همه چیز در مورد ایرلس

همه چیز در مورد ایرلس

 

ایرلس چیست؟

با توجه به مساحت سطح مورد نیاز برای رنگ و کارهای صنعتی یا خانگی امروزه انواع مختلفی از سیستم های پاشش رنگ وجود دارد اما به طور کلی می‌توان آنها را به دو دسته کلی ایر اسپری (Air Spray) پاشش به وسیله هوا و ایرلس اسپری (Airless Spray)  پاشش بدون هوا دسته بندی کرد. امروز در بادرو به بررسی دقیق تر ایرلس ها خواهیم پرداخت و همه نکات در خصوص ایرلس را بررسی خواهیم کرد.

در سیستم ایر اسپری یا پاشش با هوا، هوای فشرده در داخل رنگ دمیده شده و آن را به ذرات بسیار ریز تبدیل می‌کند و آن را به سطح پخش می‌کند، به این فرآیند اتمیزه می‌گویند. عمومی ترین روش سیستم پاشش ایر اسپری پیستوله های بادی است. در پیستوله های بادی رنگ داخل یک مخزن ریخته می‌شود که به وسیله لوله باریکی به یک مجرا که در دسته پیستوله قرار دارد و در آن هوای فشرده در جریان است راه دارد.

عبور هوای فشرده در دسته پیستوله بادی سبب مکیده شدن رنگ از مخزن یا همان کاسه پیستوله بر اساس اثر ونتوری شده و در داخل دسته با هوای فشرده مخلوط و اتمیزه می‌شود. سپس با خروج از نازل ذرات رنگ سوار بر هوای فشرده بر روی سطح مورد نظر می‌نشیند.

همه چیز در مورد ایرلس

یک دستگاه ایرلس چگونه کار میکند ؟

عمل اتمیزه شدن یا تبدیل رنگ به ذرات بسیار ریز را میتوان از طریق عبور رنگ با فشار بسیار بالا از یک نازل بسیار ریز نیز به دست آورد. در این روش رنگ مایع به وسیله یک پمپ فشار قوی به سمت یک نازل بسیار ریز پمپاژ شده و با خروج از نازل اتمیزه شده و با سرعت بالا به سطح کار برخورد کرده و به آن میچسبد. در این روش دیگر از هوای فشرده برای اتمیزه کردن رنگ و حمل ذرات رنگ تا سطح کار استفاده نشده و رنگ به تنهایی پاشیده میشود. به همین دلیل این روش را ایرلس یا بدون هوا می نامند.

پیشنهاد ما به شما:  گاز تبرید و عملکرد تبرید گرمایی در درایر

همه چیز در مورد ایرلس

انواع مختلفی از دستگاه های ایرلس در بازار وجود دارد اما همگی از روش یکسانی تبعیت میکنند. در دستگاه های ایرلس رنگ به وسیله پمپ با فشار بسیار بالا از طریق یک شلنگ فشار قوی به سمت گان ایرلس هدایت شده و در انتهای گان، از تیپ یا همان نازل ایرلس عبور کرده و اتمیزه و به سطح مورد نظر پاشیده میشود. نازل ایرلس یا تیپ ایرلس وظیفه شکل دهی به الگوی پاشش متناسب با عرض مورد نیاز و مقدار خروجی رنگ مورد نیاز را بر عهده دارد. همچنین میزان خروجی رنگ را میتوان علاوه بر تیپ ایرلس با استفاده از فشار دستگاه ایرلس نیز کنترل کرد.

اساس علمی عملکرد رنگپاش های ایرلس چیست؟

اساس عملکرد سیستم های پاشش ایرلس اصول ویسکوزیته و کشش سطحی که ذرات رنگ را به صورت مایع کنار یکدیگر نگه میدارند و اتمیزه شدن که رنگ را به جای یک سیال مایع به ذرات بسیار ریز جدا از هم تبدیل میکند استوار است. در سیستم های پاشش ایرلس، انرژی وارد شده به رنگ از طریق تحت فشار قرار گرفتن آن به وسیله پمپ ایرلس به قدری زیاد است که میتواند اتمیزه شدن را حاصل نماید.

