سند بلاست فلزات

سند بلاست فلزات و آماده سازی و تمیزکاری سطح فلزات یکی دیگر از فعالیت هایی است که دستگاه سند بلاست میتواند انجام دهد.

معمولا نازلی که برای سند بلاست فلزات استفاده میگردد  نمره 6 میلیمتر به بالا میباشد.

سندبلاست راهی می‌باشد که در آن ساینده به سرعت بالا  از درون یک نازل توسط فشار هوا بر سطوح مختلفق پرتاب می‌شود و موجب پاکسازی سطوح می گردد. سندبلاست در فرهنگ لغت بمعنی ماسه پاشی است، به همین خاطر برخی افراد بجای  واژه ی سندبلاست، از واژه ی ماسه پاشی استفاده می نمایند.

سندبلاست برای آماده سازی سطوح، زنگ بری، رسوب زدایی، زبر کردن سطوح و قطعات، رنگ برداری سطوح خارجی و داخلی  قطعات و … کاربرد دارد. سندبلاست با آب توسط دستگاه واترجت صورت می گیرد، به همین ترتیب که یک ماده ی سنگین تری مثل ماسه و یا سیلیس با آب ترکیب می گردد و با سرعت بالا به سطحی که مد نظر شما می‌باشد پرتاپ می گردد.

سندبلاست فلزات بطور کلی جهت اکسید برداری و یا رنگ برداری صورت می‌پذیرد. اصولاً فلزات و کلا آلیاژهای فلزی و آهنی مقابل رطوبت سریعا دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می‌شوند و نام علمی این پدیده اکسید آهن است. در صنایع دستگاهها و تجهیزات و لوله های فلزی اغلب در برابر رطوبت و آب قرار دارند و امکان دارد به مرور زمان دچار اکسید آهن گردند. تفاوتی ندارد چه تجهیزاتی داشته باشیم یعنی از دستگاه های صنعتی کارخانه ها گرفته تا توربینها و لوله های نفت و گاز همه ی آنها از جنس فلز و آهن می‌باشند و کافی است طبق یک واکنش شیمیایی زنگ بزند. چنانچه بخواهید  یک وسیله ی فلزی را از زنگ زدن حفظ کنید. بعنوان مثال یک حفاظ اهنی در بایستی در مرحله ی اول به آن رنگ و مایع ضد زنگ زد و بعد از خشک شدن  رنگ  مورد نظر را به آن بزنید ولی در صنعت نمی‌توان وقت را از دست داد و با یک قوطی رنگ و یک قلمو سراغ تجهیزات رفت بایستی یک راه حل مناسب  باشد تا با سرعت بتوانیم ابزارها و قطعات را از این واکنش شیمیایی منفی حفظ کنیم خب راهکار مناسب، بکارگیری سندبلاست است ولی نوع فلزی آن سندبلاست فلزات چندسالی می باشد که مورد استقبال  است فرآیند و مکانیزم سند بلاست فلزات این گونه است که اول متریال و مواد اولیه سندبلاست را در داخل یک دستگاه متصل به کمپرسور ریخته و سپس آنرا به وسیله یک پاشنده و یا پیستوله صنعتی بر روی سطح مورد نظر میپاشند تا از اکسید آهن دور بمانند و تجهیزات از خورنده ها حفظ باشند مواد اولیه سندبلاست از رزینها رنگ ها و عایقهای بخصوص تشکیل شده و موجب میشود که یک لایه مخالف با اکسید بر روی آن تشکیل گردد و هر چقدر دستگاه در معرض آب و رطوبت باشد باز هم اتفاقی برایش نمی افتد.

انواع سند بلاست و تجهیزات – کلیک نمایید 

نازل کلمکو
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]