نماد سایت بادرو کمپرسور

دستگاه شاتکریت

دستگاه شاتکریت

در دنیای علم و ارتباطات همزمان با پیشرفت علوم و تکنولوژی، در دهه های اخیر، شاهد پیشرفت های بسیار و تحولات بزرگی در صنعت ساختمان بوده ایم.
ماشین­ آلات و ابزار های جدید، دست ­اندرکاران این صنعت را قادر به استفاده از دستگاه­هایی کرده ­است که با سرعت زیادتر، دقت بالاتر، کیفیت مناسب تر و راحتی بیشتر، عملیات مختلف ساختمان سازی را متحول نموده ­اند.
از تاثیرات تکنولوژی بر مقوله ساختمان، میتوان به دستگاه شاتکریت اشاره کرد، که نوعی دستگاه اسپری کننده مانند ملات پاش یا سیمان پاش است که معمولا برای پخش سیمان و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر استفاده از دستگاه های اسپری سیمان یا شاتکریت بسیار رایج است، زیرا آنها دارای کارایی بالا و امکان صرفه جویی در مواد هستند. دستگاه شاتکریت دارای قابلیت اسپری با راندمان بالا است و می­تواند پوشش بسیار خوبی برای تمام گوشه ها، مقاطع، سطوح محدب و شکاف­ های سطح کار ایجاد کند. در عین حال، می تواند مواد را با حداکثر توان و با حداقل ضایعات استفاده نماید.

شاتکریت چیست؟

شاتکریت یا بتن پاش نام دستگاهی است که با فشار بالای هوا، ملات یا بتن را که در داخل مخزن هست، بر روی سطح مشخص با فشار معین پاشش می‌کند.
به دلیل بالابودن فشار و سرعت، این ملات به صورت دینامیکی فشرده میشود و لایه‌ای بالابر، خودنگهدار و متراکم بر روی سطح ایجاد می‌شود.
از دستگاه شاتکرایت در دیواره ایستگاه‌های حمل و نقل، معادن و دیواره‌ های تونل استفاده می‌شود.

انواع شاتکریت

دو نوع اصلی شاتکرایت وجود دارد

شاتکریت خشک پاش

در شاتکریت خشک پاش، سیمان، ماسه، شن و در صورت نیاز مقداری آب کافی برای کاهش گرد و غبار قبل از اختلاط وجود دارد.
پس از مخلوط شدن مواد مورد نیاز، مخلوط با فشار زیاد از طریق لوله به نازل هوای فشرده انتقال می یابد.
در نازل، آب کافی برای هیدراسیون سیمان، به جریان در حال حرکت اضافه می شود.
برای مخلوط شاتکریت تر، سیمان، ماسه، شن و آب به روش معمول در ابتدا مخلوط شده و سپس مخلوط بدست آمده به لوله خروجی که بتن شاتکریت مرطوب را با فشار هوا بر روی سطح مورد نطر پاشش می‌کند، پمپ می گردد.
دستگاه های خشک پاش خود نیز، مدل های متعددی را شامل میشوند.
اما نحوه کارکرد همه آنها به صورت فوق میباشد.  و تنها در دانه بندی مصالح مصرفی و حجم خروجی با هم تفاوت دارند.

معایب

از معایب استفاده از شاتکریت دستی خشک پاش می‌توان به تولید بالای گرد و غبار اشاره کرد. همچنین در این روش از مواد پاشش شده به سطح مورد نظر حدود 15 تا 50 درصد ریزش کرده و کنده می‌شوند.

شاتکریت تر پاش

دستگاه های شاتکریت تر پاش، مواد مصرفی (سیمان، ماسه) را در قسمتی از دستگاه به نام میکسر با هم کاملا مخلوط میکند و سپس آنها را به مخزن انتقال میدهد. بعد از آن دستگاه توسط سیستم (ماردونی، پیستونی) مواد را به داخل شیلنگ خروجی پمپاژ می‌نماید. بعد از آن در هنگامی که ملات به سر نازل رسید، با فشار هوا، به سطح مورد نظر توسط نازل کار پاشیده میشود.

دستگاه های شاتکریت تر ، دارای ظرفیت های متعددی هستند و به دو نوع اصلی دستگاه ترپاش پیستونی، دستگاه ترپاش ماردونی تقسیم میشود.
آب مخلوط شاتکریت تر باید به اندازه ای باشد که اجازه پمپاژ به وسیله لوله انتقال وجود داشته باشد. برای مخلوط شاتکریت تر،  ممکن است مشکلاتی مانند ترک خوردگی ناشی از آب زیاد و یا انقباض ناشی از خشک شدگی رخ بدهد.
از حدود سال 1960، با پیشرفت در صنعت ساختمان سازی در مخلوط های بتن مقدار کمتری آب استفاده می‌شود. همچنین تسهیل کننده های پمپاژ و تجهیزات پمپاژ بتن تا حدود زیادی مشکلات را کاهش داده و در حال حاضر در بیشتر تعمیرات سازه ها از مخلوط شاتکریت تر استفاده می شود.
شما می توانید در دستگاه شاتکریت از ترکیب انواع مختلفی از مواد استفاده کنید و از آن برای تعمیر یا ترمیم سطوح مختلف استفاده کنید. در بسیاری از برنامه های اجرایی تعمیر و ترمیم با استفاده از شاتکریت، قالب بندی ضرورتی ندارد. شاتکریت برای تعمیر کانال ها، دیوار و کف سریزها، سطح سدها، دیواره تونها، تونل و پل‌های بزرگ راه‌ها، دیواره صخره های طبیعی و دامنه های خاکی در حال آسیب و فرسایش، و افزایش ضخامت و تقویت سازه های بتنی موجود، مورد استفاده قرار می گیرد.
به شرط وجود مواد، تجهیزات و روش به کارگیری مناسب، تعمیرات با شاتکریت میتواند سریع و اقتصادی باشد. این سهولت ظاهری نباید این باور را ایجاد کند که شاتکریت روشی ساده برای تعمیر است و می تواند به صورت اتفاقی و غلط و بدون مشکل ایجاد شود.

مزایای ماده افزودنی به بتن شاتکریت

انتخاب نوع شاتکریت

عوامل متعددی بر انتخاب نوع شاتکریت مؤثر است اما هر کدام از آن ها برتری ها و مزیت های خود را دارد و بسته به شرایط دو عملیات قابل تغییر به هم هستند.
از عوامل مؤثر در انتخاب نوع عملیات شاتکریت می توان به موارد زیر اشاره کرد

قیمت دستگاه شاتکرایت

توصیه می شود که قبل از خرید مورد نظرتان، حتما در مورد برخی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی های این محصول اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید تا از این طریق بهترین این محصولات را تهیه کرده باشید. همکاران ما نیز در قسمت فروش، به شکل 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات ارائه شده از سوی شما هستند و می توانید در صورت نیاز، تماس لازم را برقرار کرده و سوال های خود را مطرح کنید.

جهت خرید شاتکریت دستی و سفارش محصول میتوانید درخواست خود رو از طریق واتساپ به  شماره 09214168650 ارسال نمایید، مواردی که برای سفارش مهم میباشند مشخص کردن نوع و محل استفاده، میزان قدرت بر اساس فورس و یا کیلووات دستگاه میباشد.

خروج از نسخه موبایل