همه چیز در مورد ایرلس

رنگی که در داخل شلنگ ایرلس تحت فشار قرار گرفته و به صورت مداوم و تحت فشار بسیار بالا از خروجی بسیار ریز تیپ ایرلس خارج میشود، به محظ واجهه با هوای محیط به صورت ابری از ذرات بسیار ریز با سرعت بالا در می آید. این اوریفیس (خروجی ریز نازل) تیپ ایرلس است که مقدار خروجی رنگ از گان ایرلس و عرض و الگوی پاشش ایرلس را تعیین میکند. به همین سبب تیپ های ایرلس متنوعی با خروجی ها و عرض و الگوی پاشش های مختلف در بازار وجود دارد.

 

اجزای یک سیستم ایرلس:

  • دستگاه ایرلس ویا ماشین ایرلس:
  • نحوه‌ی کارکرد انواع دستگاه های ایرلس

دستگاه ایرلس همان قسمت اصلی سیستم است که وظیفه‌ی مکش، پمپاژ ویا کنترل کردن فشار پمپاژ رنگ را به عهده داشته است. تقریبا در همه‌ی دستگاه های ایرلس یک قسمت پمپ موجود است که در اصطلاح به آن قسمت زیرپمپ یا قسمت سیال می‌گویند. کار این بخش، پمپاژ کردن رنگ با میزان مشخصی رنگ تحت فشار بالا توسط شیلنگ رنگ ایرلس به سمت نازل و گان می‌باشد. جهت دستیابی به این منظورهمه‌ پمپ ها دارای شیر یکطرفه ورودی و خروجی و همچنین یک پیستون یا دیافراگم می‌بلاشند زمانی که دستگاه شروع به کارکند وظیفه‌ی مکش و پمپاژ رنگ را دارند .

پیشنهاد ما به شما:  آموزش و مزایای سندبلاست چوب

یک پمپ ایرلس بوسیله‌ی یک موتورالکتریکی ویا بنزینی، هیدرولیکی و یا نیوماتیک (بادی) به حرکت خواهد آمد. در پمپ های بنزینی و ایرلس های برقی؛ نیروی محرکه‌ موتور به دو حالت عمل می‌نماید. درایر های دیافراگمی که تکنولوژی نسبتا قدیمی‌تری دارند، نیروی موتورمحرک یک پمپ روغنی می‌باشد که روغن پرده‌ی دیافراگم را مرتعش نموده و پرده‌ی دیافراگم عمل پمپاژ رنگ و مکش را انجام می‌دهد. در نوع طراحی پمپ ایرلس های دیافراگمی شبیه پمپ های سم‌پاش می‌باشد با تفاوت هایی که درنوع دیافراگم و شیرهای یک‌طرفه خروجی و ورودی. در پمپ های ایرلس پیستونی، نیروی محرکه‌ی موتور یک گیربکس را چرخانده وخروجی گیربکس توسط مکانیزم لنگ و لغزنده‌ی شاتون و نهایتا پیستون پمپ پیستونی را پایین و بالا می‌کند. بالا و پایین نمودن پیستون مکش و پمپاژرنگ را موجب می‌شود. در پمپ ایرلس پیستونی یک سنسورفشارمکانیکی و یا الکترونیک فشار حاصله از فرایند پمپ ایرلس را دریافت می‌کند و به واحد کنترل دیجیتالی دستگاه ویا درمدل های مکانیکی به یک رله‌ قطع و وصل برق مربوط به موتور منتقل می‌کند. در دستگاه های ایرلس برقی دیافراگمی تنظیم فشاردستگاه ایرلس را توسط یک شیرریلیف روغن انجام می‌دهد.

در دستگاهای ایرلس برقی، نیروی محرکه‌ی دستگاه توسط هوای فشرده تامین می‌گردد. هوای فشرده به قسمت موتورهوا یا اصطلاحا ایرموتور وارد شده و ایرموتورنیروی ورودی هوای فشرده را بحرکت رفت و برگشتی یک شفت تبدیل می‌نماید. شفت ایرموتورها هم به شفت پمپ ایرلس متصل می‌باشد و حرکت رفت و برگشتی برای آن فراهم می‌گردد. کنترل فشار دردستگاه های ایرلس بادی بشکل  کاملا مکانیکی وبا موازنه‌ی نیروی ایرموتور و پمپ انجام می‌گردد.

دیگر محصولات شرکت بادرو

سندبلاست

سندبلاست روی سطوح مختلفی از جمله شیشه، فلز، سنگ، چوب، دندان، بتن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست روی سطوح مختلف، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه این کاربردها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پیکور بادی

پیکور بادی برای تخریب انواع سنگ، بتن و آسفالت کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. از بهترین آنها می توان از چکش های بادی توکو ژاپن و چکشهای بادی تبریز نام برد. بالا بودن کیفیت ابزار، راندمان کاری بالا و فورج بودن از مزیت های این نوع ابزار ها میباشد.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو  روغن پاشش oil inject ساخت کمپانی RotorComp  آلمان بوده که با یک الکتروموتور ساخت موتوژن تبریز یا جمکو مونتاژ می‌شود. رادیاتور کمپرسور از نوع آلومینیومی و تابلو برق هیوندا کره می‌باشد که بصورت انتقال تسمه‌ای و یا سفارش کوپل مستقیم می‌باشند.

پیشنهاد ما به شما:  راهنمای خرید کمپرسور باد صنعتی و خانگی

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی در دو شکل ایستاده و یا خوابیده طراحی می‌گردد که نوع ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌نماید. در ظرفیت های بزرگتر از ۵۰۰ لیتری همه دستگاهها دارای تابلو برق می‌باشند. از موارد مهم در انتخاب کمپرسور پیستونی ظرفیت و فشارکاری می‌باشد که جدول فنی به شرح زیر می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما:  تعمیر کمپرسور اسکرو در مشهد

آنلودر کمپرسور

در دستگاه های کمپرسور اسکرو، کنترل نمودن فشار هوا به وسیله‌ی رگلاتور یا آنلودر کمپرسور انجام می‌پذیرد که کار باز و بسته شدن به وسیله‌ی شیرهای برقی که به آنلودر متصل می‌باشد، انجام می‌گیرد که البته در شرایط عادی بسته است و در زمان جریان باز می‌گردد تا عمل مکش هوا بوسیله‌ی ایرند انجام گیرد و بعد فشرده سازی انجام می‌گیرد.

پیکور برقی

بتن‌کن و پیکور برقی دستگاه‌هایی می‌باشند که جهت تخریب سنگ، بتن وآسفالت کاربرد دارد و جهت طبقه‌بندی راحت‌ترنسبت به حجم و توانش، می‌توانیم آنها را گروه‌بندی نماییم و از کوچکترین نوع چنین ابزارهایی که دریل بتن‌کن می‌باشد تا رده‌ متوسطش که به اسم چکش های تخریبی معروف می‌باشند و بزرگترین آنها که پیکور نام دارد دسته بندی می‌نماییم.

درایر

آسان‌ترین و بهترین راه در جدا کردن آب از هوای فشرده، که هزینهای کم را در بر گیرد، نصب و راه اندازی درایر است. با انجام این کار می‌توانید از مواردی همچون رطوبت و زنگ زدگی سیستم لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کنید. نکته جالب آن است که ساختار درایر، بسیار به یخچال شباهت دارد و به گونه ای موجب خنک شدن آن می‌گردد. شما میتوانید درایر تبریدی را نیز از وبسایت بادرو خریداری نمایید.

پیشنهاد ما به شما:  رطوبت گیر کمپرسور هوا به چه صورتی عمل می کند؟

کمپرسور باد

کمپرسور باد با نام‌های متفاوت پمپ هوا، پمپ باد و کمپرسور هوا نیز شناخته می‌شود. اساس کمپرسور هوا، تولید هوا با فشار بالا است که همه فرآیندها در مخزن کمپرسور صورت می‌گیرد. استفاده کردن از کمپرسور باد نامناسب، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌شود که می‌توان به فشار زیاد به موتور، هدر رفتن انرژی و فرسودگی بخش‌های مکانیکی موتور اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.