایی که درنوع دیافراگم و شیرهای یک‌طرفه خروجی و ورودی. در پمپ های ایرلس پیستونی، نیروی محرکه‌ی موتور یک گیربکس را چرخانده وخروجی گیربکس توسط مکانیزم لنگ و لغزنده‌ی شاتون و نهایتا پیستون پمپ پیستونی را پایین و بالا می‌کند. بالا و پایین نمودن پیستون مکش و پمپاژرنگ را موجب می‌شود. در پمپ ایرلس پیستونی یک سنسورفشارمکانیکی و یا الکترونیک فشار حاصله از فرایند پمپ ایرلس را دریافت می‌کند و به واحد کنترل دیجیتالی دستگاه ویا درمدل های مکانیکی به یک رله‌ قطع و وصل برق مربوط به موتور منتقل می‌کند. در دستگاه های ایرلس برقی دیافراگمی تنظیم فشاردستگاه ایرلس را توسط یک شیرریلیف روغن انجام می‌دهد.

پیشنهاد ما به شما:  اجزای کمپرسور اسکرو

در دستگاهای ایرلس برقی، نیروی محرکه‌ی دستگاه توسط هوای فشرده تامین می‌گردد. هوای فشرده به قسمت موتورهوا یا اصطلاحا ایرموتور وارد شده و ایرموتورنیروی ورودی هوای فشرده را بحرکت رفت و برگشتی یک شفت تبدیل می‌نماید. شفت ایرموتورها هم به شفت پمپ ایرلس متصل می‌باشد و حرکت رفت و برگشتی برای آن فراهم می‌گردد. کنترل فشار دردستگاه های ایرلس بادی بشکل  کاملا مکانیکی وبا موازنه‌ی نیروی ایرموتور و پمپ انجام می‌گردد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *